Českí jazik - za pjet!

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#16 Příspěvek od p32 »

Není to vůbec o sociálních sítích nebo o tom, kolik někdo přečte knížek. Když už ani editor textu neumí psát správně či opravit hrubky, tak to potvrzuje jen to jediné. Podle hrubek v pravopisu se prostě pozná úroveň demence a okecávat to lze samozřejmě různými způsoby. Dotyčný přitom nemusí být 🤐, ale jen si neuvědomuje ty chyby, protože je ani nevidí a je přesvědčen, že to napsal perfektně. Kdo se prostě nechtěl naučit správně psát a bez hrubek, ten samozřejmě proleze i vysokou školu a ne jenom tu střední. Nakonec proč ne, když to dnešní systém školství umožňuje, že ? :lol:
Přijde mi k pousmání, když vidím učební text od profesorky ekonomie či psychologie s hrubkami. Přitom na druhou stranu ale umí žáky látku naučit a donutit se ji pochopit a všichni jsou spokojeni s dobrými výsledky.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#17 Příspěvek od serviceman »

Nejhorší na to je, že je to těm lidem jedno... V posledních letech se, snad pod vlivem angličtiny, vytrácí i u vzdělaných lidí schopnost skloňovat cizí slova. Nikdo samozřejmě neřekne "Dvořák síň", ale "Tesla generátor" ano.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#18 Příspěvek od Killroy »

Hill mj. píše:Takové pohledy jsou od lidí, kteří uměli svoje řemeslo, u kterého toho mnoho nenapsali, jak byl rok dlouhý, vlastně třeba vůbec nic. Nepotřebovali to.
Bylo dáno dobou ve které žili a také tím, jaké měli možnosti přístupu ke vzdělání. Dneska jsme jinde a je to bohužel většinou tak, že ti co nemají zájem se naučit ani správně psát, tak až vyjímky nemají moc zájem se pořádně naučit ani cokoliv dalšího.

Výsledky tohoto je potom vidět všude kolem nás: od ceny takových lidí na trhu práce, až po povolební výsledky.. :cry:
Na SZ a maily od uživatelů se žádným přínosem pro toto fórum zásadně neodpovídám a mažu je bez přečtení…

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#19 Příspěvek od stasek »

p32 píše:Není to vůbec o sociálních sítích nebo o tom, kolik někdo přečte knížek. Když už ani editor textu neumí psát správně či opravit hrubky, tak to potvrzuje jen to jediné. Podle hrubek v pravopisu se prostě pozná úroveň demence a okecávat to lze samozřejmě různými způsoby. Dotyčný přitom nemusí být 🤐, ale jen si neuvědomuje ty chyby, protože je ani nevidí a je přesvědčen, že to napsal perfektně. Kdo se prostě nechtěl naučit správně psát a bez hrubek, ten samozřejmě proleze i vysokou školu a ne jenom tu střední. Nakonec proč ne, když to dnešní systém školství umožňuje, že ? :lol:
Přijde mi k pousmání, když vidím učební text od profesorky ekonomie či psychologie s hrubkami. Přitom na druhou stranu ale umí žáky látku naučit a donutit se ji pochopit a všichni jsou spokojeni s dobrými výsledky.
Mno, nedovedu si představit, že někdo, kdo se nechtěl, nebo neuměl naučit správně psát, tedy bez hrubek, by se dostal na střední školu, kterou by absolvoval a pak dokonce na vysokou. Obvykle takový žák propadal už na základce a nezřídka skončil v pomocné škole. Na střední neměl šanci. A pokud se tam snad nějakým záhadným řízením osudu dostal, projel sítem už v prvním ročníku. Tak tomu bylo za dob, kdy jsem navštěvoval školu já. Tedy začátek padesátých až počátek šedesátých let. Jak je tomu dnes, nevím, ale je tragedie, když absolvent jakékoliv vysoké školy dělá hrubky.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od Habesan »

EKKAR píše:když bych za ně stručně a nesilom.rdně bez odpovědi vyhazoval z diskuse...
Bať.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#21 Příspěvek od Yarda1 »

V jedné příhraniční občerstvovně kam se chodí občerstvovat i příslušníci jednoho sousedního státu měli na tabuli napsáno:
TANC ABEND
A chtip (?):
Přijde pán do obchodu: "V nápisu ve výkladní skříni máte pravopisnou chybu, měl byste si ji opravit." "Ani mne to nenapadne - vy jste už desátý co mne na to upozornil a všichni před vámi si u mne něco koupili. Tak čím posloužím vám?"
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Wolfik
Příspěvky: 1076
Registrován: 28 črc 2009, 02:00

#22 Příspěvek od Wolfik »

Co se týče mé generace, tak jak tu někdo poznamenal, je to majoritně dáno nulovou snahou něco pořádného číst, sociální sítě atd...
Však to vidím i na sobě :roll: Poslední dobou pociťuju opravdu krátery v mé slovní zásobě a stydím se za to.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#23 Příspěvek od Hill »

No, mrzelo mě, že jsem z češtiny odmaturoval za dvě a z ruštiny, která od jedenasedmdesátého byla opět povinná, za jedna. Měl jsem původně vybraný jiný maturitní předmět, ale to padlo.
Ovšem dvě hrubky v písemné práci stačily spolužákovi k tomu, aby byl pro velký úspěch pozván k matuře na září. Jestli tam šel, nevím. Na srazy nejezdí a jeho adresu nemáme...

Vlastně tato diskuse zrcadlí všeobecný úpadek školství a inflaci různých titulů, diplomů a jiných "papírů na vzdělání", o nichž ještě před 25 lety nikdo neslyšel. Tehdy ovšem se při neúspěchu u přijímacích zkoušek nebo u maturit nehledala chyba v rozsahu a náplni zkoušky, ale přímo v jednotlivcích.
Také ovšem tehdy ještě maturitu neměl každý a zkratka ÚSO něco znamenala i na tom tehdy zparchantěle povinném trhu práce.
Ale o tom jsme se tu dlouze bavili v několika jiných vláknech.

Taky normálně nemluvím na "tvrdý é", ale v písemným projevu se mu nevyhejbám...

Uživatelský avatar
reman
Příspěvky: 100
Registrován: 05 pro 2005, 01:00

#24 Příspěvek od reman »

serviceman píše: Nikdo samozřejmě neřekne "Dvořák síň", ale "Tesla generátor" ano.
I na tu "Dvořák síň " brzy dojde. U nás v sámošce(pardon, v "marketu") prodávají "koláč švestka", "koláč tvaroh" atd.
Tak už vím co tomu je - je to pokažené :-) !

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#25 Příspěvek od Otkundes »

I když možná nemám morální právo se k tomuto tématu vyjadřovat, protože jsem češtinu nikdy nestudoval, přisadím si:
Prý se následkem blbého prostředí blbne. Asi na tom něco bude: čím častěji a čím více budeme kolem sebe vidět v psaném textu chyby, tím spíše si na ně zvykneme a začneme chybovat též. Krom masové elektronické komunikace, samostatnou kapitolou jsou současné překladače a návody k použití zboží z dovozu.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#26 Příspěvek od jirkati »

Aby člověk správně psal česky nemusí češtinu studovat. Každý absolvent základní školy dostal všechny postačující informace k tomu, aby až do smrti psal správně. Vymlouvat se na to, že ti druzí taky píšou blbě je přece nesmysl. Nevidím ani nejmenší důvod, proč bych se měl přizpůsobovat tomu, že že je někdo poloviční analfabet a začít se vyjadřovat, případně psát jeho způsobem. Písemný projev je totiž nedílnou součástí naší osobnosti.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#27 Příspěvek od Otkundes »

Jirkati:
Nevymlouvám se. Vyrostl jsem pod Tatrama na Slovensku. Sebekriticky však musím uznat, že nejsem dokonalý v češtině. Po letech strávených v Čechách, dokonce již ani v jazyce slovenském, ze kterého jsem kdysi maturoval. Holt, co se dlouhodobě nepoužívá, zapomene se, zakrní...
Člověk je sociální tvor, nežije ve vakuu. Působí na něj okolí. Sdělovací prostředky, společnost se kterou komunikuje, atd. Proto, pokud bude neustále konfrontován se sdílenými informacemi, psanými texty a konverzací, plnou prohřešků proti jazyku, časem se nad těmito nedostatky přestane pozastavovat. Chyby mu zevšední. Nakonec se začne vyjadřovat obdobně. Chyby v psaném i slovním projevu začne dělat též, osobnost - neosobnost.
To byla podstata mé předchozí myšlenky - souhlasit nemusíte...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#28 Příspěvek od Hill »

Otkundes: dovolil jsem si zvýraznit tu podstatu myšlenky, vyhmátla to koncentrované jádro současné situace.
Jistě, že se každý jazyk vyvíjí, dokonce i latina se obohacuje o nějaký ten nový výraz. Právě proto vždy hlasuji za maximální možnou úroveň jeho používání v psaném projevu, ať se nám ten vývoj nezvrhne někam, kde končí srozumitelnost. Už tak se utápí v nánosu zbytečných keců, ať už jde o jazyk úřednický, právnický, manažerský či jiný.
Snaha porozumět má totiž také své meze a - rozhlédněte se kolem sebe - nějak se ztrácí.

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#29 Příspěvek od MiraSt »

Když už používám na psaní SMS tu predikci, tak mi mobil jednou nabídnul místo psaní spaní. Napsal jsem jedné kolegyni, že si s ní nestačím psát no a bylo hned veselo a důvod rozvíjet další psaní!! (spaní) :)

Uživatelský avatar
jiriS
Příspěvky: 609
Registrován: 14 led 2014, 01:00
Bydliště: Ašsko
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od jiriS »

Predikci při psaní SMS používám, pro pracovní SMS je to vynikající vynález, skvěle se píšou SMS při řízení.
Pro policii: To byl jen vtip.
:D

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“