Uni-T UT203

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Guvis
Příspěvky: 215
Registrován: 01 zář 2012, 02:00

Uni-T UT203

#1 Příspěvek od Guvis »

Zdravím.
Zakoupil jsem tento multimetr a doma ho testuji.
AC rozsahy proudů měří v pořádku, ale když zvolím DC, tak se mě drží hodnota 1,52A aniž bych jakýkoli kabel měl klešťama provlečený.
Toto mě ukazuje na rozsahu 40A a na rozsahu 400A zůstává hodnota 1,4A.
Je toto nějaký normální jev levnějších klešťových multimetrů, nebo je to na reklamaci? Udávaná přesnost je 2%.
Na AC rozsahu je čistá nula na 400A a na 40A AC je 0,05A.
Když měřím DC s přesným multimetrem, tak na rozsahu 40A měří UT203 o těch 1,52A více a na rozsahu 400A zase o ty 1,4A více.

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#2 Příspěvek od KUBO »

REKLAMOVAŤ
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
Guvis
Příspěvky: 215
Registrován: 01 zář 2012, 02:00

#3 Příspěvek od Guvis »

Děkuji. Zítra tam s tím skočím.
Nevěděl jsem, jestli třeba metoda měření DC proudů pomocí kleští není nějak náchylná na rušení, ale nenapadá mě co by ji mohlo zde rušit.

Uživatelský avatar
valasek
Příspěvky: 42
Registrován: 23 kvě 2008, 02:00

#4 Příspěvek od valasek »

Stejnosměrné klešťáky mívají funkci kalibrace nuly - tím se nastavuje nulová hodnota při prázdných kleštinách. Bývá na to někdy speciální tlačítko - prostuduj pořádně návod.

Uživatelský avatar
Guvis
Příspěvky: 215
Registrován: 01 zář 2012, 02:00

#5 Příspěvek od Guvis »

To mě taky napadlo, ale v návodu o tomto nic nepíší a zkoušel nějaké nastavení, či trimr, který by se dal doladit bez otevření přístroje, ale nic na multimetru není.
Počítám, že bude nějaký trimr uvnitř, ale vzhledem k tomu, že jde o přístroj nový, tak ho nebudu rozebírat.
Každopádně děkuji za postřeh.

Uživatelský avatar
valasek
Příspěvky: 42
Registrován: 23 kvě 2008, 02:00

#6 Příspěvek od valasek »

Neotevírat! žádný trimr - je to elektronické nulování. Tady se o tom diskutuje - prý to má něco společného s tlačítkem REL

http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?f=9&t=31927
http://www.mojehobby.cz/diskuze/strom2. ... ec=1054813

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#7 Příspěvek od feliz_navidad »

Mám 204, po zapnutí zmáčknu REL a pak měří v pohodě. Pokud meřím delší dobu, občas nuluji. Není třeba se obávat, i když 1,5A je docela dost. Asi geopatogenní zóna :-)

Uživatelský avatar
Guvis
Příspěvky: 215
Registrován: 01 zář 2012, 02:00

#8 Příspěvek od Guvis »

Děkuju moc :-)
Funkce rel sice není pro toto primárně určená, ale funguje to i jako nulování.
Teď už při při porovnání s přesnějším přístrojem už měří v rámci tolerance i přesněji :-)
Ještě jednou děkuji :-)

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#9 Příspěvek od doktor365 »

Taky jsem si ho v loni pořídil a chtěl ho reklamovat ze stejného důvodu. Mně na to nulování funguje tlačítko SELECT.

Uživatelský avatar
Guvis
Příspěvky: 215
Registrován: 01 zář 2012, 02:00

#10 Příspěvek od Guvis »

U tohoto pristroje se tlacitkem select prepina ac a dc mereni a vzhledem k tomu, ze ac mereni funguje dobre a je na nule, tak nenulujete, ale prepinate na ac rozsah.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Davidus »

U tohoto přístroje se bohužel jedná o vlastnost levného návrhu. Offset se pohybuje v rozmezí 0,5-3A.
Rád bych jen upozornil na to že při využití relativního měření (vynulování offsetu) zanesete do měření při větších proudech chybu. Přístroj je totiž kalibrován i s tímto offsetem.

V manuálu slibují chybu 2% + 3digity, to by znamenalo při 400.0 counts offset 0,3A max
řek bych že byl někdo při psaní parametrů přístroje až moc optimistický

Uživatelský avatar
Guvis
Příspěvky: 215
Registrován: 01 zář 2012, 02:00

#12 Příspěvek od Guvis »

Tak ted nevim, jestli se tedy jedna o spatne zkalibrovany pristroj a mam ho jit reklamovat, ci ne. Bohuze nemam pristroj s kterym bych mohl porovnat a zmerit presnost v celem roszahu. Kazdopadne do tech 10a byla presnost dobra pri vynulovani.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Davidus »

Já bych to vyřešil tak že bych přístroj vrátil a šel ho koupit znovu a vybral ten který má offset nejnižší, pokud jste vázán na tento typ. Jinach bych si asi vybral jiný. Člověk se nesmí nechat. Vyžadujte minimálně to co slibují v katalogovém listu.
Přijde mi docela otravné pro menší proudy pořád nulovat offset a pro větší proudy ho zas nenulovat :roll:

Uživatelský avatar
feliz_navidad
Příspěvky: 591
Registrován: 15 říj 2009, 02:00

#14 Příspěvek od feliz_navidad »

http://www.eevblog.com/forum/testgear/u ... tear-down/
http://www.eevblog.com/forum/reviews/un ... e-truerms/
Davidus píše:Rád bych jen upozornil na to že při využití relativního měření (vynulování offsetu) zanesete do měření při větších proudech chybu. Přístroj je totiž kalibrován i s tímto offsetem.
Neměl jsem v ruce žádný DC klešťák, který by neměl nulovací tlačítko. A troufnu si tvrdit, že bez nulování se žádný nevešel do udávané přesnosti. Proto bych tvrzení o kalibraci včetně DC offsetu bral s rezervou*. Hodně často má nulovací tlačítko stejnou funkci, jako REL u UT203-204, jenom je na něm napsáno ZERO. Což ovšem nic nemění na skutečnosti, že 1,5A je, jak jsem psal, poměrně dost.
*Např. Agillent v návodu u DC měření výslovně uvádí, cituji "Use Relative mode to zero residual offset" a "The accuracy is specified after the Null function is used".

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#15 Příspěvek od Atlan »

Ja mam - 260mA a ked ho otocim dole hlavou tak -600 tak by som to nehrotil

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“