Neznámý stejnosměrný motor

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

Neznámý stejnosměrný motor

#1 Příspěvek od jardajar »

Tak jsem tu zase s radiolokátorem, tentokrát se ss motory.:)
Bohužel neznáme přesně parametry pro napájení kotvy a pro buzení, proto by mě zajímalo, jestli je možné to u neznámého motoru nějak zjistit (hlavně proud buzení)? Jeden z motorů má odpor kotvy 1,3ohmu (hodně zhruba, měřeno multimetrem), buzení 36ohmů. Druhý má kotvu 10 a buzení 80. Výkon podle velikosti a napájení kolem 1,5kW.
Funkční to je, ale z praxe netuším, kolik by buzení mělo být, kotvu budu regulovat vizuálně dle otáčení (rychlosti otáčení antén víme). Přikládám schémata zapojení, štítek s parametry tam bohužel není....
Přílohy
WP_20140811_16_04_25_Pro.jpg
Svorkovnice motoru 2
(122.36 KiB) Staženo 113 x
motor2.jpg
Motor 2
(181.5 KiB) Staženo 110 x
motor1.jpg
Motor 1
(210.88 KiB) Staženo 147 x

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#2 Příspěvek od serviceman »

Určitým vodítkem by mohlo být, na jaké napětí je ten kondenzátorový filtr?
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#3 Příspěvek od jardajar »

Kondenzátor jsem nevyndával, tak příště.:) Ale zajímá mě spíš to buzení a tam filtr samozřejmě není...
Také by mě zajímalo, jakým způsobem lze SS motor držet natočený v určité poloze (pod zátěží). Jestli nastavením proudu kotvy tak, aby stál, nebo je tam jiný způsob? Jde mi jen o to, nespálit vinutí :oops:

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#4 Příspěvek od serviceman »

jardajar píše:jakým způsobem lze SS motor držet natočený v určité poloze?
Žádným.
Mimochodem, podle obrázku má motor snad paralelní buzení a když, jak píšeš, znáš otáčky, není vcelku co řešit.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#5 Příspěvek od jardajar »

Ten motor se k tomu ale používal, ta anténa držela naklopená v jedné poloze (případně s nepatrným pohybem), sloužilo to ke sledování letícího cíle. Bylo to zapojené ve zpětnovazební smyčce jako servomotor.
Jinak paralelní buzení to podle mě nemá, protože jsme ho tak zkoušeli na 12V, kotvou teklo asi 10A a buzení podle odporu vychází 0,3A, což mi přijde dost málo. Ale jak říkám, neznám řádové hodnoty z praxe, o stejnosměrných motorech nevím skoro nic.
Jinak převod motoru na anténu přímo neznám (znám úhlovou rychlost antény), ale dalo by se to zjistit. Jak by to pomohlo ke zjištění napájení?

EDIT: https://www.youtube.com/watch?v=My0Xr-ITrW8#t=202 Situace, kdy motor anténu drží, je vidět tady (je naklopená nahoru).

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#6 Příspěvek od serviceman »

Snad by pomohl trochu lepší a čitelnější obrázek štítku. Píše se tam o pomocném vinutí - možná to ani normální ss motor není. Na to to má nějak moc vinutí. Obrázek motoru by byl také užitečný, něco se dá odhadnou z vnějšího vzhledu. Ona je otázka, zda motor anténu drží v určité poloze. SS motor se tak prostě nechová, ale může se čas od času zapnout, aby anténou při velkém zpřevodování trochu pohnul.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#7 Příspěvek od jardajar »

Nějak jí drží, protože když se natočí rukou, tak v poloze sama nedrží a přes převody roztočí i ten motor, když se vrací zpět. Snímky jsem dělal narychlo, vím že nestojí za nic. :x Tady je jeden trochu lepší s viditelným vinutím od motoru naklápění. Mimochodem ty motory se řídily amplidynem.
Přílohy
motor_naklapeni.png
Motor 2
(215.5 KiB) Staženo 91 x

Uživatelský avatar
jiriS
Příspěvky: 609
Registrován: 14 led 2014, 01:00
Bydliště: Ašsko
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od jiriS »

Ano,
rozdílové napětí ze serv (řídící serva na polohovacím zařízení a serva natočená anténou) se zesilovalo v amplidinu. Ten vyrobí budící proud o správné polaritě, napětí a velikost proudu odpovídá rozdílu mezi servy- větší rozdíl- větší napětí a proud a opačně. Tím se otočí motor a pohne anténou a tím i anténními servy. Ve správné poloze motor stojí, anténu drží převodovka.
Buzení je stálé.
Tato sestava dokázala velice přesně a rychle měnit polohu antény, pokud šlo např.o těžší kabiny výškoměrů, motory uměly při rozbězu a brždění skučet jako psi baskervilští.
Bez záruky si vzpomínám, že maximální napětí se u motorů cca 6kW pohybovala okolo 200V, k tomu samozřejmě dostatečně velký proud.
U menších motorů bude napětí asi podobné, jen proud a tím výkon nižší (taky menší soustava amplidimu).

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Na tom obrázku je dobře vidět ta část seriová a paralelní buzení .

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#10 Příspěvek od Olchor »

Buzení a kotva budou patrně napájené a ovládané samostatně různým napětím, takže je nelze prostě spojit paraleně. Stabilní polohy se dosáhne zavedením zpětné vazby od čidla polohy, není to tedy vlastnost motoru.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Předpokládám , že je motor na převodovce . Takže při zapnutí buzení a zkratování "rotoru" bude motor klást odpor točení .

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#12 Příspěvek od mtajovsky »

Šlo by to zjistit experimentálně, jsou-li k dipozici dva regulovatelné a dostatečně výkonné zdroje. Při jmenovitých hodnotách napětí kotvy a buzení má mít motor přibližně jmenovité otáčky. Takže bych postupně zvyšoval napětí na kotvě a v buzení, při současné kontrole proudu kotvou, aby nedošlo k přetížení. Zvýšení napětí kotvy otáčky zvýší, zvýšení napětí buzení je zase sníží. Iterativním postupem bych se snažil dostat do stavu, kdy při 12V na kotvě budou jmenovité otáčky, které, jak říkáte, poznáte. Těch 12V je, předpokládám, správných, takže ze dvou hodnot vyjde třetí.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#13 Příspěvek od Olchor »

Spotřebu buzení odhaduji na cca 10% výkonu motoru, řekněme 100W. Pustil bych tedy do buzení tak 2A, dal 12V na kotvu a sledoval otáčky a teplotu motoru.

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#14 Příspěvek od jardajar »

Sehnal jsem třífázový zdroj 48V, tak k němu udělám PWM a v neděli to snad líp proměřím... Ani těch 12V bohužel není správná hodnota. Zvolil jsem je, protože kotva měla 1,5 ohmů, takže ten proud nebyl kdovíjaký... Hodně pomalu nabíral otáčky, to přikládám nedostatečnému buzení.

Co se týká toho držení v poloze, nepředpokládal jsem, že by to bylo bez zpětné vazby. Šlo mi jen o to, aby se motor nespálil, protože vyvíjí moment, ale při tom se netočí (nebo velmi pomalu). Pravda je, že potřebná síla nebude velká, je to hodně zpřevodované.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#15 Příspěvek od mtajovsky »

Jestli je tam šnekový převod, motor se o udržení polohy nemusí starat.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“