Tester vstřiků

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
NOHITS
Příspěvky: 190
Registrován: 10 úno 2006, 01:00
Bydliště: Brno-jih
Kontaktovat uživatele:

Tester vstřiků

#1 Příspěvek od NOHITS »

Dobrý den, mechanik mě požádal , zda bych mu nevymyslel tester. Chtěl jsem to udělat pomocí 555ky, ale nenešel jse mžádné schéma. Proto bych rád požádal Vás , jestli nemáte nápad jak zařízení udělat .

Parametry zařízení:
- signál obdélník
- frekvence 6-100Hz
- střída 2-50% nebo regulace impulzu 0.5-15ms
- napětí zátěže 12/24V
- 555ka není samozřejmě podmínkou, pokud existuje přesnější IO

Děkuju předem za návrhy

Uživatelský avatar
renda15
Příspěvky: 624
Registrován: 05 lis 2005, 01:00
Bydliště: Liberec

#2 Příspěvek od renda15 »


Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od PavelFF »

Co to má dělat? Spínat jeden elektromagnet?

Když chceš 555, tak se to dělá pomocí sekvenčního obvodu:http://www.play-hookey.com/digital/555/ ... encer.html

Na začátek řetězce se zapojí 555 ve funkci AKO(není kreslený) s proměnným kmitočtem.
Další MKO v řadě budou dělat šířku zapínacího pulzu(taky tam není kreslený potenciometr na změnu délky pulzu). Na výstup musíš dát nějaký tranzistor.
Pokud se ocejchují stupnice potenciometru, může to mít vyhovující přesnost. Je to primitivní a levné.

Jde o to, jestli tato koncepce vyhovuje, nebo se to má spouštět něčím z auta.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#4 Příspěvek od breta1 »

Uvedené požadavky jde realizovat s jedním obvodem, třeba 4093

Uživatelský avatar
NOHITS
Příspěvky: 190
Registrován: 10 úno 2006, 01:00
Bydliště: Brno-jih
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od NOHITS »

renda15 píše:má to smysl vyrábět ?

http://www.jb-elektronik.cz/e-shop/?act ... 7&catg=113
Právě to kupovat nechcu , protože si myslím že taková věc jde udělat mnohem levněji v dostačiüjící kvalitě

Děkuju za rady, ovšem nejsu v návrhu schémat tak zběhlý , můžete mě s tím trochu pomoct stačily by mně hodnoty součástek v tom schématu , jinak na 4093 se podívám do katalogu co je zač. Předpokládám že výstup se bude spínat nějákým MOSFETem aby byl dostatečně rychlej.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#6 Příspěvek od breta1 »

Pokud bude napětí pro 4093 stabilizované, mohla by přesnost stačit.
S uvedenými hodnotami bude přibližně f=10Hz (regulace změnou R1), šířka impulzu 10ms (regulace změnou R2), (též je možno měnit polaritu impulzu přepínačem)
Přílohy
vstrik.png
(3.18 KiB) Staženo 90 x

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#7 Příspěvek od Yarda1 »

NOHITS píše:...Právě to kupovat nechcu , protože si myslím že taková věc jde udělat mnohem levněji v dostačiüjící kvalitě...nejsu v návrhu schémat tak zběhlý , můžete mě s tím trochu pomoct stačily by mně hodnoty součástek v tom schématu , jinak na 4093 se podívám do katalogu co je zač. Předpokládám že výstup se bude spínat nějákým MOSFETem aby byl dostatečně rychlej.
Odbornou práci by IMHO měl dělat odborník.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
NOHITS
Příspěvky: 190
Registrován: 10 úno 2006, 01:00
Bydliště: Brno-jih
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od NOHITS »

Yarda1 píše:
NOHITS píše:...Právě to kupovat nechcu , protože si myslím že taková věc jde udělat mnohem levněji v dostačiüjící kvalitě...nejsu v návrhu schémat tak zběhlý , můžete mě s tím trochu pomoct stačily by mně hodnoty součástek v tom schématu , jinak na 4093 se podívám do katalogu co je zač. Předpokládám že výstup se bude spínat nějákým MOSFETem aby byl dostatečně rychlej.
Odbornou práci by IMHO měl dělat odborník.
Jsem elektromechanik, ne konstruktér, proto pro mě není problém postavit zařízení podle schématu/výkresu a případně jej oživit ale s návrhem kokrétního zařízení mám problém - to je důvod proč jsem založil téma - než abych udělal něco špatně, raději si nechám poradit od zkušenějších a třeba se i něco přiučím ;-)

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od GeorgeB »

Výše uvedené je můj produkt. To už je s mikrokontrolérem. Takže na to zatím určitě neposkytnu schéma a podklady. Ale na předchozí verzi bych mohl.
Tam byly použity dva CMOS obdovy 4538. Fungovalo to dobře, ale vzhledem k rozptylu hodnot součástek bylo nutno vždy u každého kusu cejchovat stupnici.
http://www.jb-elektronik.cz/universalni ... _uit01.php

Takže v případě zájmu zašlu schéma na mail. V případě většího zájmu poskytnu i zde na fóru.
Ovšem levněji hotový generátor s ohledem na čas strávený vývojem,návrhem, programování, výrobou poskytnout nemohu :(

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od PavelFF »

Nemyslím si, že 4093 je na to příliš vhodný. Závislost trvání pulzu MKO na odporu je hodně nelineární, na rozdíl od 555, kde je lineární. Navíc jsou spínací úrovně 4093 poměrně benevolentní a závislé na napájení.
Je požadován rozsah "střída 2-50% nebo regulace impulzu 0.5-15ms".
Když vezmu délku pulzu, je to 1:30. Pokud by to měl být ocejchovaný potenciometr, je to na hraně - přesnost na krátkém konci nebude nic moc. Dva rozsahy jsou zase moc.

Zdroj kmitočtu(AKO) s 555 je sice taky nelineární, ale požadavek je asi "jen" 1:17. Třeba by stačil obyč. potenciometr. Na konci u 100Hz už bude hodně krátká dráha potenciometru.
Ale existuje myslím zapojení oscilátoru s lineární závislostí kmitočtu na odporu.

Uživatelský avatar
NOHITS
Příspěvky: 190
Registrován: 10 úno 2006, 01:00
Bydliště: Brno-jih
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od NOHITS »

GeorgeB píše:Výše uvedené je můj produkt. To už je s mikrokontrolérem. Takže na to zatím určitě neposkytnu schéma a podklady. Ale na předchozí verzi bych mohl.
Tam byly použity dva CMOS obdovy 4538. Fungovalo to dobře, ale vzhledem k rozptylu hodnot součástek bylo nutno vždy u každého kusu cejchovat stupnici.
http://www.jb-elektronik.cz/universalni ... _uit01.php

Takže v případě zájmu zašlu schéma na mail. V případě většího zájmu poskytnu i zde na fóru.
Ovšem levněji hotový generátor s ohledem na čas strávený vývojem,návrhem, programování, výrobou poskytnout nemohu :(
Chápu že čas , návrh a programování má svoji cenu. Mě ovšem stačí zařízení bez CMOS či mikrokontroléru - je potřeba otestovat, zda vstři funguje ve spektru otáček a zda se stáhí otvírat při různé délce impulzu, proto mi stačí jednodušší levnější zařízení. Mimochodem v APM Brno nabízí tester na vstřiky a podobný zařízení za 6500 Kč a umí to jen to co popisuji já, takže si myslím že kdybych chtěl zařízení s větším rozsahem použití a přesnější , tak bych určitě raději zvolil váš výtvor ;-)

PavelFF: 100Hz odpovídá u 4válcového motoru 12000ot/min což zas tak často nevyužiji a řekl bych že od nějákých 8000ot/min ( cca 67Hz) už to bude potřeba čistě informativně , takže i když zařízení bude umět max cca 80Hz, tak to bude také dostačující. Když se tak zamýšlím tak budeme řešit dobu pulzu vstřiku, jak střídu čili 0.5-15ms

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od hafca »

V KE 5/2005 byl tester vstřiků i měřič doby vstřiku. Byly tam i další užitečné věci pro automechanika. Na obrázcích máš náhledy zapojení. Kdyby tě to zaujalo a nemáš KE, někam to dám ke stažení.
Přílohy
delka.jpg
(55.54 KiB) Staženo 118 x
tester.jpg
(25.21 KiB) Staženo 143 x
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od GeorgeB »

To co poslal Hafca jsem taky dělal. První zapojení jsem kvůli lepší spolehlivosti použil právě CMOS 4538. To druhé-měřič doby vstřiku jsem také stavěl. Použil jsem však modul 4DM2000(takže rozlišení 0,1ms, rozsah 1s) a k tomu dodělal elektroniku. Fungovalo to moc hezky a navíc "bez napájení". Jen to nefungovalo u vstřikovačů, kde byl elektronicky omezen proud(řízení proudu rozepnutím a sepnutím buzení).

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od PavelFF »

NOHITS: Doba versus střída. Pokud bude konstantní délka pulzu, se změnou kmitočtu se změní střída. Pokud se navolí špatná kombinace(dlouhý pulz/ vysoký kmitočet), může signál na výstupu zmizet, nebo dávat nesmyslné průběhy.
Pokud je nutné zachovat střídu se změnou kmitočtu(musí se měnit současně doba pulzu s kmitočtem), bude to chtít složitější zapojení.

Našel jsem ten lineární oscilátor- kdysi jsem ho stavěl a byl jsem spokojený. Za to pak stačí zapojit MKO a je to. Ovšem bez konstantní střídy a nebude to blbuvzdorné. Asi to nebude tak jednoduché.
Přílohy
Lineární generátor NE555 ---.jpg
(47.09 KiB) Staženo 67 x

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#15 Příspěvek od BOBOBO »

Inu čtu v nadpisu tester , ne měřič , takže to zapojení výše uvedené z AR bych doporučil .

Odpovědět

Zpět na „Poradna“