Nové windows pro invalidního důchodce

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#16 Příspěvek od rnbw »

To presne sedi :lol:
Tie "dva desktopy" alebo skor "dva operacne systemy v jednom" (lebo na kazdom bezia ine aplikacie a nie je to nijako prepojene) su pre pouzivatela katastrofa. Dat Windows 8 ako upgrade dochodcovi, to je ako slepemu premiestnit nabytok v byte.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#17 Příspěvek od serviceman »

V verzi 8.1 lze nastavit jednak pouze desktop bez metra a navíc lze určitým zásahem aplikace metra skoro úplně vymýtit.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
berk
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2014, 01:00

#18 Příspěvek od berk »

Ahoj

jsou v zásadě 3 možnosti:

1) Ponechat XP a smířit se s neaktualizovaným SW. Pokud počítač nepřistupuje na Internet, tak je tato varianta zřejmě ideální.

2) Pořídit novější verzi Windows. Jak už bylo řečeno - znamená to většinou koupi nového počítače.

3) Přechd na nějaký free os (Linux, FreeBSD...). To má ale svá úskalí:
- Podpora HW není tak široká jako ve Windows (to se dá ale na konkrétním počítači snadno ověřit na nějaké live distribuci bez nutnosti instalace)
- Větší problém je pravděpodobně ale ten, že nový uživatel je najednou v neznámém prostředí a není zpočátku schopen některých základních administrašních úkonů.
Proto je lepší před definitivním přeinstalovaním počítače nejprve vyzkoušet např nějaké live distribuce a naučit se základy. Není od věci si pořídit nějakou knihu a naučit se administraci v přikazové řádce. Okenních prostředí existuje více a administrace se z okenního prostředí se tudíž liší a ne vždy pokrývá vše. Pro nováčka je pak stresující když si neumí poradit s něčím co ve windows pro něj není problém.

Jarda

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#19 Příspěvek od serviceman »

Nebyla dosud uvedena hardwarová konfigurace počítače. Možná by to W7 sneslo tak jak je.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#20 Příspěvek od p32 »

vrky píše:Kamarád mě požádal o doporučení nového OS. Měl XP a pořád ho to otravuje že skončila podpora. Má RS a plnou invalidku.
a) Proč nový OS ? Podpora XP s funkcí XP neměla nikdy nic společného kromě případů, kdy si uživatel nechal aktivně stahovat aktualizace OS a pak se divil, že má PC zadělanej a výrazně zpomalenej. Pro správnou funkci XP s SP3 nemá následná aktualizace žádné opodstatnění (lze vypnout ve službách).
b) Co má společného invalidita s OS ? Nechce on náhodou, aby normální lidi byli jen diskriminovaní ? Dotace na cokoliv se dávají stále přes Svaz invalidů atd.
c) Jen taková poznámka, W8 tam půjde dříve než W7. :wink:

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#21 Příspěvek od Philip_Fry »

PeteBurns píše:Mozes trochu viac vysvetlit tvoju myslienku, co znamena, ze W8 je pouzitelny narozdiel od XP? Co konkretne mas na mysli?
Ano. Jde o celkovou vyzrálost a funkčnost systému, W7/8 obsahují řadu vychytávek, které bylo u XP nutno řešit aplikacemi jiných výrobců, například virtuální mechanika, pdf čtečka, nástroje pro práci s archivy, firewall, který nepustí do počítače každou havěť, daleko lepší podpora multimediálních souborů (kodeky), ovladače pro zařízení (nic mě nedokáže potěšit tak, jako PC s novou instalací XP a bez ovladače na síťovou kartu), lepší odladěnost a stabilita systému (na slabších PC jedou zpravidla 7/8 líp jak XP a hlavně se časem nezpomalují)... Netvrdím, že XP jsou špatný OS, ale že 7/8/8.1 jsou daleko lepší.

Jinak k Modern UI alias Metro. Zpravidla na to nadávají lidé, kteří to viděli maximálně za výlohou v Electrow****u, ve skutečnosti je to jen nabídka Start, orientovaná horizontálně s možností "widgetů" alias Live Tiles. Jistě, má to i své mouchy, mně osobně vadilo, že Metro aplikace nešly zavřít jinak, než gestem, stažením aplikace dolů, ale po nedávném update už i tyto aplikace mají křížek pro ukončení.

Uživatelský avatar
jiriS
Příspěvky: 609
Registrován: 14 led 2014, 01:00
Bydliště: Ašsko
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od jiriS »

p32: K otázce invalidity:
Předesílám, že ve výšeuvedeném případě NEJDE o mne.
Pokud jste invalidní, velice často to znamená, že jste odkázaný buď zcela neboz většiny na invalidní důchod. V některých případech máte (zjednodušeně) nárok na to, že máte proplaceného asistenta(y) na několik hodin denně-týdně-měsíčně, popř. na některé úkony. Nezabředávám do podrobností- bylo by to na několik stránek; liší se podle stupně inv., bezmoci apod., je problém podporu získat, často nestačí. Na další život je invalida plně odkázán na invalidní důchod, pokud je schopen nějakou činnost vykonávat, může si i přivydělat. Samozřejmě není schopen v pracovním procesu konkurovat zdravému, chráněné dílny nejsou všude a pro každého (a výdělek-? třeba také 4-5k, většinou jsou ale pro mentálně postižené).
Invalidní důchod nedosahuje žádných výšin. Krom výjimečných případů se pohybuje v blízkosti 11-12k, nejsou výjimky, kdy je nižší. Manželká zná zu praxe přílady, kdy se pohybují v okolí 8k.(!)
Za tyto peníze musí ID zaplatit bydlení, energie, jídlo, ošacení. Na případnou "obsluhu" může dostat příspěvky- viz výše. (Jsou i příspěvky na auto, benzín apd., ale málkdy v plné potřebné výši.)
Mám obavu, že částka 2000,- na nový systém může být pro ID nedosažitelná. Zároveň pro ID je často PC a internet základní spojení se světem a dalšími lidmi. Jinak zbývá TV, rádio, PC bez internetu jen asi na hry... Takže 2000,-, které pro Tebe nejsou nic moc, si ID našetří, když nemá další nečekané výdaje, třeba za rok či dva. A to jsme jen u systému, HW lde někdy obdržet jako dárek, sice starší, ale ještě funkční.
A to jsem se zmínil jen o základních věcech, dalších, které zaberu hlavně a "jen" čas, by se našlo mnohem víc.
Omlouvám se za obsáhlý příspěvek, trochu mě nadzvedla Tvoje poznámka o "diskriminaci" zdravých.
JiříS

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od Habesan »

Pak bych ještě pár let zůstal u XP.
_________________
Na vsi lze žít celkem skromně, pokud je člověk mladý a zdravý.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#24 Příspěvek od p32 »

jiriS píše:Invalidní důchod nedosahuje žádných výšin. Krom výjimečných případů se
Omlouvám se za obsáhlý příspěvek, trochu mě nadzvedla Tvoje poznámka o "diskriminaci" zdravých.
JiříS
Takže jsem měl pravdu.
Já zase znám dost případů naprosto zdravých lidí, co jsou bez práce, sociální podporu nedostanou a zdaleka si nevydělají ani na černo to, co má ten ID jisté. A musejí taky žít. Mě totiž silně nadzvedává vymlouvání se na invaliditu (mám aspoň 10 známých ID, co s tím prostě žijí), na rasysmus od bílejch a zaměstnanecké popisování zločineckých krádeží OSVČ atd.
Jestli máš něco k věci, tak k tomu piš, ale nemotej do toho výmluvy na nepodporu invalidů atd.

Uživatelský avatar
jiriS
Příspěvky: 609
Registrován: 14 led 2014, 01:00
Bydliště: Ašsko
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od jiriS »

Jestliže jsi zdravý, máš poměrně široké pole k tomu práci si najít, i kdyby to měl být třeba na čas nošení cihel na stavbě nebo někde mimo bydliště. Tím nechci tvrdit, že to zdravý nezaměstnaný má jednoduché. Ale ve srovnání s ID má násobně víc možností. V běžném případě by zdravý nezaměstnaný měl být schopný po určité pomoci se na vlastní nohy postavit. ID bude pomoc potřebovat vždy, i když je nějakým způsobem schopný.
(Tím se nezastávám ID, kteří si jej dokázali vyběhat díky známostem, i takoví jsou.)
Jinak podle Tvých reakcí si myslím, že ve skutečnosti nemáš tušení, o čem mluvím.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#26 Příspěvek od p32 »

Hezky kecáš. Zopakuj si základku.

Uživatelský avatar
berk
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2014, 01:00

#27 Příspěvek od berk »

To p32:

1) pokud nevíš jak se žije lidem s RS, tak si projdi Internet a rozšiř si obzory
2) pokud tě příspěvek nazaujal tak na něj prostě nereaguj - ty urážky jsou fakt zbytečný

Díky

Jarda

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#28 Příspěvek od TAKJAN »

Tak nějak mi syn dotáhl 7čky a fungujou, stahujou (asi 200 aktualizací). Budu na nich na netu, hlavně, pro aplikace zůstali XP. A secur. esent. už nechodí, ne? Jo, a při testu přechodu z XP na 7 mi to napsalo pouze 32 bit, ale chodí 64. Start je dlouhý stejně, uspání delší, ale probuzení razdva:-)) Dvoujádro 3GHz, 4Gb.

Uživatelský avatar
Bastlfanda
Příspěvky: 301
Registrován: 11 črc 2012, 02:00
Bydliště: za Prahó

#29 Příspěvek od Bastlfanda »

Philip_Fry píše:
PeteBurns píše:Mozes trochu viac vysvetlit tvoju myslienku, co znamena, ze W8 je pouzitelny narozdiel od XP? Co konkretne mas na mysli?
Ano. Jde o celkovou vyzrálost a funkčnost systému, W7/8 obsahují řadu vychytávek, které bylo u XP nutno řešit aplikacemi jiných výrobců, například virtuální mechanika, pdf čtečka, nástroje pro práci s archivy, firewall, který nepustí do počítače každou havěť, daleko lepší podpora multimediálních souborů (kodeky), ovladače pro zařízení (nic mě nedokáže potěšit tak, jako PC s novou instalací XP a bez ovladače na síťovou kartu), lepší odladěnost a stabilita systému (na slabších PC jedou zpravidla 7/8 líp jak XP a hlavně se časem nezpomalují)... Netvrdím, že XP jsou špatný OS, ale že 7/8/8.1 jsou daleko lepší.
Je vidět, že jsi nenáročnej PC uživatel :D ... o "vychytávkách" se raději rozepisovat nebudu, naštěstí s těma "vlezstavěnejma" mam jen pár zkušeností (ono je logický, že "multifunkční" věc, ať už OS nebo cokoliv jinýho nebude nikdy tak schopný jako sw od lidí/firmy, která se specializuje výhradně na to či ono... možná i proto některý výrobci profi sw/ovladačů např. k programátorům - pozor i "moderním" nevyžadujícím starý porty, ale už USB, modrozub či síťový věci - doporučujou stále, byť už "nepodporovaný", XP, protože tu funkcionalitu danýho sw nejsou schopný tolik "okleštit" a whql, apod. je akorát další taková cypovina, která to ve finále jen prodraží a když dojde na lámání chleba, tak whql neni v podstatě absolutně žádná záruka čehokoliv, jen záruka kydů o právech a certifikátech, který jsou kolikrát ještě pochybnější než celej mrkvosoft ... ), díky nimž jsem to zavrhl už "v zárodku", o WMP nemluvě - použil jsem ho jednou (k zakázání všech vlezlostí) a existuje mraky použitelnějších/schopnějších/rychlejších a na prostředky nenáročnějších(a hlavně i free) alternativ, řešení kodeků zvlášť je daleká minulost i u xp ...
A že se časem novější Ms OS nezpomalujou? Co to je za blbost? Krom toho, že i xp se daj "optimalizovat" tak, aby i se všema potřebnejma programama (ideálně ne spouštěnejma automaticky po startu) načítaly rychleji, než čistá výchozí instalace, tak každej os se zpomaluje, natož ty "chytřejší", který při startu všechno kontrolujou (šmírujou), indexujou, atd. ... ale pokud ti k životu stačí os bez jakýhokoliv (3rd party) sw, tak je zbytečný tě vyvádět z omylu ;)

PS: Samozřejmě, že třeba na hry, ap. jsou lepší W7, ale ono stačí "tupý" DEP ke zkomplikování života (někdy je to užitečný, např. v případě neznámejch/nedůvěryhodnejch sw a/nebo lamy mezi monitorem a židlí), ale bejt přihlášenej jako správce a muset o tom os ještě u každýho spuštění přesvědčovat, je samo o sobě takový "lamí" ;) a to nemluvim o dědičnosti oprávnění, duplicitách, triplicitách a bůhvíkolikacitách různejch systémovejch fičur...

PS2: abych nebyl OT, tak něco málo k věci. Nic proti INDům (sám mám několik známejch s TP, ZTP, ... ), ale jsem rád, že už jsou tytam doby, kdy takovej člověk dostal třeba přes sto tyček na kompa, kterej se dal pořidit (i se všim potřebnym pomocnym sw, ap.) za čtvrtinu, max. polovinu ceny, tak si kupovaly místo potřebnýho "lepšího" monitoru např. plazmy s tou největší dostupnou úhlopříčkou, jen aby to "vyčerpali" a pak to používali převážně na "paření" nebo filmy, atd. ...

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#30 Příspěvek od p32 »

berk píše:To p32:

1) pokud nevíš jak se žije lidem s RS, tak si projdi Internet a rozšiř si obzory
2) pokud tě příspěvek nazaujal tak na něj prostě nereaguj - ty urážky jsou fakt zbytečný

Díky

Jarda
Pokud ty nemáš ani tu základní informaci o tom, co druhý ví nebo neví, tak si projdi internet sám (ale mělo by stačit více číst a méně psát mimo téma). Je prostě vidět, že sám o tom nemáš ani páru.
Příspěvek mě opravdu zaujal, ale nechápu proč se sem do toho plete něco jiného a ty vlastně taky. Když už doporučuješ jiný OS místo původního a nejsi schopen vysvětlit původní problém (jak se ho zbavit), tak aspoň zdůvodni proč Linux pro ID a ještě RS. Jinak si založ(te) téma v Nezařaditelném k ID atd. a tam se dá kvalifikovaně kecat k něčemu jinému než Výpočetní technice. Nikdo přece nemůže za to, že jste vůbec nepochopili odpověď toho prodejce v prvním příspěvku. Nebo ty dostáváš příspěvky pro prodej zboží lidem, co na to nemají a je jedno z jakéhokoliv důvodu ?

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“