Paralelní zapojení vinutí transformátoru ?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

Paralelní zapojení vinutí transformátoru ?

#1 Příspěvek od Nakadah »

Mám možná hloupý dotaz, ale i tak se raději zeptám.

K dispozici mám oddělovací trafo 250VA 220-380V/110-220V. Sekundár jsou dvě oddělená vinutí 110V (125VA). Je možno je spojit paralelně na výkon 250VA? Díky Nak

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Když spojíš začátky a konce obou vinutí tak určitě.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Habesan »

Teoretický rozbor vykonán roku 2010:
t=40876.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od pajosek2 »

Výkon 250W získáš,i když je zapojíš sériově,jde o napětí. Sériové zapojení sčítá napětí a paralelní sčítá proudy. Pozor na antisériové a antiparalelní zapojení. Pak se veličiny odečítají.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
mojza
Příspěvky: 327
Registrován: 01 zář 2006, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#5 Příspěvek od mojza »

Paralelní spojení vinutí bych použil pouze v krajním případě (samosébně že spojené spolu začátky a spolu konce vinutí, při stejném smyslu vinutí) ale určitě bude jedno vinutí zatíženo víc protože obě vinutí nebudou přesně stejné. Bude to ale v praxi použitelné.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Kdysi jsme si dělali do elektrikářskejch ponků 400W zdrojový trafa, který měly pouze 4 vinutí a šlo z nich vytáhnout po 1 V od 1V do 40V. Napětí byly 1V, 3V, 9V, 27V. Vinutí byly vyvedený na 8 zdířek a pomocí sériového a antiseriového zapojení jednotlivých vinutí šlo nastavit cely rozsah. Já jsem si jedno vylepšil ještě pátým vinutím na 81V, pak to bylo zároveň převodní trafo 220/121V s možností nastavení. Ale pak se přešlo na 230V, v reálu je v síti i víc, takže se napětí posunuly na sekundáru nahoru a už to ideálně počítat nešlo ale napětí se nastavovalo měřením.
Jirka

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Nakadah »

Diky za odpovedi. Mam to jenom na bastleni pro pripad ze zarizeni potrebuju galvanicky oddelit od site. To paralelni zapojeni vinuti sem resil proto, kdyby se mi doma vyskytlo nejake zarzeni pro 110V (USA a pod.) a nestacil by vykon jednoho vinuti (110V 1,14A). Nak

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#8 Příspěvek od serviceman »

Já bych byl s tím paralelním spojováním opatrný. Ta dvě vinutí nebudou nikdy stejná. Zkus je paralelně spojit přes ampérmetr, jaký ti tam poteče vyrovnávací proud.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Odpovědět

Zpět na „Poradna“