Copak je to za zářivku

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

Copak je to za zářivku

#1 Příspěvek od petrfilipi »

Dobrý den, dámy a pánové.

Dostane se mi na opravu taková ta noční lampička, aby se děti nebály bubáků. A když ji majitel rozdělal, tak objevil jako zdroj světla asi malou zářivku.
Nevíte přesně co to je? A kde se to dá případně koupit?

V GESu to nemají, v GME taky ne a ani nikde jinde jsem to nenašel.
Díky za odpovědi.

Petr Filipi
Přílohy
DSCN5084_cr.jpg
(142.93 KiB) Staženo 52 x

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#2 Příspěvek od Honza_dy »

Pochybuju, že to seženeš. Nová lampička stojí v obchodě kolem 80,- Kč. Vyhodit a koupit novou.
Nebo koupit u Vietnamce za 30,- novou lampičku a použít z ní pouze tu zářivku.

Uživatelský avatar
pavko3
Příspěvky: 91
Registrován: 31 srp 2007, 02:00
Bydliště: Čáslavsko

#3 Příspěvek od pavko3 »


Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#4 Příspěvek od ok1hga »

řešil jsem tuto "lampičku" předěláním na bílou LEDku . . .
(kondík s odporem, malý graetz s elytem a LED)
spotřeba asi 5mA a už rok takto svítím na chodbě . . .

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#5 Příspěvek od Hydrawerk »

Jéé, vždyť to je cca 12 let starý článek. http://www.belza.cz/light/milight.htm No tak tehdy se ještě bílé ledky moc neprodávaly...

Pro tyhle účely se právě hodí miniaturní LED svítidlo. Při malém výkonu budou mít ledky dlouhou životnost a dají se jednou za 10 let vyměnit. Možná by do lampičky od Petrfilipi šly dobastlit ledky s jednoduchým napájecím zdrojem...
http://www.belza.cz/ledlight/leddriver1.htm
ok1hga byl rychlejší.
Naposledy upravil(a) Hydrawerk dne 29 led 2014, 09:08, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

Také jsem už 2 "vysvítil" . Zatím jsem další nekupoval . Ale kdyby , zkusím hned snížit kapacitu kondu .

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Je to pár let, byli jsme na návštěvě u tchýně s přespáním. Kvůli nemocnýmu tchánovi byly v předsíni 2 tyhle "svítítka" od Ťamanů. V půl pátý ráno mne probudila ostrá rána a blikavý světlo za prosklenýma dveřma přilákalo mou pozornost - ten předřadnej kondík se prošvihnul, celý světýlko od něj chytlo plamenem a než jsem k tomu stačil doběhnout, oheň živenej plastem futrálu už šlehal minimálně 20cm nad zásuvku. Naštěstí požár v zárodku zažehnala hadra na podlahu, kterou jsem oheň připlácnul a důrazný doporučení, aby už tchýně tyhle časovaný bombičky nikdy nepoužívala...

Uvnitř blikátka byl jen kondík, tuším dva odpory miniaturní velikosti a ta zářivková trubička s trojicí vývodů na každým konci - předpokládám, že tam je nějakej dělič a žhavicí/ionizační elektrody, který po zapnutí nejdřív zionizujou obsah trubice a po naskočení výboje vlivem jeho charakteristiky klesne dynamickej odpor trubice natolik, že se změní napěťový poměry a větší část výkonu se sspotřebovává na výboji. Zapojení jsem nijak dál nezkoumal, obě blikadla letěly do popelnice.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#8 Příspěvek od ok1hga »

EKKAR píše:Zapojení jsem nijak dál nezkoumal, obě blikadla letěly do popelnice.
. . . proč ?
je tam vidlice do zásuvky, pěkný spínač,
tak už jen dodělat vnitřek . . .
a malý odpor místo pojistky.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#9 Příspěvek od Artaban001 »

Pomocný elektrody jsou propojeny do kříže z hlavní přes malý odpory o vysoké hodnotě.. 2 vývody jsou od vláken, prostřední je ta pomocná elektroda. předřadný podřadný kondík je klasický svitkáč, co jej dávají do LEDžárovek.. ( jsem zvědav, kdy mě tu nějaký detonuje) Slušela by tomu "pekelnýmu stroji" tavná pojistka.. Ještě že je v těch LEDžárovkách aspoň "snadnoposerný" odpor na místě pojistky..

Uživatelský avatar
Jiri_REZEK
Příspěvky: 165
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Ostrava-Výškovice
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Jiri_REZEK »

Tady v Ostravě v Hádexu v Přívoze mají bedny,kde jsou součástky po 5 Kč , po 10 Kč , atd. Tak Jsem nakoupil takovejch krámů po těch 5ti kačkách a narval to do zásuvek doma,jednak proto aby tam Děcka se nepokusili cpát pracky a také v noci aby trefili na hajzl a nepřerazili si rypák . No a ještě Mě tady pár kousků z toho zbylo.
EXA

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#11 Příspěvek od Celeron »

Tyhle pidizářivky jsem taky měl na chodbě. Obě se časem částečně roztavily. Tak jsem asi před 2 lety koupil ledku do zásuvky s soumrakovým spínáním a otočnou hlavou na nastavení kam má svítit.
Po roce začaly ledky slábnout a skoro přestaly svítit. Tak jsem je rozloup a klasika, sériovej kondík X2 vyprskanej na 10% jmenovitý kapacity. Tak jsem do jedný dal poslední kond X2 z ES Ostrava a do druhý stejnou kapacitu z Gesu. Po roce svícení ta s kondíkem z ES Ostrava svítí tak jak nová a ta s Gesákem už zase skomírá. Takže zase další ťamanská sračka, tentokrát metalizovanej kondík. Ono se taky není čemu divit, poctivá ES Ostrava je o půlku větší než okradenej ťaman.
Jirka

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#12 Příspěvek od helios »

ES Ostrava má len pomalší polčas rozpadu. Ja som ich už menil v schodišťákoch ELKO, kde po dva a pol roku prevádzky spôsobovali drnčanie relátka a niekedy už relé ani nepritiahlo. Za toho dva a pol roka u neho klesla kapacita o tretinu... :?
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#13 Příspěvek od Hydrawerk »

Bojím se čehokoliv od Vietnamců, co se strká do zásuvky...

Odpovědět

Zpět na „Součástky“