Brum v TV Godstar

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
oya
Příspěvky: 42
Registrován: 10 pro 2009, 01:00

Brum v TV Godstar

#1 Příspěvek od oya »

Dobrý den,asi mě za tohle tema někdo sepsuje,možná že jsem měl probrat všechnypříspěvky,ale teď před Vánoci je blázinec a málo času na vše.Dostaly se mi do rukou starší TV Goldstar(prodávané i jako Elekta nebo Shivaki),mimo stále vysychajcích kondenzítorů nebo vady IO vertikálu naproto bezproblemové typy.Jen u tří kusů,co se mi tu náhodou nyní sešly se stejnou vadou je to jinak.přititulcích nebo při světlé scéně vrčí,jedna až tak.že to přehlušuje zvuk.Problem je ten,že už nepřijímám přes tuner,ale signál jde přes AV.Bručí tedy STB,DVD i VCR.TV jsou dvě 55 cm(štítek s typem stržen)í v opravně neví a nemaj čas se tím zabývat,prý se jim tohle stalo u těhle typů víckrát ale vraceli je(nerentabilní oprava.Kdo by prosím věděl,poraďte

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#2 Příspěvek od Jimmi2 »

Mě taky šíleně vrčela při propojení přes skart. Byl to studeňák v místě připájení konektoru na plošňák - stačilo propájet a je klid.
Ovšem to je ta optimistická varianta; jestli se nepletu, při té pesimističtější by byl problém někde ve VN trafu.

Uživatelský avatar
oya
Příspěvky: 42
Registrován: 10 pro 2009, 01:00

#3 Příspěvek od oya »

U toho studenta by to bručelo pořád a stejně,tohle se mění s jasem nebo když se objeví text

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#4 Příspěvek od Jimmi2 »

Jo, přesně tak to dělalo 8-)
I když je fakt, že ta závislost nebyla až tak velká, byl tam velký základní brum.
Není prasklé jádro VF trafa?

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#5 Příspěvek od Hydrawerk »

Goldstar, to je dnes LG, že??

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Je.

A neviem, co ma spolocny brum s VN trafom, ktore vobec nepracuje na 50 Hz...

Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

#7 Příspěvek od dvorak »

Někde jsem se dočetl, že ten brum se dá odstranit použitím galvanického členu.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#8 Příspěvek od ok1hga »

dvorak píše:že ten brum se dá odstranit použitím galvanického členu.
to dá, ale jen pokud to je smyčkou v zemích . . .

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#9 Příspěvek od Hill »

Bručení při světlých scénách a titulcích v režimu AV může zavinit také špatná zem, například, když ve scartu je přerušená zem pro audio a zastupuje ji zem video, případně je studeňák v zemním spoji v televizi k audiovstupu.
Úbytek napětí na zemi pro video se tím pádem dostane i do zvuku.
Další možnost je špatná filtrace napájení elektronického přepínače TV/AV (bývá poblíž scartu nebo cinchů), kde se odběrové špičky při bílé dostanou i do zvuku.
Opakovací kmitočet půlsnímků je přece 50 Hz.
Jestli nenajdeš vadu v propojení zemí pro audio, zkontroluj zvlnění napájení osciloskopem.

Uživatelský avatar
emo53
Příspěvky: 259
Registrován: 27 črc 2009, 02:00

#10 Příspěvek od emo53 »

Tiež sa mi párkrát stalo, že zvuk nebol čistý. Vždy mi zatiaľ pomohla výmena SCART kábla za hrubší - čiže tienený

Uživatelský avatar
oya
Příspěvky: 42
Registrován: 10 pro 2009, 01:00

#11 Příspěvek od oya »

No dostanu se k tomu zase až ve středu,takže teprve potom budu vědět víc

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#12 Příspěvek od Jimmi2 »

rnbw píše:A neviem, co ma spolocny brum s VN trafom, ktore vobec nepracuje na 50 Hz...
Je to nejčastěji popisovaná vada u starých CRT TV. Ale už je to popsáno od jiných výše :wink:

U starých Tesel jsem několikrát viděl jádro VN trafa zlomené. Pak to logicky vyzařuje do okolí... ehm... padesát půlsnímků za vteřinu.
Naopak u těch GoldStarů je VN trafo na jednom plošňáku hned vedle NF obvodů. Prostě všechno na jedné poměrně malé desce.

Jak jsem už psal, pomohlo mi propájení scart konektoru na plošňáku. Vlastně jsem k tomu došel až tehdy, když mi začal vypadávat i obraz a dalo se to nakrátko odstranit zahýbáním konektorem. Ta deska se totiž v TV dost kroutí. Odstranění brumu byl v tomto případě vítaný druhotný přínos.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#13 Příspěvek od ok1hga »

Jimmi2 píše:
rnbw píše:A neviem, co ma spolocny brum s VN trafom, ktore vobec nepracuje na 50 Hz...
Je to nejčastěji popisovaná vada u starých CRT TV. Ale už je to popsáno od jiných výše :wink:
U starých Tesel jsem několikrát viděl jádro VN trafa zlomené. Pak to logicky vyzařuje do okolí... ehm... padesát půlsnímků za vteřinu.
. . . rozmydlených řádkovým kmitočtem . . .
nikdy jsem neslyšel prasklé VN trafo vrčet 50Hz !
. . . pouze pískat na 15625 Hz, ale to bylo ještě v době kdy jsem byl mladší.

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#14 Příspěvek od Jimmi2 »

ok1hga píše: ...nikdy jsem neslyšel prasklé VN trafo vrčet 50Hz ! . . . pouze pískat na 15625 Hz...
Nemám pocit, že by byla řeč o akustických projevech starších televizních přijímačů 8-)

Mimochodem, dříve jsem to pískání slýchal i přes zavřené dveře, ale to byl starý dobrý maďarský Videoton. Asi bych si měl ten sluch zase nějakým podobným způsobem přezkoušet.

Uživatelský avatar
oya
Příspěvky: 42
Registrován: 10 pro 2009, 01:00

#15 Příspěvek od oya »

Tak jsem se k tomu dostal až o víkendu.Galvanický oddělovač mezi antenu a STB sice brum zmenšil ale neodstranil,po připojení DVD to stejně bručí dál.Jednu z těch TV jsem už udělal,opravdu propojit země videa a audia.A úplně brum zmizel po propojení zemí TV a STB(nebo DVD)silnějším kablíkem.Uznávám,je to škaredý ale lepší Scart jsem neměl a účel to zcela splniloU dalších dvou TV pořád bojuji,je to někde jinde.

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“