Bojler - Tatramat versus Dražice

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kejki
Příspěvky: 2270
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: u Velvar, mezi D8 a R7

#16 Příspěvek od kejki »

Mám osm let Ariston za 3000,-, teď jsem rozebíral a čistil. Vše v cajku (tak vyndal jsem lopatku kamene) a to není anodová tyč. Jenže po zkušenostech s tlakem z řadu 6 atm mám regulátor tlaku, předchozí bojler prorezl, protože ty rázy poškozují vrstvu ve svaru. Navíc pojišťovák byl na méně, to by pořád tekl.

Uživatelský avatar
Sesi
Příspěvky: 287
Registrován: 31 pro 2007, 01:00

#17 Příspěvek od Sesi »

Čistil jsem nedávno 160l Dražice (OKCE), v provozu od 2005. Vyndal jsem z něj tak čtvrt-půl kýble bordelu, nádoba naprosto bez koroze, smalt čistý, akorát jsem musel vyměnit víko příruby, protože mělo už oloupaný smalt a počátky koroze na jímce top.tělesa (v místě, kde to byla jímka přikrytá nánosy kamene). Plus samozřejmě nové těsnění toho víka a také jsem dal novou Mg anodu, ale spíš pro jistotu - byla spotřebovaná asi z 1/4 (nevím jak je voda tvrdá - máme městskou vodu). Takže investice pod tisícovku, trocha práce a mám zase klid.
Taky jsem nedávno čistil 30 let starý 80l Tatramat, nikdy nebyl čistěný - v něm asi kýbl bordelu, vyměnil jsem víko příruby(mírná koroze)+těsnění+anodu(už byla celá pryč)+top.těleso(trochu korodovalo). Smalt nádoby se jevil v pořádku, akorát pokrytý vod.kamenem, takže bojler po repasi ještě nějakou dobu pojede.
Všimnul jsem si, že tento starý 80l je skoro tak těžký jako součsné 120-160l, takže v dnešní době se používá slabší plech na nádobu a při poškození smaltu jde koroze pláště mnohem rychleji. Zvlášť když prakticky nikdo nekontroluje stav hořčíkové anody.

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#18 Příspěvek od Milan_F »

Ad pálící se termostaty Dražice - mírně předrátovat a vrazit tam dvojpólový stykač. Místa je uvnitř dost a doufám, že bude na dlouho klid.

Uživatelský avatar
Radimosso
Příspěvky: 737
Registrován: 15 bře 2007, 01:00
Bydliště: Č.Těšín

#19 Příspěvek od Radimosso »

Nedávno nám odešel 80l ležatý Tatramat, po 5,5letech :(

prvně jen tak dva dny kapal, pak klid a do dvou měsíců se mi vylil na záda , když jsem tlačil na WC (mám ho na WC pod stropem).

Tchán mi dodal na zkoušku 100L ležák Dražice a už 2roky šlape,
ale při každém zapnutí vydá takový zvuk jako kdyby bžučel,
ale do půl minuty je klid.
Prý to dražice dělávají.
Jinak se už bojlery na 20 let ? :)

prdnou i nerezové a když ne plášť tak sprála , termostat nebo had ...

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#20 Příspěvek od MetalGod »

Nějaký udělátko na tlumení tlakovejch rázů ve vodovodu existuje? Stačilo by něco na způsob expanzky u topení, tý s gumovým měchem.
Jinak díky za postřehy, předrátovat to můžu (to jsem dělal i u tohohle Tatramatu; dráty byly sice vlažný, ale tak přece nebudu s nima vytápět prádelnu, no ne?), revidovat to budu každejch 18 měsíců.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Sesi
Příspěvky: 287
Registrován: 31 pro 2007, 01:00

#21 Příspěvek od Sesi »

Radimosso: bzučení po zapnutí - dělá to topná spirála, než se ohřeje - dražické bojlery mají nepřímý ohřev(ne topné tělísko ve vodě), tělísko je spirála z odporového drátu propletená v keramickém tělese. Ten odporový dát je trochu volný a při ohřívání se může hýbat, pak se usadí a je ticho.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#22 Příspěvek od BOBOBO »

Dynamický tlumič se prodává .

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#23 Příspěvek od kbulda »

Můžeš dát odkaz na ten tlumič ?

Uživatelský avatar
PLV
Příspěvky: 400
Registrován: 21 říj 2007, 02:00
Bydliště: Litovel

#24 Příspěvek od PLV »

Loni začal zlobit Tatramat, r. v. asi 1965, po padesáti letech provozu bez jediného čištění a rozebírání si už zaslouží občas vyrazit jistič. :lol:
Netřep se mnou!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#25 Příspěvek od Celeron »

Ohřejváš v něm destilku? :lol:
Jirka

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od Habesan »

Namátkou: Caleffi.com: antishock.
Prostě píst s pružinou...
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
medulin
Příspěvky: 471
Registrován: 10 črc 2009, 02:00
Bydliště: Evropská unie

#27 Příspěvek od medulin »

Než nějaké písty a tlumiče tak raději nainstalujte expanzní nádobu s vakem, vyřešíte tlakové rázy a zároveň ušetříte za vykapanou vodu z pojišťováku.
http://www.reflexcz.cz/cz/tlakove-expan ... anou-refix
Kdybychom neměli expanzomat, tak nám 400l bojler přes pojišťovák vykape 5litrů vody denně.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#28 Příspěvek od pepik9 »

Možná by stačila svislá zaslepená trubka v T-čku, aby se v ní držel vzduch. Otázka je, jak rychle se vzduch rozpustí ve vodě.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#29 Příspěvek od Celeron »

Hodně rychle se rozpouští. :( 100 litrovou vodárnu s Nautilou musím dofoukávat každý 4 měsíce a to ji foukám na 4 bary dokud nezačne vzduch jít do výstupního potrubí. To je nějakýho vzduchu cca 70litru x 4bary. Sice mám nad Nautilou jednosměrný zavzdušňovací ventil, který zavzdušní výtlak z Nautily pokud neběží a při dalším zapnutí by měla Nautila vzduch automaticky doplňovat do vodárny. Ale mám výtlak ze studny k vodárně jen 1,5 m a toho vzduchu se tam doplňuje málo. Podle experta to chodí dobře až od 3, lépe 4 metrů.
Jirka

Uživatelský avatar
StandaT
Příspěvky: 232
Registrován: 19 led 2005, 01:00

#30 Příspěvek od StandaT »

Nechceš si raději koupit expanzní nádobu s gumovým vakem?

http://www.cerpadlazavlahy.cz/a/23-tlakove-nadoby

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“