Něco pro bývalý ECčkáře.

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Něco pro bývalý ECčkáře.

#1 Příspěvek od Celeron »

Kdysi se po výpočetních střediskách pohyboval návod na stavbu akustický impedanční sondy, se kterou se daly velice dobře hledat odprásklý vstupy a výstupy TTL švábů, přerušený spoje, porovnávat dobrou a špatnou desku a pod. Pokud nebyl člověk hudební hluch, tak s tím byla velice úspěšná práce. Autor byl nějaký pan Šedý, Šedivý, nebo tak nějak. Matně si vzpomínám, že tam byla nějak divně zapojená 7400 v lineárním režimu. Nevzpomenete si někdo, nebo nenajdete?
Díky
Jirka

Uživatelský avatar
Antares
Příspěvky: 41
Registrován: 01 zář 2011, 02:00

#2 Příspěvek od Antares »

Autorem je zřejmě pan Václav Šedý, který napsal knihu Rozeberte si PC. V závěru knihy je odstavec "Přístroje pro nesignálovou diagnostiku závad elektronických jednotek". Bohužel zde není žádné schema. Kontakt na pana Šedého: http://sedy.vaclav.sweb.cz/
Zdraví Antares

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#3 Příspěvek od monterjirka »

Něco podobného, jako vyšlo v AR?
Přílohy
A05_80.pdf
(293.27 KiB) Staženo 180 x

Uživatelský avatar
Daju
Příspěvky: 13
Registrován: 19 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Nitra

#4 Příspěvek od Daju »

Bolo to v AR 10/88 a novšia verzia s CMOS-om vyšla v PE12/2000,bola to
kapitola AR ZACINAJICIM A MIRNE POKROCILYM.
Naposledy upravil(a) Daju dne 11 úno 2014, 19:55, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

Koukal jsem na obojí z AR10/88 a to z PE12/2000 a řekl bych, že to bylo dost podobný Belzovi. Jenže v originále byla 7400. Pravdu bude mít asi Antares s tím panem Šedým. Nakonec to asi nebude jen pouhá shoda jmen, viz základ vlákna.
Jirka

Uživatelský avatar
Daju
Příspěvky: 13
Registrován: 19 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Nitra

#6 Příspěvek od Daju »

Podarilo sa mi nájsť to čudo s MH7400 dúfam že som to dobre obkreslil,inak je funkčne.
Neviem odkial sme mali zapojenie ale mali sme to všetci technici na EC1021.
Přílohy
Fotografia na celú stranu2.pdf
(50.54 KiB) Staženo 156 x

Uživatelský avatar
ygrik
Příspěvky: 62
Registrován: 15 úno 2010, 01:00
Bydliště: Nitra

#7 Příspěvek od ygrik »

Krajan Daju ma predbehol uverejnením schémy, tak len dodávam, že osvedčujem toto zapojenie. Ja som našiel odkreslenú schému s názvom " skúšač " a mám ju tiež od EC-čkára, môjho priateľa. S ním som dnes hovoril a potvrdil mi, že skúšač má postavený a ešte stále ho používa na zisťovanie skratov, preverovanie prerušených vodičov a podobne. Ja mám na schéme drobnejšie rozdiely, ktoré zrejme nemajú vplyv na funkciu : telefónne sluchátko je pripojené priamo na vývod "8" IO a odpor / teda správne rezistor / medzi kolektorom a bázou tranzistora má hodnotu 1 MOhm. Neviem to posúdiť.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

Pánové, díly. Zkusím to ubastlit a uvidíme. Místo sluchátka zkusím Piezo. Akorát mi uniká význam odporu 390 do vstupu čtvrtýho hradla. Nezapojený hradlo se dávalo na +VCC . Nezapoměls domalovat něco na výstupu toho hradla?
Jirka

Uživatelský avatar
Daju
Příspěvky: 13
Registrován: 19 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Nitra

#9 Příspěvek od Daju »

Zapojenie je dobre obkreslené výstup 4.hradla nezapojené.Skúšal som je to funkčné ako kedysi.Piezo menič na výstup nie je dobré riešenie lebo je ladený na nejakú frekvenciu čiže nižšie frekvencie tam bude slabo počuť a naopak vyššie viac. Já teraz používam z PE rok 2000/12 a mám na výstupe sluchátko z nejakého moderného telefonu zo zberného dvora s impedancio 150 ohm.Myslím si že by hocijaký malý reprák napr.32ohm+sériový odpor je lepšie riešenie.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“