12 - 325V měnič push pull

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#16 Příspěvek od PeteBurns »

Tie fety su rychle, nemoze to byt pre ne problem...ak to naozaj nekmita a budenie je v poriadku, tak potom to musi byt sposobene privelkymi prekmitmi na vinutiach trafaku a prierazmi tych fetov...

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#17 Příspěvek od Milan »

Obávám se,že problém bude v trafu,buď špatně zapojené "tečky vinutí " ( když ti to jede bez tlumivky a nehoří to),nebo asymetrické vinutí primárů,následné přesycování jádra a teplo. Je-li to proveditelné mechanicky,zapoj do S tranzistorů snímací odpory třeba 0,1Ω ( ne drátové) a dej sem průběhy proudu,napětí na D a buzení pro každý tranzistor .Nemáš-li osciloskop, těžko to vyřešíš. U té frekvence bych také doporučoval jít dolů ,tak 30-50 kHz max ,ale záleží na trafu,aby se ti nepřesycovalo. Tlumící RDC členy viz Danyk jsou předpokladem spolehlivého a bezpečného provozu bez velkého rušení a ohrožení polovodičů,na vlastní funkci zásadní vliv nemají,pokud to tranzistory a diody v sekundáru vydrží .

Uživatelský avatar
Lenak
Příspěvky: 16
Registrován: 09 črc 2014, 02:00

#18 Příspěvek od Lenak »

Zaráží mě že to bez tý tlumivky jede fakt líp. S tečkama u vinutí snad ani neni co zkazit u tohoto typu zapojení, transformátor používám už vyrobený z jiného měniče tak v asymetrii bych problém snad taky nehledal. Zajímavé je že u toho továrně vyrobeného měniče taky chybí tlumivka.

Uživatelský avatar
Lenak
Příspěvky: 16
Registrován: 09 črc 2014, 02:00

#19 Příspěvek od Lenak »

Zkoušel jsem ještě jedno trafo které jsem navíjel, materiál 3F3 a také se to bez tlumivky chovalo líp ale pořád problém se zmenšování střídy.

Uživatelský avatar
Standa33
Příspěvky: 283
Registrován: 07 lis 2009, 01:00

#20 Příspěvek od Standa33 »

Zkus tohle:
Přílohy
obr2.GIF
(8.11 KiB) Staženo 64 x

Uživatelský avatar
Lenak
Příspěvky: 16
Registrován: 09 črc 2014, 02:00

#21 Příspěvek od Lenak »

No, po dlouhých rozvahách jsem si řekl že bych to udělal jinak - 2x dvoutranzistorový jednočinný propustný měnič v protikontaktním zapojení do společný zátěže. Bylo by to ovládané taky SG 3525 a protože je potřeba plovoucí buzení, rozhodl jsem se jej realizovat pomocí IR2117. Zajímali by mě vaše názory na tento nápad, díky.

Uživatelský avatar
HiGhLaNdEr
Příspěvky: 912
Registrován: 08 bře 2005, 01:00
Bydliště: Českobudějovicko
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od HiGhLaNdEr »

Tak jak máš to SG zapojené dochází k saturaci budičů a jejich totální lenosti. VC se musí zapojit přes odpor 220Ohm. Jinak je problém. Vypodlož buzení totemem BD135/BD136 nebo lépe rychlýma spínacíma. Pak z toho krm mosfety přes odpor 1,5Ohm. Pokud to dál topí tak si tam dej proudové trafo a měř osciloskopem pilu pokud tam neni pila ale něco co přechází z pily ve špičku, máš přesycovaný trafo nebo tlumivku. Trafo musí být motáno bifilárně aby byl stejný odpor vinutí a nedocházelo ke stejnosměrnému sycení. Taky se to řeší nepatrnou mezerou v jádře. Taky neni od věci skusit to co namaloval standa33. Ty diody částečně odvedou energii z jádra při malém zatížení a nevrací se zpět zkrz fety.

Dvoufázový regulátor s tlumivkama je fajn, ale jaký to má smysl když tam můžeš mít jen jednu tlumivku a mosfety paralelně a střídají se o tu tlumivku,.. Tlumivka se pak vybijí v deadtime tranzistorů.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#23 Příspěvek od misocko »

zacal by som RC clankami medzi S a D oboch fetov , asi najrychlejsie na otestovanie (pozor pripojit fakt co najblizsie k tranzistorom). Ako daleko mas trafko od tranzistorov?

Uživatelský avatar
Lenak
Příspěvky: 16
Registrován: 09 črc 2014, 02:00

#24 Příspěvek od Lenak »

rc články jsem tam dával moc to nezlepšily trafo od trazistorů mám trošku dál cca 10 cm, u toho push pullu je problém že fakt tu energii nijak efektivně neodvedu vážně přemýšlím o tom 2x zapojit jednočinnej můstkovej měnič do tý spol. zátěže. Samozřejmě protikontaktně. Takhle nějak:
Přílohy
menic.png
(22.18 KiB) Staženo 42 x

Uživatelský avatar
voitano
Příspěvky: 466
Registrován: 02 pro 2009, 01:00

#25 Příspěvek od voitano »

Jen takové tipy:
- zkus zvednout napájení z 12 na třeba 15V, mám dojem že díky úbytku na diodě a budícím tranzistoru nemusí mít dostatečnou velikost

- i když jsou diody 75ns, což jsou docela rychlé, ale když se při zkracování střídy zmenšuje délka sepnutí z 10us na 5us, což nůže zvětšovat poměrné ztráty na diodách, které zkratují trafo a tím přetěžují tranzistory.

- v tomhle zapojení by mělo být max . napětí na tranzistorech 2xU napájecí, takže velikost by neměla dělat problém, ale ochrana před dU/dT na fetech tam není žádná - ale asi to nebude kritické

Třeba se pletu, proto uvítám teoretické poučení

Uživatelský avatar
roverider
Příspěvky: 206
Registrován: 11 srp 2005, 02:00

#26 Příspěvek od roverider »

Jakou máš vzdálenost mezi zemí mosfetů a zemí C7 - chtělo by to co nejkratší, ten C7 skus dát větší a low esr, popřípadě k němu ještě pár 100nF.
Jak dlouhé jsou kabely od zdroje napětí?

každopádně smyčka mosfety, C7 trafo by měla mít co nejnižší indukčnost.
Jak vypadá napětí D-S mosfetů?
Dál skus dát mezi D-S místo RDC článku transil na 25-30V s pak sleduj jestli bude hřát.

Jinak při malé střídě mohou hřát tranzistory více, jelikož delší čas vede dioda v mosfetech, na které můžou být vyšší ztráty než když vede proud sepnutý tranzistor.

edit: upraveno napětí transilu

Uživatelský avatar
Lenak
Příspěvky: 16
Registrován: 09 črc 2014, 02:00

#27 Příspěvek od Lenak »

U toho pushpullu je fakt velkej problém tu energii nějak "požrat". Muselo by být trafo ideální s těsnou vazbou dvou primárů... zítra pokud to stihnu tak zkusím jinou topologii a tou je plný most, tam s tou energií už takový problém nebude a podle mě by to mělo šlapat v pohodě už, zkusím to udělat a pak sem kdyžtak ještě napíšu jak to vypadá popř. jestli se vyskytnou nějaké problémy (snad ne) :)

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#28 Příspěvek od danhard »

Jaký je průběh na drainech těch mosfetů ?

Uživatelský avatar
Lenak
Příspěvky: 16
Registrován: 09 črc 2014, 02:00

#29 Příspěvek od Lenak »

Když byla střída na každým téměř 50% tak obdélníky čisté, jak se střída snižovala tak se náběžné a vzestupné hrany šikmily a napětí bylo menší, fotku z osciloskopu nemám a pořídit nemohu, přestavuji to.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#30 Příspěvek od Atlan »

Bez priebhov z osciloskopu to nevyriesime, a ked ti to bez tej vystupnej tlmivky beha lepsie je niekde problem, lebo ta vystupna tlmivka ja velmi dolezita, velkostou by mala byt skoro taka velka ako trafo.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“