Hasičská časomíra

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
davidlukasik
Příspěvky: 44
Registrován: 25 kvě 2014, 02:00

Hasičská časomíra

#1 Příspěvek od davidlukasik »

Zdravíčko, potřeboval bych trochu pomoct, v hasičárně máme časomíru ale hasiči mě požádali jestli bych jim nepostavil ještě jednu. V popisku přikládám součástky a vyfocený obvod a všechno, bohužel potřebuji plošný spoj, nejlépe uplně stejný, hledal jsem schémata na hasičskou časomíru všude po netu ale nenarazil jsem na nic podobného, tak jsem opsal součástky a říkal jsem si že nějak vyvodím zapojení s plošňáku a vzteky jsem po hodině zlomil tužku, nemáte někdo nějaký nápad nebo něco ?
Přílohy
CAM00753.jpg
(162.71 KiB) Staženo 113 x
soupis.jpg
(157.89 KiB) Staženo 187 x
CAM00755.jpg
(133.41 KiB) Staženo 108 x

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

To bude nejaka stavebnica alebo maloseriovy vyrobok.

Uživatelský avatar
davidlukasik
Příspěvky: 44
Registrován: 25 kvě 2014, 02:00

#3 Příspěvek od davidlukasik »

To je vyráběné na koleně, nějaký starší pán to vyráběl pro hasiče v okolí.

Uživatelský avatar
AlesALF
Příspěvky: 206
Registrován: 16 pro 2010, 01:00
Bydliště: mezi HK a JC

#4 Příspěvek od AlesALF »

Pokud potřebuješ úplně stejný plošný spoj, tak to prožeň přes scanner, převeď to do černobíla a velikost uprav dle skutečných rozměrů. (Podle fotek s počítačem celkem umíš, takže to bude hračka) Potom to trochu vyretušovat a hurá vytisknout, vyleptat plošňák a de se osazovat. Součástky máš sepsané, takže už ti nic nebrání v bastlení :-)
Jinak bych si tipnul že to je nějaká klasika s 2x 555 časovačem, takže opravdu velice jednoduché jak na stavbu, tak na oživení.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#5 Příspěvek od Yarda1 »

Pokud ten starší pán co to vyráběl je dostupný a komunikativní, nebylo by jednodušší se na něj obrátit?
BTW: Jak to vlastně funguje? U časomíry předpokládám nějaký displej k odpočítávání času.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#6 Příspěvek od monterjirka »

AlesALF píše:Pokud potřebuješ úplně stejný plošný spoj, tak to prožeň přes scanner, převeď to do černobíla a velikost uprav dle skutečných rozměrů. ...
To by mělo jít ve SprintLayoutu celkem dobře...

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#7 Příspěvek od jasin »

Někteří výrobci plošných spojů nabízejí zhotovení spoje i jen podle zaslaného výrobku. Nedávno jsem na takovou nabídku narazil, ale teď to nemohu najít. Třeba tu bude někdo mít lepší paměť . . . :?
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Jo ten použitý zobrazovač bude důležitý . Jestli to jen nahrazuje mateční hodiny s vteřinovým pulzem a mechanickým nulováním ....

Uživatelský avatar
rkozeluh
Příspěvky: 261
Registrován: 17 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec

#9 Příspěvek od rkozeluh »

Vždyť tam není nic, co by generovalo přesné impulsy (tedy když nepočítám 555 u které se o přesnosti nedá mluvit)

Nechybí tam něco? Co se připojuje na ten pinový hřebínek?

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#10 Příspěvek od Honza_dy »

Jestli mě paměť neklame, tak návod na hasičskou časomíru vyšel před několika lety v PE...

Uživatelský avatar
bum
Příspěvky: 227
Registrován: 04 zář 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od bum »

Ano návod na stavbu časomíry vyšel v PE 8/2006 str.18 je možné ji i dnes ještě koupit jako stavebnici, GME i FLAJZAR prodávají kompletní stavebnici za 1220Kč. Využíváme ji společně se starším PC pouze se k ní vyrobil větší displej. Pro inspiraci obě zapojení využívající stavebnici jsou na webu www.mojeelektronika.ic.cz články : "časomíra-hasiči a časomíra.
Naposledy upravil(a) bum dne 26 kvě 2014, 18:39, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
davidlukasik
Příspěvky: 44
Registrován: 25 kvě 2014, 02:00

#12 Příspěvek od davidlukasik »

Zdravíčko, takže dneska jsem se k tomu nedostal, tedy k tomu skenování ale pak to zkusím a dám výsledek po úpravě. Ohledně toho pána co to vyráběl, bohužel jsem ho nevypátral, všichni říkali starý pán, ale nikdo už jsi nepamatuje na něho nějaký kontakt, už je to nějaká doba. Ohledně funkčnosti, přikládám foto. V jedné fotce jsem popsal funkčnost výstupů a vstupů. Vstup na terč, je pokud se trefí středu a spadne železo na kontakt, tak jde signál do této krabičky, hned poté jde signál do výstupu - světelný signál a rozsvítí červené světlo že terč trefil. Dále je tam tlačítko a popiska u něj - impuls - to nikdy hasiči nepoužívali, takže funkce ani není známa. Pak je tam další konektor na řídící jednotku, tam buď připojují LED panel kde je čas nebo připojí další jednotku, která při výstřelu jakoby spíná časomíru a ta časomíra je připojena až na té druhé jednotce. A pak samozřejmě napájení 12V gelovou baterii, nebo jde umístit baterie i dovnitř jako napájení.

Všechny součástky jsou mi známy, jen ty skleněné diody, já to na nich prostě nepřečtu je to úplně miniaturní a ani lupa nepomohla, tipnul jsem to na DO35 podle rozměrů, ale jinak nevím kolik W a ani Uz nevím, zkusím to proměřit, když jsem jen tak namátkově přiložil multimetr po sepnutí světla šlo do ní 8V, ale ještě to proměřím a dám vědět.
Přílohy
5.jpg
(77.67 KiB) Staženo 63 x
4.jpg
(83.93 KiB) Staženo 58 x
3.jpg
(104.96 KiB) Staženo 57 x
2 (2).jpg
(96.93 KiB) Staženo 84 x
2 (1).jpg
(79.95 KiB) Staženo 57 x

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Diody budu obycajne 1N4148.

Uživatelský avatar
davidlukasik
Příspěvky: 44
Registrován: 25 kvě 2014, 02:00

#14 Příspěvek od davidlukasik »

Tak nakonec to dopadlo tak, že přes skener se to moc nepodařilo, vyměnil jsem vstupy výstupy, nějaké káblíky a hotovo, raději jsem se do toho rozhodl nestrkat nos :nevim:

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#15 Příspěvek od BOBOBO »

To je škoda . Podobné zařízení není nikde komplet popsané .

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“