nahrazení 100n kondíku 1000n kondíkem

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
3ugeene
Příspěvky: 7
Registrován: 04 dub 2014, 02:00

nahrazení 100n kondíku 1000n kondíkem

#1 Příspěvek od 3ugeene »

Zdravím, mohl by mi prosím někdo sdělit, jak moc je "špatné" nebo nevhodné nahradit 100n filtrační kondenzátor mezi napájením 1000n kondíkem?

V gesu mi špatně vyřídili objednávku a poslali 10x větší kapacitu :/

Díky za objasnění!

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od Michal22 »

Nemělo by se stát vůbec nic (pokud se nejedná o nějaký extra citlivý prvek, který by mohl utrpět újmu z důvodu vyššího nabíjecího proudu). Naopak, u většiny aplikací lineárních stabilizátorů může vyšší kapacita napomoci lepší stabilitě.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
3ugeene
Příspěvky: 7
Registrován: 04 dub 2014, 02:00

#3 Příspěvek od 3ugeene »

Děkuji za bleskovou odpověď. Totéž jsem si myslel, ale radši jsem se chtěl poradit...

Jedná se především o digitální věci: posuvné registry 74hct595, 4021 a analogový multiplexer 4051 (u kterého především si nejsem jistý)

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#4 Příspěvek od misocko »

ak sa Ti zariadenie zacne chovat divne , vies kde moze byt problem (taketo male kapacity sa pouzivaju na blokovanie kadejakych zakmitov prave u digitalnych zariadeni, ta vecsia kapacita nemusi byt na tieto vykyvy dostatocne citliva - nemusi ich odfiltrovat)

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od Michal22 »

misocko- spousta lineárních, ale i digitálních zařízení mívá v napájení blokovací kondenzátor 1µ-10µF- dřívě hlavně tantaly, dnes spíš keramiky (za dob Tesly se největší keramiky dělaly 150nF, tak byly spolu s 100nF všude).
O čem mluvíš ty, to je spíš problém elektrolytických kondenzátorů, proto se elyty doplňují právě těmi keramikami.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#6 Příspěvek od misocko »

OK

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#7 Příspěvek od fero7 »

Michal22 píše:Nemělo by se stát vůbec nic (pokud se nejedná o nějaký extra citlivý prvek, který by mohl utrpět újmu z důvodu vyššího nabíjecího proudu). Naopak, u většiny aplikací lineárních stabilizátorů může vyšší kapacita napomoci lepší stabilitě.
Nie, nie je to tak.
Vsetko to co pises, plati pre filtracne kondenzatory.
V pripade 3ugeene ide o blokovacie kondenzatory.
Je to tak ako pise misocko.
Pouzivaju sa zvycajne 100n (68n, 47n, 150n) a keramicke.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od Michal22 »

ferro7- netvrdím že mám určitě pravdu, ale podle mého pohledu má kondenzátor se stejným materiálovým složením a větší kapacitou menší impedanci, tím pádem menší útlum pro případné nežádoucí kmitočty.
Zkus mrknout tady:
Přílohy
Nokia_5800.jpg
(36.55 KiB) Staženo 69 x
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
3ugeene
Příspěvky: 7
Registrován: 04 dub 2014, 02:00

#9 Příspěvek od 3ugeene »

Díky moc, radši někde seženu ty 100ky a dám tam ty :D

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od jezevec »

Nepleteš si jen označení? Co máš na to kondíku napsáno? Hodnota 1000nF se neudává, píše se 1uF.

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#11 Příspěvek od KUBO »

či náhodou nemáš označenie .1uF
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od Michal22 »

Jsem se k tomuto tématu vyjádřil, možná mě některé věci unikly- mohl bych poprosit znalejší (hlavně přes teoretickou praxi), aby tohle téma nenechali zahynout na úbytě a rozvedli problematiku blokovacích kondenzátorů? Já můžu reálně přidat nějaké praktické zkušenosti z mobilů, ale jen z toho drátenického hlediska...
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#13 Příspěvek od Hill »

Nejméně u poloviny konstrukcí dostupných na netu i v literatuře rozhoduje blokování o správné a spolehlivé funkci zařízení.
Jestli autor navrhl keramické blokovací kondenzátory co nejblíže napájenému obvodu, případně bezindukční svitkové, je žádoucí to dodržet.
Tedy - jsou obvody, kde k zablokování stačí 1 nF, jsou obvody, kde nestačí a bude třeba použít kapacity vyšší.
Jde o kmitočty, které se mohou přenášet zejména po stejnosměrném napájecím spoji: impulsní změny odběru mohou na parazitních indukčnostech napájecí větve vyvolávat vznik špiček a také že je způsobují.
Pro ně má blokovací kondenzátor představovat zkrat nebo ty odběrové skoky aspoň "zpomalit a snížit", aby se po vedení od spotřebiče nedostaly k jinému, třeba i citlivějšímu spotřebiči.
V pažravých obvodech TTL byla třeba kapacita řádu jednotek µF, pro osmici pouzder se skládala například z jednoho dvou tantalů 10 µF a osmi keramických polštářků 100 nF, těsně u každého pouzdra jednoho.
Ve většině ostatních obvodů stačí skutečně jen 100 nF (pravda, tuto kapacitu značí někteří výrobci také 104 nebo .1µ - a někdy na nich ani to µ není).
Jestli v zapojení může vadit indukčnosti napájecích vedení, pak parazitní indukčnost kondenzátorů a jejich vývodů vadí víc. Proto jsou žádoucí co nejkraší spoje a vývody ke spotřebiči, který je také zdrojem rušení.
A, ovšem, když svitek, tak bezindukční, čili buď speciálním způsobem vinutý, nebo vrstvený (ty bývají často s polystyrenovým nebo polyesterovým dielektrikem, jehož ztráty začnou být od určitého kmitočtu výše zajímavé a pro vysokofrekvenční obvody řekněme od 30 MHz už se s nimi příliš nesetkáme).
Tak, kde jde o skutečně vysoké kmitočty, se také používají kondenzátory průchodkové, kde jeden vývod vede skrz na obě strany, druhý pak je na povrchu trubičky a je buď připájený nebo maticí přitažený do stínicího krytu.
A dále se používají i kondenzátory bezvývodové.

Ale, jak říkám, na toto téma existuje mnoho odkazů jinde. Jestli z toho chcete někdo udělat článek, takouvý souhrn řešení problému blokování jako prevence nežádoucích vazeb, prosím.
Sám do toho zatím nemohu jít, někdy mi trvá i rok, než svoji vlastní nespokojenost s výtvorem budu schopný sám akceptovat, a článek přestanu doplňovat a vylepšovat a zveřejním ho.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#14 Příspěvek od mi-ro »

Zkoušel jsem, jak důležité je blokování známých stabců řady LM 78xx. Drátové přívody z desky spojů cca 10cm, vstup 14-16V, výstup 5V. Postupně jsem připájel asi 5ks různých výrobců bez blokování. Čtyři z pěti se chovaly korektně, jeden dával na výstupu nedefinovaných 8V+-. Po zablokování 10uF na výstupu se zklidnil. Je jasný, že to záleží od různých zapojení ale bez blokace bych se asi bál.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#15 Příspěvek od ZVUK2000 »

Ano blokovat, blokovat........ Ale proč na to zapomínaj výrobci elektroniky? Že by naviditelné "kurvítko"

Odpovědět

Zpět na „Součástky“