Zpracovávání videa z kamery mikrokontrolerem

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#16 Příspěvek od Crifodo »

No, s pár takovými kamerkami jsem měl čest se seznámit a co se týče barvy, celkem odpovídaly té tisícikoruně :roll:
Jestli chceš, můžu někde vyhrabat obrázky nagrabované z SVHS kamery analogově do PC a porovnat s obrázkem z 3CCD kamery po firewire.
Druhá věc je, že to o co se pokoušíš je v podstatě pracná a zbytečná další konverze jak se dostat k digitálním datům: Čip CCD je analogový snímač, který je v PAL kameře poměrně komplikovaně převeden do luma a chroma kanálu a opatřen synchronizační směsí, aby mohl být zobrazen na analogovém zobrazovači (TV/monitor). Při tom dojde k degradaci barevného rozlišení na zlomek původní. Ty pak budeš v časově náročných procedurách z analogového signálu získávat digitální vzorky, což je spojeno s další ztrátou vlivem kompromisů. Každý A/D a D/A převod je ztrátový. Když má být kvalitní, je náročný časově i objemem dat. Možná tě baví vyžívat se v technicky klikatých řešeních, ale já bych touhle cestou nešel ani v případě jen čb obrazu. Myslím že řešení jako je třeba na http://www.mite.cz/camerajpeg-cz/camerajpeg-cz.html je technicky čistší, získáš přímo z kamery RGB složky v dobré kvalitě a stačí ti jen přes JPEG formát získat přístup k matici obrazových bodů... tu už pak můžeš vyhodnocovat jako bys ji rovnou vygeneroval.
Jestli ti připadá digitalizace 40Mbit/sec a rozklad PAL/RGB jednodušší než přenos po RS-232... :?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#17 Příspěvek od Hill »

Mica, když na tom trváš (osobně bych do toho šel stejnou cestou jako Crifodo, ona snad lepší neexistuje), tak modul S neslouží k demodulaci videosignálu, ale k oddělení synchronizační směsi. A na výstupu z něj lezou řádkové, snímkové a sandcastle impuls (ten ale starší obvody, například A250, neuměly). Tento složený impuls se dá vytvořit samozřejmě pomocí hradel, ale proč, když ho synchronizační obvod umí? spousta dekodérů PAL ho potřebuje, aby vůbec chodily, dobrý je třeba s TDA4510, ale třeba s TDA3510 (A3510D), nebo neúplně zapojenou TDA4555 - ty všechny potřebují dokonce k SCI přidat snímkový impuls, a řekl bych, že všechny modernější taky.
A255D = K174ChA1 (psáno XA1, je to azbukou) , tuším, že je ekvivalent TDA2593 . Ale jsou i modernější. Jenže, když použiješ celou desku S z nějaké TV, nemusíš se s tím okolo stavět a skoro jistě je na ní A255.

Ale zopakuji to, co tu uvedl Crifodo: rozkódování FBAS a jeho samplování je blbost, protože při kódování došlo k několika kompromisním omezením množství informací, které už neobnovíš. Přitom většina kamerových čipů (CCD nebo CMOS, to je jedno) musí napřed mít jak zjistit barvu příslušného bodu. Nemají-li přímo výstupy RGB, mají ve výstupním signálu složky určující barvu a ty se dekódují různě, podle výrobce čipu. Případně z nich leze přímo sériově obraz v některém z digitálních formátů. Tak proč se s tím dekódovat, kódovat do PALu, znovu dekódovat a pak teprve samplovat?

Uživatelský avatar
Mica
Příspěvky: 163
Registrován: 21 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od Mica »

OK tak jste mě nakonec přesvědčili, že jsem si vše představoval jak Hurvínek válku. :)

Crifodo: A na kolik taková kamera vyjde? :-O

Uživatelský avatar
Mica
Příspěvky: 163
Registrován: 21 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od Mica »

Hmmmm tak mě něco napadlo. Co takhle použít tuhle http://www.i-obchod.cz/product.asp?prod ... son-MCA-20
kamerku? :)) Někde na netu jsem se dočetl, že komunikuje normálně po UARTu, ale zatim se mi nepovedlo najít popis kominikačního protokolu. :( Ale myslim si že to hle dobrá cesta, ne? :)))

Uživatelský avatar
Mica
Příspěvky: 163
Registrován: 21 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od Mica »

Juchuuuuuuu

http://avr.auctionant.de/avr-ip-webcam/ ... amera.html
http://avr.auctionant.de/avr-ip-webcam/ ... okoll.html

Ještě bych se potřeboval naučit německy a rozkodovávát JPEG :-/

Odpovědět

Zpět na „Poradna“