Nabíječka z PC zdroje

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
budsky
Příspěvky: 76
Registrován: 06 srp 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Nabíječka z PC zdroje

#1 Příspěvek od budsky »

zdravím mám dotaz k této konstrukci http://www.hobbielektronika.hu/cikkek/f ... to_mod.pdf

postavil sem dva tyto nabíječčce a makaj OK,ted sem chtěl udělat třetí,ale použil sem místo PC zdroje klasické usměrněné trafo dává po usměrnění cca16V a pin co měj jít do zpětné vazby TL494 sem přes odpor dal na zem...
a muj problém vtkví v tom že když připojim nabíječku do sítě tak se rozvítí LEDKa nabíjení a LEDKA udržovacího režimu (LED1 a LED2)...a když připojím akumulátor tak prod do něj neteče ale pouze zhasne LEDKa udržovací režim a začne silně hřát Tranzistor BUZ11 (T1)...Nesetkal ste se někdo s tímto problémem??

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

S tebou bude také legrace . Četl jsi vůbec návod ? Co takový P1 ? Co taková regulace zdroje nabíjecího napětí ? Jak budeš tu regulaci robit u toho trafa ? Prostě tato konstrukce navazuje jedině na ten řízený spínaný zdroj . A to už vůbec nezmiňuji měření proudu do aku . Změř a určitě se podivíš , kolik jsi tam při dobře dimenzovaném trafu rval .

Uživatelský avatar
budsky
Příspěvky: 76
Registrován: 06 srp 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od budsky »

BOBOBO píše:S tebou bude také legrace . Četl jsi vůbec návod ? Co takový P1 ? Co taková regulace zdroje nabíjecího napětí ? Jak budeš tu regulaci robit u toho trafa ? Prostě tato konstrukce navazuje jedině na ten řízený spínaný zdroj . A to už vůbec nezmiňuji měření proudu do aku . Změř a určitě se podivíš , kolik jsi tam při dobře dimenzovaném trafu rval .
vím k čemu je P1,ale na něj to nereagovalo.trafo mám 10A toroid..když to holt musí být vazaný na ten spináný zdroj tak se nedá nic dělat..

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od sis2 »

To je bomba!
Asi jako "Dřív jsem do svého favorita dával do nádrže benzín - a jezdil.
Teď mám dva kubíky palivového dřeva. Jak to udělat, aby taky jezdil?"

Sorry, za ten nejapný příměr.
Ale nabíječka využívá k regulaci šířkové modulace impulsů o frekvenci desítek kHz - ovládáním šířky, ev. zablokováním modulace se dělá regulace, ev. ukončení nabíjení... jak si představuješ, že budeš ovládat ten transformátor?

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#5 Příspěvek od Jodr »

sis2 píše:... jak si představuješ, že budeš ovládat ten transformátor?
Přeci jednoduše, vytažením přívodní šňůry ze zástrčky ... :)
Naposledy upravil(a) Jodr dne 28 úno 2014, 09:57, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
budsky
Příspěvky: 76
Registrován: 06 srp 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od budsky »

holt sem to z toho popisu nepochopil že to reguluje zpětnou vazbou te spínanej zdroj..holt s nabíječí a spínanými zdroji nemám moc zkušenosti,tak mě hned neukamenujte za muj dotaz

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od sis2 »

V pohodě, nic se neděje, nejde o život... :-)
vem to s humorem

Ale s tím trafem můžeš zkusit třeba tohle:
Obrázek - víc toho najdeš na fóru v části Zdroje - Sháním trafo...

ono by bylo potřeba trafo spíš na 18 - 20V - ale máš-li čas a chuť, zkus a uvidíš... když je to toroid, tak není problém přivinout pár závitů izolovaným Cu drátem o přůřezu 2,5mm - třeba z kabelu CYKY 3 x 2,5mm - zapojíš do série se sekundárem, bude potřeba jen pár závitů...

Uživatelský avatar
budsky
Příspěvky: 76
Registrován: 06 srp 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od budsky »

sis2 píše:V pohodě, nic se neděje, nejde o život... :-)
vem to s humorem

Ale s tím trafem můžeš zkusit třeba tohle:
Obrázek - víc toho najdeš na fóru v části Zdroje - Sháním trafo...

ono by bylo potřeba trafo spíš na 18 - 20V - ale máš-li čas a chuť, zkus a uvidíš... když je to toroid, tak není problém přivinout pár závitů izolovaným Cu drátem o přůřezu 2,5mm - třeba z kabelu CYKY 3 x 2,5mm - zapojíš do série se sekundárem, bude potřeba jen pár závitů...
diky za radu

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#9 Příspěvek od ok1hga »

budsky píše:diky za radu
taky ti jednu dám . . .
používej tlačítko zaslat odpověď !!!

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#10 Příspěvek od PeteBurns »

sis2 píše:Dřív jsem do svého favorita dával do nádrže benzín - a jezdil.
Teď mám dva kubíky palivového dřeva. Jak to udělat, aby taky jezdil?"
Hmm, celkom jednoducho, pyrolyzou vyrobis drevoplyn a ides dalej ;) :D

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od sis2 »

Ano, správně! Jde to, když víš jak...
Ono by s využitím TL494 a dalších pár součástek z PC zdroje šlo udělat měnič s regulací proudu i napětí na výstupu, a pak by s využitím toho trafa klidně mohl nabíjet. Ale je to jak u toho Favorita - vyrob a někam namontuj generátor dřevoplynu, přiveď to do motoru a můžeš jezdit na dříví! Jak to bude vypadat a co na to řeknou kolem je věc druhá - ale jde to.
A - taky ti to může shořet nebo tě to může i zabít, když se v tom (bez znalosti věci) vrtáš a uděláš hrubou chybu!

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“