Postup nastavení páskové dráhy u VHS

Poruchy, opravy, tipy, triky, servisní menu

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

Postup nastavení páskové dráhy u VHS

#1 Příspěvek od Dratak »

Zdravím vás, mám takový problém s videem. Zakoupil jsem z druhé ruky starší profesionální stroj Panasonic AG 6200. Přístroj jednak deformoval pásek na začátku kazety (stahoval ho po capstanu dolů) a jednak nepřevíjel. Vyměnil jsem přítlačnou kladku a zjistil úplně rozpadlé gumové obložení kola pro pohon unašečů od převíjecího motoru. Při této práci jsem z přístroje demontoval a vyčistil mechaniku. Provedl jsem rovnou preventivně výměnu vytahaných řemínků pod mechanikou, když už to bylo venku. Přístup pod ni je bez demontáže mechaniky nemožný a samotná demontáž mechaniky dost komplikovaná (drátová forma, mnoho konektorů, kablíky velmi krátké). Přítlačnou kladku, nové gumové obložení a řemínky jsem koupil přes kamaráda od jeho známého v servisu (prý sami tento model ale neopravují).
Po zkompletování přístroj sice nedeformuje pásky, převíjí, zato při přehrávání se v obraze objevují podélné fialové pásy. Zkusil jsem tedy opatrně pohnout s nastavením vodicích sloupků, které určují přesnou výšku pásku na bubnu s hlavami. Po několika pokusech se mi podařilo nastavit při "stopce" zcela čistý obraz bez rušivých fialových pásů. V mechanice jsou navíc další dva regulační prvky-vodicí sloupky, jejichž výška se musí také nastavit, jinak se o ni deformují okraje pásky. Problém je, že mám čistý obraz jen při stopce. Při přehrávání je obraz nestabilní, chvíli to hraje čistě, pak se chvíli objeví jeden či dva podélné fialové pásy (obraz se netrhá). Páska nahraná na tomto videu a přehrávaná na jiném stroji se chová stejně, stejně tak naopak. Ani páska nahraná i následně přehrávaná na tomto stroji nehraje normálně, zcela nepravidelně se objevují ty fialové pásy. Můžete mi poradit, v čem je problém? Je mechanika špatně nastavená, nebo kolísá rychlost posuvu capstanu? Či se mění tah levého unašeče, páska se uvolňuje a jezdí kolmo po bubnu (okem není vidět nic). Přítlačná kladka i řemínky jsou úplně nové, mechanika vyčištěná a přemazaná. Děkuji za jakoukoliv radu co s tím.

Uživatelský avatar
servis
Příspěvky: 105
Registrován: 13 zář 2004, 02:00

#2 Příspěvek od servis »

Mohla by to být pásková dráha,ale i elektrická závada(spíš ta elektrická).Urèitì se ale pásková dráha nenastavuje na stopce.

Uživatelský avatar
yakl
Příspěvky: 436
Registrován: 14 dub 2005, 02:00

#3 Příspěvek od yakl »

Počas montáže - demontáže bola asi zmagnetovaná hlava impulzov, tá ktorá býva v monobloku so zvukovou hlavou, teda skúsiť demagnetizovať? Lepšie riešenie býva vždy pred prácou demagnetizovať náradie.

Uživatelský avatar
stefan31
Příspěvky: 1195
Registrován: 17 čer 2004, 02:00

#4 Příspěvek od stefan31 »

- V akom stave je brzdný pásik na ¾avom unášaèi?
- Ak je na PCB capstan motora elyt s malou kapacitou, zmera￾ ESR, alebo rovno vymeni￾...

Stefan31

Uživatelský avatar
pepper
Příspěvky: 551
Registrován: 21 lis 2006, 01:00
Bydliště: Sokolov

#5 Příspěvek od pepper »

Pohyblivé vodicí sloupky musí vést pásku přes buben nejen ve správné výšce,
ale i pod přesným úhlem, aby rotující hlavičky co nejpřesněji sledovaly šikmé stopy.
Vodorovné pruhy vznikají, když úhel není správný.
Hlavička jde křížem přes několik stop, proto během půlsnímku několikrát ztratí signál.
Úhel závisí i na rychlosti posuvu pásky, proto seřizovat v režimu PLAY!
(Představ si sklon příčných pruhů, kdyby je silničáři stříkali za jízdy).
Zkus, zda jsou sloupky přitlačeny k zadním dorazům pružně bez vůle.

Pomalé střídání obraz - pruhy... : Nejspíš chybí 25Hz pro Capstan Servo.
Ty snímá pevná hlava (komb se zvukovou) z dolního kraje pásky.
Nastavit výšku, případně opásání hlavy.

Na seřízení sloupků je nejlepší nesahat, ale když to musí být:
Levý seřizuji tak, aby TV synchronizoval a horní kraj obrazu byl čistý.
Páska by měla běžet co nejblíž k dorazu pod bubnem, snad i lehce přitlačena k dorazu, ale nesmí se deformovat.
Pravým sloupkem pak odstraním pruhy ze zbytku obrazu.
Několikrát střídavě jemně dorovnat.
Konečné dostavení by se mělo dělat podle osciloskopu,
připojeného do zesilovače videohlav na měřicí bod "FM PACKET".
Správně: konstantní VF napětí, přerušované jen přepínáním hlav
(každých 20ms). Vliv má i nastavení trackingu.

Na styk pásky s hlavou má vliv brzdicí pásek na levém unašeči,
jak psal stefan31 - zkontroluj.

pepper

Uživatelský avatar
silio
Příspěvky: 322
Registrován: 15 led 2007, 01:00
Bydliště: Žilina

#6 Příspěvek od silio »

Najlepšie je to nastavovať osciloskopom ako píše pepper.Tie farebné pruhy,alebo moáre?U starších panasonicov bol problém zo sig.procesorom,konkrétne smd kondenzátory na keramickej doštičke.Neviem či je to aj tu tak riešene.Mslím,že by to stálo za kontrolu. :hojahoj:

Odpovědět

Zpět na „DVD, VHS, SAT “