Problém s osvitem DPS fotocesta (pøesunuto)

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
kuklikus

#16 Příspěvek od kuklikus »

Experimenty ukazují že osvit pøes papír s transparent spray je jen pro osvit silným zdrojem UV (výbojka 150W). Papír nancucaný transparentem má stále silný útlum záøení.

Uživatelský avatar
Davidsev
Příspěvky: 717
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Štatl

#17 Příspěvek od Davidsev »

...tiskárna musí tisknout sytě černě
Kterápak tiskárna to je? :wink:
Eletrika je sviňa, kope a neni vidět :hool:

Uživatelský avatar
taz
Příspěvky: 312
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava

#18 Příspěvek od taz »

Já mám třeba Epson multifunkci, s černým inkoustem T0711 durabright. Ono taky hodně záleží na nastavení tiskárny

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#19 Příspěvek od Davidus »

Davidsev jak píše Taz, nevybírej podle tiskárny ale spíš podle toneru. Na trhu je co chvilku nová jiná tiskárna, takže typ je v podstatě irelevantní. Moje se už neprodává :( hledej pigmentovou černou
Projeď tiskárny podle nabídky na najdi ty které mají tento typ toneru.

Pokud nejsou nějaké extra požadavky na přesnost a kvalitu tak tisknu na laseru HP LaserJet Pro P1606dn ten provoz je levnější, stejně tak folie, ale zas se s tím nedá udělat oboustranka
Naposledy upravil(a) Davidus dne 04 úno 2014, 11:03, celkem upraveno 1 x.

fibka01

#20 Příspěvek od fibka01 »

Takže zkoušel jsem osvítit plošòák s izolaèkou a po pùlhodinì jsem nepoznal rozdíl mezi fotolakem vedle a tam kde byla izolaèka... (to znamená chyba v laku nebo v LEDkách).
Budu mít stupidní dotaz tak mì za to prosím neukamenujte: mléèná fólie pro inkoustové tiskárny je jednorázová nebo se dá smýt špatná pøedloha?
tiskárnu mám HP Deskjet D1400 (D1460).
Každopádnì je nìkde problém v osvitu...

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#21 Příspěvek od Davidus »

smýt se nedá
ještě mě napadlo, nemáš doma nějakou zářivkovou lampu? Mohl bys s ní provést stejný experiment jako s LEDkami. Pokud se ti nepodaří ani tímto způsobem rezist osvítit je chyba v něm. Je možné že mají ty LEDky nějaké nevhodné spektrum.
Když sušíš rezist, nesušíš ho při příliš vysoké teplotě?
Zkus těma LEDkama zasvítit na kousek cuprextitu bez mědi, rozzáří se?

Pokud se ti stále nebude dařit desku osvítit, mužeš mi v obálce poslat nastříkaný nějaký odřezek, zkusím to na UV LEDkách kde sem dřív osvěcoval i pozitiv

Uživatelský avatar
taz
Příspěvky: 312
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava

#22 Příspěvek od taz »

asi to nebudou UV led, fibka odkud seš?
Naposledy upravil(a) taz dne 04 úno 2014, 17:58, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#23 Příspěvek od Davidus »

no buďto to nejsou UV LEDky, nebo to nevhodně nanáší, nebo má prošlý nebo nevhodně namíchaný fotolak

Uživatelský avatar
Davidsev
Příspěvky: 717
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Štatl

#24 Příspěvek od Davidsev »

Psal jsi, ze je lepsi inkoustova. Proc ted pises o laserove?
Eletrika je sviňa, kope a neni vidět :hool:

Uživatelský avatar
fibka01
Příspěvky: 29
Registrován: 04 úno 2014, 01:00
Bydliště: Hlučín (kousek od Ostravy)

#25 Příspěvek od fibka01 »

Už jsem se regnul pod jménem fibka01 (anonym,Libor01).
Skusil jsem dát plošňák pod zářivku. Zase nic... Docela by mě mrzelo, kdybych se dozvěděl, že mi na aukru prodali UV co není UV :/ :lol: .
Někde jsem četl že po nastříkání vrstvy by měla zfialovozezelenat ovšem dosáhl jsem vždy barvy fialové... Fotovrstvu smyju nahodím novou, nechám usušit cca 20 min na radiátoru a potom 15 minut foukat fénem. Vyfotnu a dám sem. (nevím jestli je vrstva tenká nebo velká).

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#26 Příspěvek od Davidus »

Davidsev protože mám obě pro levnej tisk a tam kde stačí nižší kvalita používám laser, a tam kde potřebuju přesnost rozměrů a ostrost používám inkoust (který má samozřejmě vyšší náklady na provoz - drahý inkoust, drahé fole a pouze na 1 použití).
Takže třebas pro tisk jednostranky s THT součástkami (vývodové klasické) použiju laser. Pokud se jedná o vyšší třídy přesnosti s menšími mezerami, třeba 0,15/0,15mm mezera/spoj tak použiji inkoust. Stejně tak použiji inkoust pro tisk předloh pro oboustranné desky a desky co vrtám na CNC protože u inkoustu nedochází k deformacím - pady sedí na díry.
Je nesmysl pro desku s nízkými nároky na přesnost v ceně 30 korun tisknout předlohu co vyjde na 20korun.
Pokud bys chtěl úplně dokonalé předlohy, budeš muset koupit fotoplotr, tady na něj mají teď akci http://www.vyroba-dps.cz/www-vyroba-dps ... ter-FP8000 :twisted:

fibka01 mám takový zlý pocit že chyba bude někde při nanášení /sušení rezistu
jinak máš neuvěřitelnou výhodu, Taz bydlí kousek od tebe a plošňáky umí velmi dobře :wink:

Uživatelský avatar
fibka01
Příspěvky: 29
Registrován: 04 úno 2014, 01:00
Bydliště: Hlučín (kousek od Ostravy)

#27 Příspěvek od fibka01 »

Fotnul jsem
Obrázek
-deska před (testovací kus)
Obrázek
-deska po "rychlém usušením" fotolaku
-Lak se sice nedrží okrajů, ale to je jedno neboť budou u finální desky uřezány okraje
-také mě zaráží, že lak není rovnoměrně slit, je to asi způsobeno rychlým sušením nebo menší mastnotou v daném místě
RYCHLÉ SUŠENÍ = umytí desky>utření>odstranění nití z ručníku>nastříkání vrstvy v temnější místnosti>nechání cca 3 min>položit na radiátor>vyfoukat fénem cca 10 min.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#28 Příspěvek od Davidus »

zkus to ještě nechat uschnout bez fénovéní při nižší teplotě, on ten lak, když ho přehřeješ nejde osvítit

Uživatelský avatar
taz
Příspěvky: 312
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava

#29 Příspěvek od taz »

viditelně máš tu desku špatně očištěnou a odmaštěnou

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od jezevec »

Asi takhle, začal jsi úplně tou nejhorší variantou. Bez zkušenosti s nanášením používáš fotoresist ve spreji, UV LED co možná nejsou UV led a předlohu na promaštěným papíru.
Pro první pokusy si kup cuprextit s již naneseným resistem, na osvit si někde v bazaru za 2 - 3 stovky sežeň obličejové solárko, a předlohu vytiskni na transparentní fólii. Pak se už můžeš hrát s délkou osvitu apod.
Doufám, že to nanášení a sušení fotoresistu děláš jen při slabém osvětlení.
Ještě lepší výsledky jsou s negativní fotocestou.

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“