Přeladění VKV elektronkové jednotky Tesla

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
riprex
Příspěvky: 206
Registrován: 22 říj 2010, 02:00

#16 Příspěvek od riprex »

Dám vědět až to vyzkouším, ale dle návodu půjde ladit 86 - 106 MHz.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#17 Příspěvek od ok1hga »

riprex píše:Dám vědět až to vyzkouším, ale dle návodu půjde ladit 86 - 106 MHz.
já bych tam nastavil spíš 88 až 108 . . . .

. . . ještě poznámka, nejdříve si zkontroluj jestli je vstup v pořádku !
až to rozďoubeš, těžko budeš opravovat tu závadu co jsi udělal ty a ještě horší bude ta, co tam už byla . . .

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#18 Příspěvek od BOBOBO »

Zdravím Josefa prvního . Jsi majitelem originálu ? Byl by problém ta dvě fota ofotit lépe a upnout třeba na uložto . Tato úprava nějak zapadla , internet jsem neměl .... :D Třeba to někdy po večerech vyzkouším .. Díky za všechny .

Uživatelský avatar
josef-1
Příspěvky: 103
Registrován: 04 čer 2007, 02:00

#19 Příspěvek od josef-1 »

Je to na uloz to, cca 10MB

http://www.ulozto.cz/10740169/ccir0003-pdf

Jinak vlastním originál Hudba a zvuk 4/68- jak ale ten čas letí.

Uživatelský avatar
riprex
Příspěvky: 206
Registrován: 22 říj 2010, 02:00

#20 Příspěvek od riprex »

Tak jsem to dneska udělal a musím říct, že je to úžasné :) je to o víc než 100% lepší než ten pitomej konvertor a ladím skoro všechny místní stanice od cca 90MHz do 106MHz, bez jakéhokoliv přepínání a to stačilo jen odstřihnout dva kondíky a doladit to :lol: Díky moc Josefe za to, žes to našel a zveřejnil a i vám všem ostatním co se snažili pomoct.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od Lukas-Peca »

Přemýšlel jsem, jak donutit Teslu 323A chodit na CCIR. Vzhledem ke konstrukci přijímače zřejmě není možné obsáhnout celé pásmo CCIR bez toho, aby bylo nutné zasahovat do cívek. Tato úprava je tedy vhodná spíše tehdy, když chceme poslouchat jednu konkrétní stanici. Celkem se to povedlo a je to jednoduché, není ani potřeba rozebírat vf jednotku, tak se podělím o postup.

Na zdířkách pro VKV dipól je připájen trubkový kondík 33 pF. Vyměníme jej za 18 pF.
Totéž uděláme se stejným kondíkem připájeným zespoda ladicího kondenzátoru u zadního okraje šasi.
Nyní už po připojení antény musí hrát nějaké stanice.
Šasi otočíme a zespoda vf jednotky ladíme jediný hrníčkový trimr, co tam je (pod největší dírou ve stínicím plechu) na nejsilnější příjem.

Uvedené hodnoty kondíků platí pro pásmo cca 96-104 MHz. Není problém s vhodnou hodnotou laborovat.

Tato úprava platí pro přijímače Tesla laděné kondenzátorem se směšovací elektronkou společnou pro SV a VKV, tj. 323A, 324A Nocturno, 326A Tosca, 327A Lýra, 335A Nabucco, 433A Carioca, 1016A Sonáta, 1017A Aida, 1019A Piano a 1021A Opereta.

Uživatelský avatar
andilek
Příspěvky: 48
Registrován: 04 čer 2005, 02:00
Bydliště: Velká Dobrá

#22 Příspěvek od andilek »

Ahoj Vsem
Stal jsem se hrdym majitelem Tesla 427A "Poézia".Po vycisteni a vymene nekolika prasklych kondenzatoru zacalo hrat.Na VKV jsem zachytil i nejsilnejsi vysilac v okoli (4 Km).Pravdepodobne nejake zrdcadlo.Chytil jsem i F1,ale velmi slabe.Dle navodu jsem provedl upravu VKV vyjmutim kondenzatoru,ale radio pouze sumi.Uz ani tento nejsilnejsi vysilac nenaladim.
Poradite mi prosim nekdo na co se mam zamerit?
Dekuji
Na konci poznavaciho procesu nevime vubec nic zato to vime naprosto spravne  :-) Jara Cimrman

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#23 Příspěvek od Hill »

Musíš vyndat jak C9, tak C14.

Uživatelský avatar
andilek
Příspěvky: 48
Registrován: 04 čer 2005, 02:00
Bydliště: Velká Dobrá

#24 Příspěvek od andilek »

Ano vim vyndal jsem oba.
Edit: Tak po par pokusech jsem naladil velmi slabe jednu stanici,ale radio stejne sumi a brumi.
Na konci poznavaciho procesu nevime vubec nic zato to vime naprosto spravne  :-) Jara Cimrman

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#25 Příspěvek od ok1hga »

odpájet C9 a C14 nestačí !
je potřeba vstupní jednotku doladit !
kondíkem C17 to musíš dostat do pásma (přijímací kmitočet + mf)
a potom kondíkem C8 seřídit souběh . . .

Uživatelský avatar
andilek
Příspěvky: 48
Registrován: 04 čer 2005, 02:00
Bydliště: Velká Dobrá

#26 Příspěvek od andilek »

C17 vysroubovan dle navodu ba i vic,ale nic jsem nenaladil.Zarazi mne ten brum co se ozyva.
Na konci poznavaciho procesu nevime vubec nic zato to vime naprosto spravne  :-) Jara Cimrman

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#27 Příspěvek od ok1hga »

kmitá ti ještě oscilátor ?
máš to jak zjistit ?
máš čím měřit kmitočet ?

Uživatelský avatar
andilek
Příspěvky: 48
Registrován: 04 čer 2005, 02:00
Bydliště: Velká Dobrá

#28 Příspěvek od andilek »

Vyreseno !
Omlouvam se a dekuji vsem za radu.
Pouze nedostatek trpelivosti a malo alkoholu.Sice naladim jen jednu stanici,ale bohate mi to staci.
Jeste jednou diky.
Edit:
V mem radiu (Melodia 527A) je malicko jina vstupni jednotka.Po teto uprave jsem naladil jen jednu stanici.Po vymene puvodnich kondenzatoru (23pF) za 6.8pF se rozsah posunul a naladim daleko vice stanic.
Na konci poznavaciho procesu nevime vubec nic zato to vime naprosto spravne  :-) Jara Cimrman

Uživatelský avatar
Asssheron
Příspěvky: 18
Registrován: 24 čer 2013, 02:00

#29 Příspěvek od Asssheron »

Ahoj, pokouším se přeladit rádio Tesla 335A Nabucco (327A Lýra)
na CCIR, ale oscilátor nechce kmitat výš než na asi 92MHz. Potom začne slábnout až se zastaví úplně. Triody jsem měnil, stav katody nemá žádný vliv. Kondenzátor C24 mám 12pF a cívku L13 jsem trošku roztáhl (tím roztažením se mezní kmitočet zvýšil o několik MHz, ale cívka má 3 závity, takže moc upravovat nejde). Nesetkal se někdo s podobným problémem?
Díky za každou radu, kromě redesignu :)
Přílohy
335A nabucco.png
(277.33 KiB) Staženo 496 x

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#30 Příspěvek od ok1hga »

co se stane když C24 vyhodíš úplně ??
jak jsou dlouhé propoje mezi C10 a L13 ?

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“