ochrana li ion baterií

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kudlapro
Příspěvky: 13
Registrován: 29 lis 2009, 01:00

ochrana li ion baterií

#1 Příspěvek od kudlapro »

Ve specifikacích u ochranných obvodů Li ion článků se uvádí detekční napětí 4,3V +-0,05V.V různých pramenech píší, že max. napětí u li-on baterií je 4,1-4,2V +-0,05V. Jinak dojde ke zničení článku. Můžete mi tento parametr nějak osvětlit nebo mne někam odkázat? Pokud bych tento obvod použil nezničím článek při dosažení 4,35V? Díky!

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Nakadah »

4,23V je mez nad kterou uz dochazi v baterii v nevratnym zmenam a v prumyslove aplikaci se vzdy snazi zabranit aby napeti na clanku prestoupilo 4,235V. Proto se proste pouziva bezpecna hranice 4,2V s ohledem na presnost nabijecu. Presny rozdil mezi Li Ion 4,1 a 4,2V neznam. Kdyz ale nabijis na nizsi napeti tak zvysis zivotnost.

Pokud by se ti napeti dostalo na 4,3V a vys, tak bys mel vedet ze anoda se zacne menit z LiCoO2 (nebo LiMn2O4 dle technologie) na kovove lithium a uvolneny kyslik zacne oxidovat katodu (smes C+Li) za vzniku CO2. To je ten fajn plyn co pak z clanku (prismatickych LiPol i LiIon) dela nafoukle buchty. LiXX baterky nejsou schopny prebytecnou energii vyzarit teplem jako Nixx baterky. Proste se prebijenim chemicky znici.

Krom toho muze clanek i zacit horet, pokud se teplota clanku dostane nad 130-150°C. U LiMn2O4 anody je ta teplota o neco vyssi. Nejcasteji se to stane pri poskozeni clanku havarii, kdy se zkratuji deformaci anoda s katodou a udela to bud dymovnici a nebo i pekny ohynek.

Snad ti tohle nejak pomuze. Rozhodne se snaz udrzet max napeti na bezpecne urovni. Nak

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Habesan »

Rozdíl mezi Li-Ion 4,1 a 4,2V je daný rozdílem mezi LiCoO2 a LiMn2O4.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#4 Příspěvek od Duvsan »

Kedysi mi z umretého mp3 prehrávača zostal akumulátor i s elektronikou. Myslel som si, že to riadi nabíjanie, tak som to pripojil k 5V a nestaral som sa o to. Až som zbadal, že je z toho odrazu balónik. Veľmi rýchlo odpojiť a von s tým. Leží to na parapetnej doske a čaká, kedy to vezmem do odpadu, furt na to zabudnem. Ale ten balónik celkom spľasol. Tvar už je deformovaný, no ten plyn nejak rekombinoval či čo. Fakt to bol CO2?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Duplicitní vlákno, zamčeno.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Zamčeno

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“