Stavba osciloskopu - problém s ostrostí

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#76 Příspěvek od FERYACT »

U lepších osciloskopů se nabíjí kvalitní kondensátor z velmi kvalitního zdroje konstantního proudu a následně se to zesiluje pro destičky.Fantastron chce udělat všechno najednou a proto špatně.

Uživatelský avatar
jakubrosler
Příspěvky: 200
Registrován: 16 čer 2009, 02:00

#77 Příspěvek od jakubrosler »

Tak já to nepotřebuju mít hned zesílené pro destičky, od toho tam je ten zesilovač X, takže jestli víte o nějaké kvalitnější časové základně, klidně se slabým výstupem, tak sem s ní. Ta z AMARA se neosvědčila.

Dá se něco zlepšit volbou jiné elektronky? U nějakého starého tesláckého jsem viděl použitou EF183.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#78 Příspěvek od jandu »

Tento má multivibrátorovú čz.
Přílohy
multivibr.čz.jpg
(196.45 KiB) Staženo 201 x
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
jakubrosler
Příspěvky: 200
Registrován: 16 čer 2009, 02:00

#79 Příspěvek od jakubrosler »

Zkusit to můžu, ale dost nápadně to připomíná výše uvedené zapojení z AMARA, které se neosvědčilo. Máš s tímto zapojení nějaké osobní zkušenosti?
A taky mi přijde, že tam Maďarovi někde chybí spoj, protože takhle není nikterak napájena ani ta ČZ ani anoda obrazovky a ani jedna strana vychylovacích destiček.
Ví se, co by měla být zač ta cívka v anodovém obvodu E3a? Lze ji kdyžtak vypustit?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#80 Příspěvek od Hill »

Destičky obrazovky jsou spojené s kostrou, to je v pořádku, ale je tam špatně zakreslený spoj do uzlu mezi tlumivku a anodový odpor E3b - nemá vést na kostru, ale na rozvod anodového napětí.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#81 Příspěvek od FERYACT »

V prostoru destiček má být souměrnost.Pak elektrostatické pole bude nejlepší.To znamená přímá vazba /bez kondensátorů/,zesilovače budou chodit proti sobě /napětí jedné destičky nahoru a druhé dolů/
Tomu zmíněný maďar nevyhovuje.Z každého páru jsou dvě destičky spojeny spolu.To co jsem napsal by vyřešily transistory.Nevím jak elektronky.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#82 Příspěvek od jandu »

Spomenul som si na ruský elektrónkový osciloskop LO-70. Ten na rozdiel od osciloskopu 7QR20 používa obrazovku so súmernými dostičkami.
http://www.arhimed.info/circuits/LO70.f ... ma_big.gif

Skús porovnať so svojou konštrukciou..
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#83 Příspěvek od FERYACT »

Obávám se že 6P15P je zase fantastronového zapojení.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#84 Příspěvek od jandu »

Nemusíš sa obávať, je to tak. Ale je to továrenské zapojenie a za porovnanie určite stojí......

Ostatne jednoduchých elektrónkových zapojení zase tak veľa nie je, no líšia sa v drobnostiach, hodnotách súčiastok a pod.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
jakubrosler
Příspěvky: 200
Registrován: 16 čer 2009, 02:00

#85 Příspěvek od jakubrosler »

Díky všem za nápady.
Víte ale o nějakém zapojení, se kterým máte osobní zkušenosti? Já chápu, že bastlení je i o slepých cestách, ale uvítal bych něco ověřeného.
Klidně se může jednat i o polovodičové zapojení, našel jsem jich několik, ale nevím, kterou cestou se vydat a příliš se mi nechce vše stavět a porovnávat.

Co si myslíte třeba o tomhle: http://www.belza.cz/measure/skop-p.htm ?

Uvítám hlavně osobní zkušenosti.[/url]

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#86 Příspěvek od FERYACT »

Před mnoha lety jsem postavil tranzistorový osciloskop dle AR1984,č.6,7.Je to propracovaná konstrukce.Je možno se inspirovat.Používal jsem ho do doby než jsem koupil digitál.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#87 Příspěvek od jandu »

Môj prvý bol ešte s germániovými 170NU70, akurát koniec bol s KF504 ale neviem odkiaľ som mal schému.
Druhý bol podľa AR12-69, iba v inej krabici. Časovka nič moc.
Ten druhý som prepracoval na zosilovač s 2xKF521 a časovka bola s Milerovým integrátorom. Pila časovky bola "mierne" nelineárna, ale už prijateľná.
Keďžel som ale mal problémy najmä s "bižuteriou" a prepínačmi, vzhľadovo nebol najkrajší. Ale slúžil nejaký čas. Keď mi ale druhýkrát odišiel niektorý vstupný FET /zohnať párované sa mi podarilo iba na vývojovom pracovisku v Tesle Orava - bežne sa aj nepárovaný kus takmer nedal zohnať/. Tak skončil.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
jakubrosler
Příspěvky: 200
Registrován: 16 čer 2009, 02:00

#88 Příspěvek od jakubrosler »

Díky všem za rady, nakonec je jako obvykle vysvětlení velmi jednoduché, tentokrát to byly nekvalitní kondenzátory s velkým svodem. Dal jsem tam svitky a běhá to na všech rozsazích parádně. Lze pozorovat signál zhruba od 20 Hz, byť je hodně rozklepaný a deformovaný, kvalitní obraz je viditelný asi od 70 Hz, což pro předpokládané rozsahy měření plně postačuje.

Teď se ale vyskytl další problém. U vyšších kmitočtů se začíná deformovat obdélník. Pozorovatelná je deformace řádově od jednotek kHz, na 100 kHz už těžko domýšlet, jak původní signál vypadal, viz foto.
Na anodách EF184 je už čistý trojúhelník.
Jak se taková věc řeší? U všech zapojení, se kterými jsem se setkal, byla možná kompenzace jen u vyděleného vstupu, při nastavení děliče 1:1 to nemělo vliv.

Znovu sem dávám aktuální schéma. Fotky průběhů byly pořízeny bez prvního stupně s EF183, jak se mi to teď válí jen tak po stole, tak je obraz s tím stupněm dost rozklepaný. S ním to ale vypadá úplně stejně.
Přílohy
Schéma 10_02_13.png
(19.28 KiB) Staženo 116 x
31 - Průběh na anodě 100 kHz.jpg
(150.98 KiB) Staženo 30 x
30 - Obdélník 100 kHz.jpg
(151.78 KiB) Staženo 33 x
29 - Obdélník 10 kHz.jpg
(187.68 KiB) Staženo 31 x

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#89 Příspěvek od jandu »

HUH, to je debata na dlho.

a./z akého zdroja odoberáš obdľžnik (výstupný odpor?)
b./akým káblom to privádzaš na vstup skopa
c./chce by to skutočné zapojenie vstupu skopu (podľa priloženého obrázku je ten vstup "striedavý", ale je pred ním delič, alebo potmeter? a ich hodnoty)
d./čím to meriaš?

Obecne - meranie obdľžnika chce dosť dobré prispôsobenie už na výstupe generátora, aj na vstupe osciloskopa. Ak ide o striedavý vstup osciloskopa, hraje tam dôležitú úlohu časová konštanta vstupného obvodu - na nej záleží, aká je max. predľženie nábežnej hrany vstupu. U napr. 100 MHz je okolo 3ns. u 30 MHz asi 12ns. U tvojho skopu to budú desiatky, ak nie nejaká "stovka" ms. Preto ak je na vstupe vyššia hodnota oddelovacieho kondenzátora, predľženie nábežnej hrany je vyššie a naopak.

Ale - je to na dlhú debatu ......
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
jakubrosler
Příspěvky: 200
Registrován: 16 čer 2009, 02:00

#90 Příspěvek od jakubrosler »

Obdélník je z maďarského generátoru TR-0463 s výstupní impedancí 50 Ω.
Na vstup to přivádím obyčejným stíněným kabelem pro audio.
Je to zapojené tak, jak je to ve schématu. Fotky jsou za stavu, kdy je signál přiváděn přímo na C16 a to vpravo od něj tam není; když to tam je, chová se to celkem stejně.
Měřím to zapůjčeným osciloskopem PeakTech 2020GN se vstupním odporem 1 M.

Takže říkáš zmenšit vstupní kondenzátor? Zítra to zkusím.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“