CB stanice Danita 440 ''oživení''

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ok2moa
Příspěvky: 13
Registrován: 14 bře 2014, 01:00

#16 Příspěvek od ok2moa »

brainiac píše:Takže, konektor jsem propojil....
Vysílačka by měla šumět při otevřeném squelschi a hlasitosti v 1/2 asi tak nahlas že kdybys měl ucho u reproduktoru, tak bys to dlouho nevydržel...
Seřídit se to určitě dá - jen to není tak jednoduché. Je možné že někdo pohnul s cívkou v obvodu demodulátoru a tím pádem nemůže správně pracovat. Nezkušený člověk to "podle ucha" seřídí jen těžko. Ověř si rozpojením a zapojením té propojky zpět že je to propojení správných pinů - měla by být patrná změna i v tom slabém šumu co slyšíš. Na fotce vidím že volume máš sice na plno ale SQUELSCH máš úplně zavřený - zkus ještě toto prověřit. Někde si stáhnu schéma a pokud mi potvrdíš že nebyla chybka někde jinde tak Ti poradím s čím jak pohnout abys zjistil co je špatně...

Uživatelský avatar
brainiac
Příspěvky: 14
Registrován: 11 bře 2014, 01:00

#17 Příspěvek od brainiac »

Vysílačku sem doma napojil na nabíječku, momentálně šumí i při nepropojených pinech slyšitelně i daleko od repra a svítí RX což by měl byt příjem, pokud propojím piny jak sou na obrazku tak vysílačka začne pištět a svítí zároveň svítí rx a tx a plný signál :/ našel jsem problem proč to dělalo různé věci, v autě sem to napajel 5V :( napadla mě další věc, jestli nepotřebuje vysílačka 24V když byla předtím v avii

z návodu bohužel nevyčtu jestli mám piny zapojené správně, jen jsem si nějak odvodil že to budou dva vedle sebe

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#18 Příspěvek od Standa99 »

Pokud budu vycházet z tohoto obrázku
Obrázek
tak jsi spojil piny 3-5, což se dostalo do nějakého stavu, který nastat nemá, ale asi jsi začal vysílat, protože píšeš, že svítilo RX.
A ve schématu (které jsem ti postnul na předchozí straně) je jasně napsáno DC 13,8V, né 5V nebo 24V.

Uživatelský avatar
brainiac
Příspěvky: 14
Registrován: 11 bře 2014, 01:00

#19 Příspěvek od brainiac »

Aha, při propojeni dle obrázku stanice šumí hlasitě, při přepínání kanálů skáče signál ze 2 čárek na 4 podle toho jaký kanál naladím ale změna v šumu repra téměř žádná, jen se mění jakoby podtón v šumu.

Vím, těch 5V je moje blbost, vzal jsem samca do zapalovače a myslel si že dává 12V

Uživatelský avatar
brainiac
Příspěvky: 14
Registrován: 11 bře 2014, 01:00

#20 Příspěvek od brainiac »

udělal jsem si anténu podle tohoto návodu -> http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/cb_dipol.htm a signál je lepší, na 3 kanálu a 6 něco málo chytám
mám ladit radši 1 nebo 10 kanál? kde myslíte že je větší pravděpodobnost něco chytit?

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#21 Příspěvek od Standa99 »

Přečti si nějaké základy, ať víš, kde je svolávací kanál, nouzový atd. Každopádně ani netuším, jak to dnes v době PC boomu na CB vypadá?

Uživatelský avatar
brainiac
Příspěvky: 14
Registrován: 11 bře 2014, 01:00

#22 Příspěvek od brainiac »

základy jsem přečetl, napadlo mě že největší provoz uslyším na svolávacím kanále a na 10 co je pro truckery.
Jinak jsem si dovezl majk cb-master takže mrknu na zapojení a zitra zkusím znovu někoho chytit.

majk už někdo asi upravoval protože co jsem se díval tak cb master má většinou 4 kolík, skusil sem ho a po zmáčknutí tlačítka ppt začala vysílačka přijímat místo vysílání, hned sem to odpojil. Zitra na to mrknu a mic upravím tak jak ma byt dle schematu

Uživatelský avatar
brainiac
Příspěvky: 14
Registrován: 11 bře 2014, 01:00

#23 Příspěvek od brainiac »

majk zapojený, výsílačka na první pohled vysílá a přijímá ale nikoho nikde nenajdu, není tu někdo z Bílovic u Uh.Hradiště nebo okolí?

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#24 Příspěvek od milous2 »

Zdravím Tě chlapáku. Je mi Tě líto. Jo, před tak 20.-24. rokama to byl hukot.Né jen od rušení,ale i od provozu na CB pásmu.I v noci se u toho sedělo a klábosilo. Nevím jak daleko bydlíš od nějaké "dálnice či silnice" abys zaznamenal hovor nějakého "řidiče kamionu" Je otázka zda by tě mezi sebe pustili?Pokud by se jednalo o slušné lidi tak snad jó. Jenže oni jsou tak nasr...,že už se málokdy chtěj s někým pobavit. Dneska je doba paušálu za telefon a tak CB zapadlo do zapomění. Už jsem to tady někomu radil. Kup na tržnici od Větví soupravu CB-Walke talke za stovku a dvě 9.voltovky baterky. Daruj to dětem v sousedství.Ty si stím pohrajou,tobě zabliká s-metr na staničce (když si budou hrát pod oknem nebo kolem tvoji antény)Zkusíš si na ně zavysílat, oni na tebe.(asi na 19.kanále?) Pak jim dojdou baterky a tebe bude hřát pocit,že jsi udělal dětem radost,sobě taky ze zkoušky staničky a pak tě to přejde.Nemít protistanici je každá rada marná.Přeji Ti úspěšný pokus v navázání spojení s kýmkoli a myslím to úpřímně a dobře. 73 Milda na konci,ale přes Internet :lol:

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#25 Příspěvek od Standa99 »

Na ten dipól to bude bída, pokud je dnes v éteru prázdno.
A pokud si těmi špatně spojenými piny vysílal bez antény, tak ta stanice dostala pěkně zahulit, protože se mohl poškodit koncový stupeň a to může mít vliv na příjem.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od hafca »

Možná by stačilo zkoušet na jednotlivých kanálech dávat všeobecnou výzvu. Když bude mít kliku, někdo se ozve. Jen to chce mít dost času a trpělivosti. U nás býval svolávací kanál na 4 a hukot tam byl taky. :D
A volačka Milda je mi povědomá, ale teď koukám na bydliště a je to jen shoda náhod. :wink:
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#27 Příspěvek od Celeron »

Tak jsem jen tak z hecu plácnul na okno prutovou magnetku asi Sirtel. Připojil k tomu Danitu 440 a ejhle, ono to po 20 letech funguje. Dokonce jsem vyhrabal Allan 155 SWR metr. Vrazil jsem ho mezi Danitu a anténu, něco to na měřákách ukazuje ale jak se s tím narábalo, to už jsem zapoměl. Zkusil jsem Danitu proti Přeloučský OR24 na 19 kanálu a maká. Ale na všech kanálech jen šum, někde je cosi na 2 čárky asi rušení. Na K11 kamión žádnej i když je D11 10 km daleko.
CB je už asi po smrti...
Jirka

Uživatelský avatar
brainiac
Příspěvky: 14
Registrován: 11 bře 2014, 01:00

#28 Příspěvek od brainiac »

pučil jsem si od známého vysílačku sencor smr130, nenaladím ji :/ asi proto že co sem se díval do návodu tak má jinou frekvenci jak všechny pásma na cbčku. Ta ručka má něco okolo 446mhz a cbčko má 27 jak asi víte. Takže sou mi ty malé ručky na vyzkoušení asi nepoužitelné že?

jediné co jsem si všiml tak že na smetru klesne o dvě diody signál při zmíčknutí ptt na ručce

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#29 Příspěvek od Celeron »

No tu ručku bys musel mít na stejým pásmu. :) A nebo někde v amáru byl konvertor na kmitočet kolem 446Mhz na 27Mhz. Nebo to bylo na 144Mhz? Už se mi to vykouřilo, co přesně a kde.
Jirka

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#30 Příspěvek od Artaban001 »

Zdarec, z CB-ček jsem "gómal" hlavně FORMEL , RALLYE a MAXON.. Stejně ty ostatní fungovaly na stejných obvodových principech. Většina staniček měla ochrany proti vysílání do nepřízpusobené zátěže (pár jsem jich otestoval zavysílat naprázdno a no problem) Tyto ochrany ale fungovaly pouze tehdy, pokud se ke staničkám nedostal nějaký "ladič - honič výkonu".
Mikrofony: některý stanice spínačem v mikrofonu při TX odpojovaly reproduktor, protože se obvody NF využívaly v režimu vysílání pro modulaci. Při "neošetření" tohoto stavu - špatnou montáží selektívnícch voleb - došlo k výše zmiňovanému pištění. (stanice slyšela sebe sama) Doporučuji stažení schématu jak staničky, tak mikrofonu .
V takových devadesátých létech byl internet v plenkách - většinou v i-kavarnách za 60 korun či více hodina, a mobily byly ještě dost nevýhodnou investicí pro normálního člověka. Tudíž bylo pro partičku lidí nejvýhodnější pořízení staniček a antén a dalo se klábosit v rozsahu tady tak 20Km. Dneska v dobách megarychlostního internetu, paušálních telefonních tarifů je tato technologie doopravdy "na vymření"..

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“