Fotocesta - chyby

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#31 Příspěvek od FHonza »

Opravdu moc pěkně udělané. A pájení přímo vzorové :)

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#32 Příspěvek od stasek »

Mám doma v šuflíku desku na fotocestu, je zatavena v černé neprůhledné folii. Byla zakoupena ještě před revolucí. Myslíte, že by mohla být ještě použitelná? Tedy na fotocestu. Díky.

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#33 Příspěvek od FHonza »

Tak o tom dost pochybuji. Ručně stříkané desky Positivem 20 vydrží skladované v temnotě cca 3/4 roku, poté se při vyvolávání lak začíná smývat i na neosvětlených místech. Degradace začíná od tenkých spojů ...

Klasické fotopapíry jsem nejstarší měl 10 let staré a byly nepoužitelné.

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#34 Příspěvek od milavla »

Ahoj, mám problém s leptáním v chloridu železitém. Některá místa jsou odleptaná už během 10 minut a jiná nejsou odleptaná ani za hodinu a půl (to už se zase začíná odleptávat i to co nemá). Koupil jsem si čerstvý chlorid železitý, leptám tak že plošný spoj plave na hladině obrazcem dolů, předlohu mám na filmu takže perfektně kontrastní s vyvoláním taky nemám problém, používám kuprextit už s nanesenou fotocitlivou vrstvou s modrou fólií, nevíte kde může být chyba?

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od Habesan »

V hustotě spojů
Hlavně velké jednolité plochy kazí umělecký dojem.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#36 Příspěvek od FHonza »

a nebo nedostatečně osvícená deska. Pak se při vyvolání špatně odplaví fotocitlivá vrstva z některých míst. Okem to moc vidět není, ale deska pak jde vyleptat s obtížemi nebo vůbec. Zkus přidat cca minutu až dvě k době osvitu.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od forbidden »

Problém může být v nedostatečné délce osvitu, nebo jen nedostatečným vyvolání. Na desce prostě zbyde trochu fotorezistu, kterej vadí. Porovnej po vyvolání barvu čisté mědi s místama, který mají být odleptaný, lehkej zelenej závoj je vidět.

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#38 Příspěvek od milavla »

Tak jo zkusím prodloužit délku osvitu, teď jsem to dělal obličejovým soláriem zhruba ze 20 cm na čas 5 minut. Ten film je perfektně kontrastní, tak ani delší expozice by snad neměla vadit. Ještě mě napadlo je možný, že by na tom kuprextitu byla nerovnoměrná tloušťka mědi?

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#39 Příspěvek od FHonza »

to je velmi nepravděpodobné. Několikrát jsem na deskách z GM měl nerovnoměrně nanesenou fotocitlivou vrstvu, ale že by byla nerovnoměrná tloušťka mědi jsem nikdy neviděl.

Svítím osvitkou z UV LED dvě až tři minuty z vzdálenosti cca 20cm.

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#40 Příspěvek od milavla »

Ta fotocitlivá vrstva má takovou nažloutlou barvu, takže se to okem dost těžko pozná jestli je dobře vyvolaná.
Ještě mám dotaz ohledně váhy, máme doma kuchyňskou digitální váhu, ale gramy se s ní v podstatě nedají pořádně zvážit, takže ten hydroxid sodný vždycky tak nějak odhaduju od oka to asi taky není nejlepší. Díval jsem se na aukru je spousta levných vah s přesností 0.1 g máte s tím někdo zkušenosti dá se tomu věřit?

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#41 Příspěvek od forbidden »

Mám z Aukra jednu s rozlišením 0,01 g a kupodivu je celkem přesná. Mám tu kalibrační sadu závažíček na zkoušení. Používám na chemikálie, třeba ten hydroxid, nebo tvrdidlo do epoxidu a podobně.
S vývojkou mám zkušenosti hlavně takový, že chce destilovnou vodu. S naší vodovodní (velmi tvrdou) mi to nefungovalo dobře, udělaly se v ní nějaký sraženiny. Jinak koncentrace není podle mě tak kritická, stejně se snižuje používáním a funguje to stále. Měním, až je málo průhledná a nevidím na vyvolávanou desku.

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#42 Příspěvek od FHonza »

Taky používám na vývojku destilovanou vodu. Koncentraci používám cca 10g/l. Ale myslím že koncentrace nemusí být extra přesná, stejně jako forbidden měním vývojku až když na desku není vidět. Vyvolávám za pokojové teploty zhruba dvě minuty za stálého "kvidlání" miskou.

Jo a vývojku neskladuj ve skleněné lahvi se zabroušeným hrdlem. Nejde pak otevřít. Vlastní zkušenost.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#43 Příspěvek od Celeron »

Jestli máš hydroxyd peckovej, (spíš jakoby čočky) průměr asi 7-8 mm, tak do litru je podle váhy s rozlišením 0,1g 1% roztok 10 pecek. Já to ani nevážím a no problém ale radši 2 pro sichr přidám.
Akorát mě překvapuje celkem krátká doba svícení co tu všichni píšete. Hlavně u ledek. Já svítím horským světlem Sirius a míň než 6 minut nefunguje na GM deskách. A to ho nejdřív nechám 3 minuty rozjet aby už jel naplno. Ten Sirius není žadný prdítko, jednou jsem si s ním za 3 minuty z 1 metru spálil ksift až do sloupnutí. :)
Jo a někdo tu psal o flekatým leptání. Jednoznačně málo vyvolaný nebo osvícený. Já vždy zkouším nehtem rejpnout do plochy na odleptání, jestli je emulze pryč. A taky příliš hustej chlorid dělá fleky. Řídkej zase nechce deska plavat.
Jirka

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#44 Příspěvek od FHonza »

Mám osvitku z UV LEDek o průměru 5mm koupených na eBay. Je to 96 ledek v rastru 12mm, svítím na vzdálenost cca 20cm. A čtyři minuty jsou až moc na desky z GM.

Uživatelský avatar
vladimir
Příspěvky: 378
Registrován: 20 bře 2004, 01:00

#45 Příspěvek od vladimir »

Celeron - nejdøív nechám 3 minuty rozjet aby už jel naplno
nìkde jsem pøed lety vidìl graf, kde rtu￾ová výbojka najela na plný svit až po 11-13 minutách - nechávám 15 minut

Odpovědět

Zpět na „Poradna“