Přepínače magnetofonu Tesla B116

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Psefranek
Příspěvky: 55
Registrován: 15 čer 2013, 02:00
Bydliště: Tábor

Přepínače magnetofonu Tesla B116

#1 Příspěvek od Psefranek »

Zdravím všechny.
Dnes mě začala má B116 zlobit.Jeden kanál hraje slabě a bez výšek.Prohodil jsem na zkoušku moduly snímacího zesilovače a je to stále stejné.Jelikož jsem před časem všechny kondenzátory měnil,myslím si,že chyba bude v přepínači stop.I když při jeho přepínání žádný rozdíl v kvalitě nenastává,ani např.nějaké chrčení apod.Jestli máte někdo jiný názor,tak prosím poraďte.V souvislosti s tím bych potřeboval poradit,jak ho navrtat(myslím jak hluboko a v kterých místech),protože vyletovat ho komplet nechci.Objevuje se mi nějaký stařecký třes rukou a oči už taky nic moc.Moc díky za rady.Petr

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#2 Příspěvek od konosuke »

Chyba může být v mechanice, páskové dráze a vedení...přítlačná kladka a tak. U tak staré mašiny velmi pravděpodobné. Tesla B116 má velmi tvrdé hlavy, tam bych závadu nehledal.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#3 Příspěvek od DKL »

Tuhle závadu bych nehledal v elektronice, a v pøepínaèi už vùbec ne. Vypadá to spíš na nìjaký problém v kontaktu pásku s hlavou. Nìkteré pásky rády zanášejí páskovou dráhu takøka neviditelnými, zato ale velice dobøe ulpívajícími neèistotami.
Možné je taky poškození okraje pásku, tøeba velkým tahem pøivíjecí spojky, anebo zdeformovanou kladkou. To by postihlo levý kanál, tedy stopu 1-4.
Možnost že by snímací zesilovaè zmagnetoval snímací hlavu byla patrnì vylouèená zámìnou modulù, ale pro klid v duši bych snímací hlavu odmagnetoval.
Zkusil bych nejdøív preciznì vyèistit celou páskovou dráhu a zkontrolovat vedení pásku, no a kdyby to nepomohlo, tak bych spojil oba kanály snímací hlavy (staèí živé vývody) a zkusil reprodukci v režimu stereo. Tím se vylouèí závada v zesilovaèích. Šlo by i doèasnì zamìnit vývody levého a pravého systému hlavy.
Vìøím tomu že když se závada objevila takto naráz tak bude problém pouze v té zneèištìné hlavì. Její opotøebení by nejspíš pøicházelo pomalu.

Uživatelský avatar
Psefranek
Příspěvky: 55
Registrován: 15 čer 2013, 02:00
Bydliště: Tábor

#4 Příspěvek od Psefranek »

Mechaniku bych vyloučil,seřizoval jsem ji a měnil všechna obložení a řemínky.Magnetofon po kompletní renovaci šlapal půl roku denně bez jakýchkoliv problémů.Zkontroloval jsem mechaniku celou,vše je v pořádku.
Indikátory ukazují vybuzení oba stejně.

Uživatelský avatar
Psefranek
Příspěvky: 55
Registrován: 15 čer 2013, 02:00
Bydliště: Tábor

#5 Příspěvek od Psefranek »

Pro DKL:Ano ta hlava mě napadla,to bylo první,co jsem udělal,že jsem ji vyčistil,ale nic.Čistím ji často,takže byla prostě čistá.Zkouším ubírat a přidávat tah pásku,ale bez výsledků.Je to stále stejné.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#6 Příspěvek od konosuke »

Ty ručky VU měřáků se hejbaj stejně u náhrávky či při následné reprodukci ?
Ale je to 3-hlaváč a přepnutím monitoru do polohy TAPE by se to odhálilo hned. Já se přikláním k mechanice. Slábne stopa 1-4 (levý kanál) ? Není pásek deformovaný - zvlněný okraj ? Navíjí se rovně ?
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Psefranek
Příspěvky: 55
Registrován: 15 čer 2013, 02:00
Bydliště: Tábor

#7 Příspěvek od Psefranek »

Nahrávání jsem nyní ještě nezkusil.

Uživatelský avatar
Psefranek
Příspěvky: 55
Registrován: 15 čer 2013, 02:00
Bydliště: Tábor

#8 Příspěvek od Psefranek »

Konosuke,pásek se navíjí dobře a nijak zvlněný není.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#9 Příspěvek od konosuke »

Dobře...pásek nahrán na B116 a dosud hrál dobře ? Jaký je to typ, značka materiálu ? (Agfa, Basf, Maxell. Emgeton...)
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#10 Příspěvek od DKL »

A to spojení systémù hlavy?

Uživatelský avatar
Psefranek
Příspěvky: 55
Registrován: 15 čer 2013, 02:00
Bydliště: Tábor

#11 Příspěvek od Psefranek »

Pásek je celkem kvalitní Basf,ale zkusil jsem i jiný.A při spojení hlavy,či záměně kablíků je to stále stejné,t.j.tichý a bez výšek levá strana.

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#12 Příspěvek od DKL »

Takže se závada zámìnou nepøestìhuje do druhého kanálu? Tak to je potom opravdu nìco v zesilovaèi, ale patrnì nìkde dál... A na sluchátka je projev stejný?

Edit:
Dívám se do schématu. Signály ze snímacích zesilovaèù jdou pøes pøepínaèe do elektronického odpojování signálu a za ním do konektoru radio. Ještì popiš odkud signál odebíráš, nejlepší by bylo zkusit výstup monitor. Ta moje úvaha se sluchátky není zrovna moc dobrá.
Napadá mì ještì jedna vìc, na jaké rychlosti magnetofon provozuješ. Jestli náhodou jeden kanál nemá korekce z nìjakého dùvodu pøepnuté trvale na 19 a ty nejedeš na 9...
Naposledy upravil(a) DKL dne 02 srp 2014, 19:24, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Psefranek
Příspěvky: 55
Registrován: 15 čer 2013, 02:00
Bydliště: Tábor

#13 Příspěvek od Psefranek »

Přehození přívodů hlav nijak nepomohlo,levý kanál je stále stejný.Co se týká zesilovače,ten je naprosto v pořádku.Mám ještě jeden zapojený kotoučák Akai X201D a tape deck Telefunken RC 200 a při prohození oba kanály fungují bez problémů.

Uživatelský avatar
Psefranek
Příspěvky: 55
Registrován: 15 čer 2013, 02:00
Bydliště: Tábor

#14 Příspěvek od Psefranek »

Monitor jsem již taky použil a bez úspěchu.A rychlost používám stále pouze9.

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#15 Příspěvek od DKL »

Když pustíš reprodukci bez pásku a dostateènì vytáhneš hlasitost na zesilovaèi tak se musí s pøepínáním rychlosti mìnit šum v obou kanálech. Je to tak?

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“