Přechod od FPGA k Mcu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jardell
Příspěvky: 1
Registrován: 28 pro 2013, 01:00

Přechod od FPGA k Mcu

#1 Příspěvek od Jardell »

Zdravím osazenstvo fóra,
donedávna jsem všechny embedded aplikace dělal pomocí FPGA + PC ATX, nebo PC v průmyslovém provedení. FPGA obstarávalo HW funkce podle potřeb - komunikace, rychlé regulátory apod. Takové řešení mi již dnes nevyhovuje, je komplikované pro drobnější aplikace(příliš brutforce) a z větších aplikací mě vytláčí levné PLC z Asie. Celkově mi toto řešení přišlo jako ta nejuniverzálnější cesta k Embedded HW, ale dnes mi to tak nepřipadá, protože na rychlý signal processing musím stejně koupit special součástky, na komunikační protokoly také apod. A tak jsem se rozhodl přejít ve velkých aplikacích k PLC automatizaci a v menších na čistě embedded řešení pomocí Mcu. Nevím ale, kudy se vydat co se výrobce týče, s programováním mám zkušenosti od ASM až po C++, ale otázkou je jestli PIC, ATMEGA nebo ARM. Základem je nízká pořizovací cena všech nástrojů potřených k práci vs. dostupnost vs. podpora zákazníků a dokumentace. Budu rád za jakékoliv udělené rady. V tomto případě obracím svou pozornost spíše k 32b nebo 8b Mcu.

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#2 Příspěvek od mihal »

To bude čo človek to názor. Plošne prejsť na mcu z fpga bude asi nepríjemné a ak Ťa k tomu nenútia iné dôvody, tak by som to zvážil. Inak rodin mcu je mnoho a asi by som vyberal v tom, kde už nejaké zázemie mám. Napríklad také MSP od TI by som do priemyslu nedal. Naopak freescale HC12 alebo fujitsu MB96, renesas R5F si vedú v náročných podmienkach dobre. Vyhol by som sa súčiastkám "for consumer electronics".

Uživatelský avatar
RayeR
Příspěvky: 1167
Registrován: 02 srp 2009, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od RayeR »

Pokud ti jde hodne o cenu, tak se zkus podivat na MCU ARM od ST. V praci pouzivame jejich Cortexy STM32Fxxx, k tomu asi strucne:
-levne
-slusny vypocetni vykon, vyssi rady maji i podporu floatu
-spousta periferii, staci si jen vybrat z vhodne rady
-bootloader v ROM s podporou UART, USB (DFU), CAN coz ocenis jak v zazatku tak pri nakem hromadnejsim ozivovani
-moznost nahravat a poustet programy v RAM - pro vyvoj rychelsi, netyra to flash
-podpora GCC
-semtam naky bugy ale zatim nic fatalniho
-dokumentace nekdy trochu nahovno, chce to procitat eraty

Jinak myslim ze FPGA porad maj smysl, zalezi na aplikaci, kde chces ridit rychle vic veci paralelne a s malou latenci, tak bude furt lepsi fpga...

Odpovědět

Zpět na „Poradna“