Nabíječka z PC zdroje

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#376 Příspěvek od Jenda_KL »

Ne ta zenerka snižuje napájení OZ na 15V, reference [IN+] je 1/2 nap_napětí OZ (takže 7.5V).
vstup [IN-] je při odpojené nebo přepólované baterii na hodnotě nap_napětí+0.7V a při dobře připojené menší než [IN+]

Reference musí být menší než CommonVoltageRange - InputOffsetVoltage aby komparátor fungoval, lépe méně aby fungoval spolehlivě.
Jinak teoreticky platí [IN+] > [IN-] = [Q]H a prakticky do toho kecá právě InputOffset a DifferentialVoltageAmplification a vstupy nesmí přelézt hranice dané nap_napětím, ještě u tohoto typu snížené o úbytek na proudovém zdroji vstupního obvodu.

DS: Common Voltage Range: 0 to VCC-2

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#377 Příspěvek od Jenda_KL »

sis2 píše:chápeme to každý po svém, ale myslím, že v rozporu nejsme
co přesně - jakože mají hořet ty miliardy komparátorů hned na startu?

Uživatelský avatar
Zefek
Příspěvky: 67
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#378 Příspěvek od Zefek »

Jenda_KL píše:Ne ta zenerka snižuje napájení OZ na 15V, reference [IN+] je 1/2 nap_napětí OZ (takže 7.5V).
vstup [IN-] je při odpojené nebo přepólované baterii na hodnotě nap_napětí+0.7V a při dobře připojené menší než [IN+]
Jo, už vidím ten dělič na IN+. Takže kdybych tam tu zenerku 12V nechal jako referenci a omezil bych celkové napětí nabíječky, dejme tomu na 14,7V (jinak, zajistil bych, že nikdy nedojde k překročení 14,7V) a přidal bych zenerku mezi drain a source na řekněme 2,4V, tak by to mohlo fungovat? Nebo ta zenerka 15V slouží pro snížení napětí hlavně ve chvíli, kdy jsou přehozené svorky?

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#379 Příspěvek od Jenda_KL »

Bavíme-li se o stavu připojené přepólované baterie:

K tomu aby nepřekročilo napětí [IN-] nad napájecí je tam D2.
(jiné typy OZ jí mají v sobě)
Proud teče přes D2 do napájení, čímž nabíjí C2 a vzrůstá tímpádem nap_napětí.
Aby toto nepřerostlo nad nějakou (15V) danou hodnotu je tam zenerka D4.
UDS je přes 30V, zenerka na tomto místě určitě odkápne.

Uživatelský avatar
Zefek
Příspěvky: 67
Registrován: 08 led 2011, 01:00

#380 Příspěvek od Zefek »

Musím ti poděkovat, protože mě to nakoplo. Už dlouho před tím jsem přemýšlel, jak to přepolování funguje, že to odpojí baterku v tom článku z amara. A až teď, kdy jsem se zamyslel nad tvými schématy, mě to trklo.

Uvědomil jsem si, že neřeším jeden stav, který by vyřešil vše - odpojené svorky. Jaké napětí bude na IN-, když nebude baterie připojena? Chová se to jako odpojený vstup a co jsem ty OZ měřil, tak na odpojených vstupech bylo napětí takové, že ten OZ byl ve stavu kladného výstup - fet byl otevřený. Takže jsem se znova a dlouho díval na schéma zapojení z článku amara a pak mě to trklo.
1) Je tam reference, pomocí diody, nebo čeho a odporu. Takže úplně stejně jako to mám já.
2) Je tam dělič, který ale funguje tak, že při odpojených svorkách je na IN- napájecí napětí OZ.
Takže to udělám tak, že 12V zenerku vyměním za 2,4, nebo něco menšího a dělič postavím tak, aby kousek nad hladinou napájecího napětí bylo napětí vyšší než napětí na zenerce.

Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#381 Příspěvek od Victronix »

Mám NPS-330CB B.
Je tam UC3843.
Potom nějaký IO 1B1 1001DL či co to je.
Řešil předělání takového zdroje někdo?
Díky.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#382 Příspěvek od rnbw »

Neodporucam do toho rypat. Je to zdroj zo znackoveho PC a schemu k tomu nezozenies.

Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#383 Příspěvek od Victronix »

Jo je to DELL z precision workstation. Je nepoužitý a dobrý. Bohužel schéma fakt nemám. Předělat by se určitě dal, ale to už je na mě moc.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#384 Příspěvek od rnbw »

Ten radsej predaj a kup nejaky obycajny.

Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#385 Příspěvek od Victronix »

Je mi líto dát takový kvalitní kousek pryč :-)

Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#386 Příspěvek od Victronix »

Já mám smůlu. Zase nemám 494.
Sehnal jsem zdarma zdroj a je tam IO 2003. Dokázal někdo udělat nabíječku ze zdroje s tímto IO?

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#387 Příspěvek od Atlan »

ASi hej :)

Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#388 Příspěvek od Victronix »

Super :lol:
Tenhle příspěvek jsem našel:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 974#428974
ale schema mi není 100% jasné. A taky nikdo nepíše, že mu to funguje.
Vyškrtnutá L3 = vypájet?
Oranžové body +5V, +3.3V a -12V mají být připojeny k bodům výstupních napětí? Kam připojit +47uF?

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#389 Příspěvek od milous2 »

Ahoj. Tak buď první, (druhý) a dej nám vědět jestli to funguje. Za pokus nic nedáš.Měl jsem jeden jediný zdroj s tou 2003kou,ale nefungoval a na závadu jsem nepřišel,tak jsem se o úpravu ani nepokoušel.Snad uživatel "varok" takový zdroj si opravil,ale druh závady a postup opravy nezveřejnil.

Uživatelský avatar
hanz
Příspěvky: 33
Registrován: 07 dub 2013, 02:00
Bydliště: Žilina

#390 Příspěvek od hanz »

Úprava existuje a platí pre všetky zdroje typu 494, 2002,2003... 2005.
Úpravu som poňal trochu inak a smeruje k lab. zdroju a preto nieje problém urobiť ju i s pevne nastavenými napäťovými hladinami.
Zatiaľ som takto prerobil tri zdroje. Potrebujem dorešiť signalizáciu stavu režimov konštantný prúd / napätie. Na papieri to už mám, potrebujem to odskúšať. Podľa mňa je to úprava veľmi jednoduchá ale hlavne prehľadná, vnáša do prerábky systém. Jediný problém je u mňa čas, majte strpenie zverejním, potrebujem to nafotiť a popísať. Dúfam, že sa cez sviatky k tomu dostanem.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“