Ovládání RC serva s displejem

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

Ovládání RC serva s displejem

#1 Příspěvek od frantajetel11 »

Zdravím bastlíře a bastlířky. Hledal jsem, hledal a nic nenašel, tak zakládám nové téma. HW mám vyřešen, potřebuji vymyslet SW ovládání klapky.

HW obsahuje toto:
1) 2 místný LED displej (MPX)
2) 8 ovládacích tlačítek (matice)
3) RC servo HSxxx (mechanicky napojené na klapku)
4) Tlačítka +/ - ... přidají/uberou např. 5%
5) Pět dalších tlačítek budou sw uživatelsky přednastavitelné hodnoty (např. 0 ... OF, 1 ... 25% atd)
6) tlačítko SET
7) akustický výstup (piezo + relé - signalizace poruchy serva)

Procesor/program by měl umět toto:
1) LED displej (ukazuje polohu klapky v %. 0%... (na displeji OF), 100%... (na displeji O∩), při programování bliká.
2) Krajní polohy klapky (mechanicky cca 90°) je nutné na začátku naprogramovat (zapsat trvale do paměti)
3) Krajní polohy SW přepočítat na 0 až 100%
4) Signalizace poruchy serva piezo+relé
5) Jeden vstup, který při aktivaci (0/1) zavře klapku na 0%, při deaktivaci (1/0) otevře klapku zpět na původní hodnotu
6) Jeden vstup, který při 0/1 přestaví klapku o xx % (SW) "nahoru"
7) Jeden vstup, který při 0/1 přestaví klapku o xx % (SW) "dolů"

Pokud byste někdo byl ochoten i za úplatek napsat program pro picko, byl bych Vám velice zavázán.

Vlastním Pickit II a i nějaké procesory. Např. 16F690 pobral by to? Nebráním se ani jinému.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#2 Příspěvek od Yarda1 »

Tedy ne, že bych uměl programovat, ale pohyboval jsem se v oblasti s podobnými problémy, možná by se našlo jiné řešení. Můžete uvést nějaké podrobnosti, případně kolik byste byl ochoten do toho vrazit?
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#3 Příspěvek od frantajetel11 »

Aha já to nenapsal.
Je to klapka přisávání vnějšího vzduchu do krbové vložky.
To servo už tam je a je tam i nějaká elektronika, která ale dle mého názoru funguje blbě. Nechci kupovat nějakej superspešl regulátor za 8 a víc, které ani nemají fce, které bych chtěl. Jinak teplota u toho serva nemá žádné extra výkyvy, takže teplotní kompenzaci bych neřešil.

Uživatelský avatar
Mendor
Příspěvky: 223
Registrován: 16 dub 2008, 02:00
Bydliště: Kladno

#4 Příspěvek od Mendor »

Jak by se řešila ta signalizace poruchy serva, myslím tím poruchu serva. RC servo žádné zpětné hlášení o poloze nemá.

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#5 Příspěvek od fero7 »

frantajetel11 píše:To servo už tam je a je tam i nějaká elektronika, která ale dle mého názoru funguje blbě.
Skus to upresnit, mozno to bude jednoduchsie.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#6 Příspěvek od frantajetel11 »

Blbě upřesnuji asi takto:
Ta klapka momentálně funguje tak, že po přiložení a zavření dveří otevře vzduch (což je správně), ale začne ho přivírat, až po docela dlouhý době. Stejně tak při zatápění se chová divně. Další mínus je, že pokud krb dohoří, zůstane otevřená.
Chci tam dát "ruční" ovládání = klapka s nastavitelnýma polohama v pamětích a se signalizací polohy (+-).

A poruchu serva - třeba nadproud. signalizace?

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#7 Příspěvek od Yarda1 »

Hmmm... Pokud by k tomu nebylo potřeba nějaké složité vymontování, možná by dost napověděla fotka toho serva (lépe co nejvíc fotek). Případně kopie návodu k použití. Taky mne napadlo, jak se tam asi zjišťuje okamžitá poloha klapky.
frantajetel11 píše:... po přiložení a zavření dveří otevře vzduch (což je správně), ale začne ho přivírat, až po docela dlouhý době. Stejně tak při zatápění se chová divně. Další mínus je, že pokud krb dohoří, zůstane otevřená. ...
Tohle by vypadalo, že jsou tam nějaká čidla.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#8 Příspěvek od frantajetel11 »

Já se omlouvám, že reaguju až teď, nějak jsem nestíhal internet.
Tak já to teda popíšu úplně detailně.
Krbová vložka má od výrobce regulaci:
1) teplotní čidlo na výměníku
2) potencometr, kterým se nastaví žádaná teplota výměníku
3) pixla xxx
4) na dveřích spínač (při otevření dveří klapka zavře přívod vzduchu)
5) modelářský servo HS xxx

Ta "automatická" regulace sice funguje blbě, ale úplně vykopnout jí zatím nechci. Chtěl bych tam přepínání automat (blbej) / manuál.
A manuál bude fungovat tak, že tu klapku budu otevírat/zavírat dálkovým ovládáním, akorát by se mi tam líbilo, aby bylo (+-) vidět v jaký poloze ta klapka je.

Pro Jeejda:
Ano servotester ála 555, trimry na nastavení dorazů a motorovej potenciometr + DO bylo první, co mne napadlo. Dokonce by i bylo jednoduchý z druhý sekce poťáku "vytahnout" tu polohu klapky.

Ale protože se časem chystám vykopnout tu původní regulaci úplně, tak bych to radši řešil procesorem a program postupně upravovat.

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“