Barva plamene zemního plynu

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#16 Příspěvek od Davidus »

Taky jsem se šel kouknout. Jenže plamen vůbec žádný, nechce to chytnout. Do sporáku nevede ani jedna jediná trubka, jen dráty.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#17 Příspěvek od EKKAR »

Davide, máš na to špatnou pozorovací metodu, musíš uvažovat, že ve svým sporáku používáš ELEKTRONOVEJ PLYN... A podle toho pak volit i pozorovací metodu.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Martin_Fio
Příspěvky: 186
Registrován: 28 pro 2005, 01:00

#18 Příspěvek od Martin_Fio »

Zdravím, takhle se mi zabarví plamen, když v okolí dělám třeba něco třeba s kuchyńskou solí. Stačí aby na plynovodu plynaři někde v okolí něco vařili a plamen se zabarví z rozprášených úsad z potrubí. Jak je "plyn" široký pojem je hezky pojednáno tady http://www.ib.cvut.cz/sites/default/fil ... tapeni.pdf

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#19 Příspěvek od Otkundes »

Aby plynárna mohla odběratele nějak šidit na kvalitě, musela by zemní plyn ve své distribuční síti něčím ředit. Musela by mít zdroj nějakého jiného dalšího plynu. To by se pak nutně projevilo u všech odběratelů, k distribuční síti připojených, včetně průmyslových podniků.
Plyn je do Čech dodáván z více zdrojů, kde každý má trochu odlišné vlastnosti a složení, podle naleziště. Kvalita je však v předávacích místech, mezi plynárenskými společnostmi, kontinuálně kontrolována, zaznamenávána a podle ní se pak také mezi těmito společnostmi platí. Proto nevěřím na úmyslné čachry s kvalitou dodávaného plynu, které by vůbec mohl maloodběratel nějak postřehnout. Spíše by se ozvali velkoodběratelé...
Jak již bylo přede mnou konstatováno, přikláním se k názoru, že nestandartní barva plamene je závislá na seřízení spotřebiče, znečištění hořáku, nebo nečistotami ve spalovacím vzduchu (prach, znečištění těkavými látkami, výpary z chemikálií, a pod.). Lze ještě připustit vliv zvířeného prachu z plynovodního potrubí, tedy v samotném plynu.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#20 Příspěvek od TAKJAN »

Proč by ho nemohli ředit vzduchem? 1-2 % by byl dost velký zisk a jak to poznat?

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od Jenda_KL »

Bo by nebyl plamen červený.

Změní-li se poměr míchání plyn/vzduch ve spotřebiči jedno jakým směrem, výhřevnost vždy klesne.

Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#22 Příspěvek od kejki »

medulin píše:
Jimmi2 píše:Nedávno jsem se dozvěděl zajímavou informaci, že od té doby, co se plyn nevozí jenom z Ruska, se může při napájení ze "západní" větve docela měnit kvalita (složení) plynu. A tím i barva plamene.
Já osobně tohle zbarvení do červena obzvlášť v zimním období pozoruji skoro všude.
To by člověk asi musel štelovat furt.
Já také pozoruji že v určitém období má plyn v karmě nižší výhřevnost převážně v zimě a v létě má zase výhřevnost vyšší. Někdy je ho problém i zapálit. Dle nedávné revize je vše OK.
V zimě když má plyn nižší výhřevnost tak plynu na ohřev vody spotřebujeme více a v létě když klesá spotřeba plynu tak musím na karmě ubrat aby nás to neopařilo. Přitom přívod studené vody se teplotně nijak významně během roku nemění.

Mám podezření že to někdo z plynové loby "šidí" a schválně v období větší spotřeby dodávají plyn z nižší výhřevností. V létě výhřevnost zase zvýší, aby se vlezly do průměru výhřevnosti a na faktuře to potom pomocí tohoto průměrného koeficientu přepočítají na dodané KWh. Takže ve výsledku každý zaplatí více než kolik energie skutečně odebral.
Ale no tak, musíš také počítat s poklesem teploty vstupní vody. V létě mě studená neosvěží a v zimě se pod ní bojím strčit ruku, aby mi neupadla.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#23 Příspěvek od Michal22 »

K té karmě- on taky může být rozdíl v létě, kdy jsou všude otevřená okna a tím pádem je v bytě plno kyslíku, a v zimě, kdy se klepem chladem, tak máme vše pozavírané a k hořáku se kyslíku dostane menší množství?
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
kaja4
Příspěvky: 437
Registrován: 28 zář 2008, 02:00
Bydliště: kraj olomoucký

#24 Příspěvek od kaja4 »

pavoucisit.
Jakou máš obměnu vzduchu v místnosti,kde je pl.sporák?Pokud je dům udušený plastovými okny a k tomu v místnosti s pl.sporákem je ještě odsávač -nedej bože při vaření se zapnutým ventilátorem-pak se nediv,že sporák má žluté plameny.K tomu ještě vzniká při nedokonalém spalování plynu jedovatý kysličník uhelnatý a saze.
Podívej se ve sporáku,zda je čistý směšovač.Taktéž,pokud je mokrá růžice hořáku,jsou plameny žluté do té doby,než se vysuší.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od Habesan »

Plno kyslíku je 21%, když koncentrace v místnosti klesne na 16% tak lidi žijou, jsou při vědomí, ale jejich soustředění a pracovní výkony za nic nestojí (v našem školství běžné).
Nižší koncentrace už vedou ke ztrátě vědomí.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#26 Příspěvek od TAKJAN »

Poměr vzduchu v kotli se přece mění podle modulace. Ventilátor má pořád stejný výkon.

Uživatelský avatar
Martin_Fio
Příspěvky: 186
Registrován: 28 pro 2005, 01:00

#27 Příspěvek od Martin_Fio »

Ventilátor kotle dělá v celém spalovacím prostoru hořáku jistý malý přetlak. Plyn prochází tryskou a strhává do hořáku množství vzduchu (venturiho trubice) jež je závislé na množství plynu a na tvaru hořáku (někde ještě seškrcení šroubkem). Poměr plynu a vzduchu je pak v jistých mezích vyhovující. Modulováním plynu se poměr vzduch plyn nemění. Většina plynových nízkotlakých spotřebičů je takto zkonstruována a moc se na tom změnit nedá. Ten ventilátor má nahradit tach komína a vždy tak zabezpečit transport spalin do komína. Pokud tam není - atmosférický hořák, tak je vysoké nebezpečí stržení spalin třeba digestoří do obytného prostoru. Na to stačí pár jednotek pascalů tlaku. Takže kombinace velký atmosférický spotřebič, plastová okna a digestoř je vražedná.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#28 Příspěvek od TAKJAN »

Myslel jsem turbo. Je fakt, že barva plamene nezávisí v podstatě na výkonu.

Uživatelský avatar
kaja4
Příspěvky: 437
Registrován: 28 zář 2008, 02:00
Bydliště: kraj olomoucký

#29 Příspěvek od kaja4 »

Ještě doplním.Při dokonalém spalování 1 litru plynu je potřeba přibližně 10násobek vzduchu.

Uživatelský avatar
pavoucisit
Příspěvky: 176
Registrován: 02 lis 2008, 01:00
Bydliště: Havířov

#30 Příspěvek od pavoucisit »

Zdravím, takže do soboty se plamen s červeným jazykem stále objevoval na všech hořácích. Dnes jsem opět pozoroval sporák a vše OK. Děkuji za příspěvky k tématu.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“