Překopírování chráněné diskety. - Vyřešeno

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#16 Příspěvek od kevin_mitnick »

Andrea píše:To bude nějaká IT pohádka :roll:
Nebude, to jen ty si kapanek mladsi rocnik a asi te aktivne nezasahlo obdobi osmibitu a XTcek. Ta ochrana zacinala jeste na disketovych hrach pro 8 bity a pokracovalo to u prvnich PCcek. Chvili se s tim blblo i u CD-ROM, ale standartni mechaniky a windowsy tomu udelali konec (uz nebylo mozne aby aplikace pristupovala primo na radice).

Neco ti o tom najde i strejda google (hledej "weak bit" copy protection), vrati ti to nejakych 100 odkazu, jen to ted nemam cas tridit.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#17 Příspěvek od rnbw »

Hill píše:U Didaktikù nebyl ale problém napsat si jednoduchý prográmek, kterým se data naèetla sektor po sektoru (ta èeská firma byla Proxima, jestli se nepletu). V tabulce šlo vyèíst, jak následují sektory pøíslušného souboru po sobì, a ty pak pøepsat na druhou disketu. Ideální zpùsob byl upravit firmware øadièe v UVEPROMce a vymìnit ji. Ale v té dobì už s tím ztráceli èas jen skuteèní nadšenci.
Proxima to nebola, oni predavali domaci SW a na ochrany si nepamatam.

Jedna z tych prerobenych hier bola Forgotten Worlds (a dost pochybujem, ze to robili legalne). Cast programu nebola v ziadnom subore, ale sa natvrdo nacitavala z tej 41. stopy. Skopirovat som to vedel len tak, ze som disk editorom (ten bol tusim od Proximy :) ) upravil povodnu disketu, skopiroval a potom ju upravil naspat.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#18 Příspěvek od PeteBurns »

Kevin-mitnick, myslím, že u nás asi ani nebolo možné, aby dnes viac ako 30-ročný človek nebol aktívne odchovaný na osembitoch :wink: A nemusí to byť zrovna Atari, Commodore alebo ZX Spectrum, ale stavím sa, že aj PMD-čko či dokonca PMI-čko :lol:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#19 Příspěvek od Hill »

workhard píše:Na Didaktiku jsem měl super kopírovací program.... Bylo to na kazetě a zkopírovat se to taky žádným způsobem nedalo. Tedy dalo,ale po načtení kopie programu se počítač resetnul a bylo. Fungovalo to jenom,když se to zkopírovalo foneticky z kazety na kazetu
rnbw píše: Proxima to nebola, oni predavali domaci SW a na ochrany si nepamatam.
Jedna z tych prerobenych hier bola Forgotten Worlds (a dost pochybujem, ze to robili legalne).... ...a natvrdo nacitavala z tej 41. stopy. Skopirovat som to vedel len tak, ze som disk editorom (ten bol tusim od Proximy) upravil povodnu disketu, skopiroval a potom ju upravil naspat.
Proxima prodávala i na kazetách chráněné programy - první blok byl samospustitelný program, který už "věděl", jak jsou dlouhé následující bloky a kam s nimi, neměly pak zpravidla ani hlavičku, jen musely jít ve správném pořadí (to u kazeťáku bylo těžké porušit).
Ale hlavně na konci čtení hledal, zda na pásku ještě něco je. U zkopírovaného programu tam bylo ticho a/nebo zvukový signál, že je to vše. To ticho na konci program vyhodnotil jako instrukci k restartu počítače. Proxima tam měla navíc pár časově definovaných průchodů nulou maskovaných jakýmsi zdánlivě neartikulovaným hlukovým pozadím, bublalo to. Proto to z kazety na kazetu za dobrých podmínek zkopírovat šlo jako zvuk, ale přes kopírovací program se to nechytalo.
Pokud jde o diskety, netuším, zda byly pro D40/80 nějak chráněné. Přece jen jsem vsadil na Dataputer. Byl, pravda, pomalejší, ale uměl mnohem víc.
Naposledy upravil(a) Hill dne 23 dub 2010, 13:58, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#20 Příspěvek od rnbw »

Tie kazety som kopirovat neskusal, to je pravda. Mam ich odlozene, tak mozem preskumat :) Len chudak Didaktik, odpalil som mu kedysi kazetovy vstup a myslim, ze aj ULA je nacata :( Mam aj nahradnu ULA, akurat neviem, ci je dobra.
Nieco take pouzival aj slovensky UltraSoft, tam bol nejaky specialny zvuk niekde pred hlavnym datovym blokom - takze to vypisalo chybu hned na zaciatku. Pri prevode do TZX formatu je potrebne dotycnu cast ulozit ako audio.

Uživatelský avatar
PvvS
Příspěvky: 464
Registrován: 25 lis 2008, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od PvvS »

rnbw : tak se stav v ba do ZX klubu a otestuj si ULU tam :) .

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#22 Příspěvek od rnbw »

Take nieco aj existuje?

Inak vzhladom na to, ze je to Didaktik M, tak s tou ULou to nie je az take jednoduche (lebo je SMD).

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od PotPalo »

Ultrasoft používal "NO COPY LOADER BY BUSYSOFT". Princíp v skutku perfektne vymyslený. Na prvý pohľad obyčajný BASIC plus dajaké obyčajné CODE súbory, ktoré išli normálne nahrať cez LOAD""CODE . Ale po skopírovaní to už píše že program bol nelegálne skopírovaný. Kedysi som sa v tom rýpal, prerábal som to na diskety, funguje to takto:

Nahrá a spustí sa BASIC. V ňom sa na odkódovanie loaderu použije register IX, takže s MERGE"" ho nahráte, ale už nespustíte, lebo IX je posunuté... Inak to divné číslo riadku je aj dľžka BASICu. Tak a teraz ten chyták:

Hlavička a aj telo hlavných CODE blokov je dlhšie o pol bytu (4 bity) záznamu (to žiadny copy program neprečíta). Ak sa toto nenájde, píše nelegálnu kópiu. Ak tam sú, tak po nahratí CODE sa tieto dva polbyty spoja do jedného celého, ktorým sa potom tento blok odkóduje.

Neskôr sa už dokonca objavila aj ochrana proti SNAPSHOTu aj na hrách, ktoré boli na páskach. Cez presne načasované prerušenie IM2 po skoku na adresu 8 sa preplo do ramky D40 (alebo nie, ak nebola D40) kde sa zmazala určitá oblasť, a tým sa SNAP vyradil.


Tiež som prišiel na lepší systém prepnutia do ramky D40, dakde ho mám poznačený, už si to nepamätám. Dačo sa uloží do zásobníka (PUSH..), dačo do HL a DE, potom priamy skok na 0 (195,0,0) a na návrate je už nastavené POKE#247,79 takže už len CALL 0 (199) a je to. Pri tomto systéme normálne fungoval aj SNAP (nie ako pri tých, ktoré mali 247,79 v basicu a pri SNAPe nasledoval reset). Mám takto prerobených dosť hier, kedysi som sa tým zaoberal, dokonca tu mám aj duálne spravenú R-TYPE so správnym ôsmym levelom. Duálne, takže si sama detekuje v basicu, či je z pásky alebo diskety a podľa toho si upraví loader. Takže sa dá voľne kopírovať z disku na pásku a naopak, netreba nič meniť. Teda ak sa použije môj copy program, lebo inak treba z LOAD*"meno"CODE nahradiť hviezdičku medzerou. Levely sa potom už riešia samé čisto cez assembler.

Ultrasoft tiež predával hru DOUBLEDASH, kde po prejdení poslednej jaskyne hra zamrzla a len repráčik trúbil. Taká hlúpa chyba v programe! Mali tam prehodené čísla v indexe jaskýň, po mojej oprave píše hra korektne "Gratuluji, zvitezili jste". To tam v programe mali už napísané, len ten index... Tiež ten divný "trik" cez kempston joystick doľava + Caps+Symbol+Break (alebo ako to bolo). Niekedy keď zabilo druhého hráča, ktorý práve išiel doľava a používal kempston joystick, tak nasledoval skok do ďalšej jaskyne...

Uživatelský avatar
Jiri_REZEK
Příspěvky: 165
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Ostrava-Výškovice
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od Jiri_REZEK »

Když už je tady řeč o těch ochranách zápisu na diskety,tak také něco přihodím:
Jsem také odkojenej na Atari-8bit a pak Amigy.Kdysi na PeCka existoval nějakej snad Antivírovej softík Tři Psi.Pod MS-DOSem se to nějak špatně kopírovalo,ale nevím detaily,tak Jsem právě takovéhle diskety kopčil Amigou a tyto kopie pak makaly na PeCku jako originál soft.Mimo jiné,Amiga zmákne jak formát PC,tak MAC,samosebou i Atari a jiné vychytávky.
Jen pro info: Amiga formát na DD je 880kB,na HD 1.76MB.Já mám HD mechaniku a dělám v poho formát 2.24MB.Na PeCku mám mechaniku Sonku 2.88MB,(musí se pak vrtnout jedna dirka navíc a původní zalepit).Pamatuju si několik problémů s origo Hrama na disketách,kde hlavička dokázala zajed do tzv. mezistopy.Na Boot sektoru bylo info,že to tak má udělat.Také pro zajímavost stojí,že standart traktů na diskety je 80,tak Amiga využívá bez problémů 82 cylindrů.
Existuje i nějakej testovací softík,kterej dokáže driver otáčet opačně,nebo posouvat hlavičky bez roztočení driveru.Používalo se to pro kalibrování hlaviček při jejich výměně.Dnes už na to každej kašle a zajde si na SD.
EXA

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#25 Příspěvek od pepik9 »


Uživatelský avatar
trubka
Příspěvky: 94
Registrován: 29 kvě 2006, 02:00
Bydliště: na západ od Plzně

#26 Příspěvek od trubka »

Ke kopírování chráněných disket jsem používal ANADISK

Uživatelský avatar
Petrus2
Příspěvky: 101
Registrován: 05 zář 2005, 02:00
Bydliště: Doubek

#27 Příspěvek od Petrus2 »

Pro Hilla: OS9MAX jsem dal na upload. Je to staženo z netu, a vůbec nevím jest-li to je ono a jestli funguje. Nemám na čem vyzkoušet a ani ten program neznám. Ahoj

Uživatelský avatar
tempreader
Příspěvky: 89
Registrován: 24 led 2011, 01:00

#28 Příspěvek od tempreader »

Petrus2: Díky za snahu, ale bohužel je to DEMO :(
Právě jsem také potřeboval udělat kopii diskety OS-9 (Microware) pro postarší zařízení, což je docela problém ...
Ten OS9MAX by na to byl ideální, ale je to jen demo.

Uživatelský avatar
Jiri_REZEK
Příspěvky: 165
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Ostrava-Výškovice
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od Jiri_REZEK »

Pokusím se také tzv. přispět do mlejna.
Pro Info, jsem Nostalgik přes Amigy.
Kdysi za doby MS-DOSu byly diskety chráněné spůsobem,jak již se zde někdo zmínil,že byly nějak záměrně poškozeny.Tenkráte někdo s Amigistů přišel na to,že právě při čtení jistého nějakého identifikačního součtu,hlavička načítá mezi stopami.Existuje nějakej firemní software pro kalibraci hlaviček,(kterej již nemám),kterej umožnuje libovolně hejbat hlavičkama třeba pomocí šipek z klávesnice a nebo i roztočit pohon opačně.
Já kdysi kopíroval na Amize diskety z PéCka spůsobem "NIBLE" a všechny pak takto chodily bez chyby, viz. Antivírák Tři Psy, a další.
Takže tohle je Moje zkušenoust,snad to někomu zde pomůže.

Jééé-sorry,Já si normálně nevšimnul,
a k tomuto tematu napsal skoro to stejné.
Pokud to bude na závadu,at to Admin klidně odmaže.
EXA

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“