LCD na NTB nemá obraz, èím to?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Millisx

LCD na NTB nemá obraz, èím to?

#1 Příspěvek od Millisx »

Ahoj,
dostal se mi do rukou notebook, který má vadné LCD. Pokusím se na nìj mrknout, ale zajímá mì váš tip, v èem mùže být vada.

Pokud notebook delší dobu stojí a zapne se, na LCD se na chvíli obraz objeví, poté jakoby zaène vybledávat až nakonec zùstane jen svìtlá plocha. Mezitím se obraz jakoby prolne, tzn pøivítá mì plocha acer, pak zaène vybledávat, objeví se nápis insert disk, obrazovka stále bledne, ale do toho se jakoby prolije znovu ten acer, vidìl jsem tam mám dojem i nad nápisem insert disk ten název jakoby osovì pøetoèený nahoru (zrcadlovì nad pùvodním nápisem). Na tom LCD je èára, jakoby horní tøetina obrazu byla nìjak oddìlená, tak to pùsobí, no nakonec to vybledne, jak jsem psal. Když to vypnu a zapnu, je to stále bledé, je to tøeba nechat tak cca 10 min stát, aby se zase nìco objevilo(a to není vždy 100%, teï už to je vìtšinou furt jen svìtlé). Co myslíte, že mùže být vadného? Na co se mám zamìøit?

Ten NTB má navíc i VGA výstup, když na nìj pøipojím monitor, obraz je úplnì normální.

Na jiném 4u jsem se doèetl, že takto se chová LCD, který má problém s napájením. Jenže nevím, na co se zamìøit. Už jsem rozebral i LCDèko.pøedpokládám, že vím, který je signálový konektor, vede z desky pøímo na zadní èást panelu, potom tam je druhý konektory, který má cca 20 aktivních pinù, jsou z nìj vyvedeny repráèky, mikrofon a i napájení pøedøadníku pro panel. Jenže nechápu, proè do destièky s pøedøadníkem pro podsvìtlení vede 15 vodièù a z nìj jen 2 pro katodu(to bych rád vìdìl). Nicménì k mému problému, teï nevím, na napájení èeho se vlastnì mám zamìøit? Když LCD je podsvìtlené, znamená to že v signálovém kabelu je i š￾áva pro elektroniku monitoru, pokud ano, pøedpokládám, že napájecí obvody jsou nìkde na desce uvnitø NTB poblíž napájecího konektoru a konektoru pro LCD, tady však mé teoretické znalosti konèí, nevím, na co se mám zamìøit. Fotky dodám na požádání (èást, která bude tøeba)..

Uživatelský avatar
lobcob
Příspěvky: 100
Registrován: 23 zář 2006, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od lobcob »

Hele, a nebude mít ten LCD přetrhaný ( překlinkaný ) kablíky, co do něj vedou? Takovou tu pásku s vodiči?
příjemný den
PEPA

Millisx

#3 Příspěvek od Millisx »

Nepøedpokládám, z NTB vedezkroucený relativnì pevný cmotek kablíkù pøes kloub a až na zadní stìnì LCD to pøechází do pásku s vodièi.

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od drabek06 »

Taky se mě zdá. Takhle se chová LCD když mu za běhu vytahnu ten přívodní datovej konektor. To co tam je, zacne postupne blednout az je jen všude bílo. Takže si to proměř, nebo zkontroluj jestli se nehnul ten ten přívod na LCD, to se stalo mě :wink:

Uživatelský avatar
lobcob
Příspěvky: 100
Registrován: 23 zář 2006, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od lobcob »

TAK BUDE BUĎ ŠPATNEJ LCD JAKO TAKOVEJ A NEBO SE POPIĎ POŘÁDNĚ PO ZAPOJENÍM DO PC A DO LCD ... TY KONEKTORY A VODIČE JAK VYPADAJ A TAK. JEŠTĚ JE MOŽNOST, ŽE BY TO MOHLO BÍT V NAPÁJENÍ LCD, KONDÍK , ALE TO UŽ HÁDÁM.
příjemný den
PEPA

Millisx

#6 Příspěvek od Millisx »

To blednutí není otázka 3 vteøin, ale tøeba 10-15. Jinak všimnìte si i poznámky o zrcadlovì otoèeném nápisu a podobnì. Toto udìlá LCD bez dat?

Uživatelský avatar
stephunk
Příspěvky: 395
Registrován: 19 lis 2006, 01:00
Bydliště: Žilina

#7 Příspěvek od stephunk »

za uvedené javy môže v prenosných dvd-platinium aj viac vecí.
1.Vypadnuté napájanie dekodéru pal,prípadne zlý tento obvod...
2.možný zvod nejakého kondenzátoru v 12V vetve
3.je moźné aj mechanické vykývanie napájacieho konektoru
U notebooku to bude najskor 2 možnosť poprípade iný problém no hľadal by som chybu v napájaní---

Millisx

#8 Příspěvek od Millisx »

http://muj.edisk.cz/soubor/stahni/13813 ... .31MB.html

zde jsou fotky (18MB, 2800x2200). Radí mi, že mám zkusit najít napájecí èást k tomu LCD. A že je pravdìpodobnì v tom LCD. Což znamená, že ho musím úplnì rozebrat, a to se mi vzhledem k množství nálepek a samolepek atd nechce po jednom názoru. Co na to ostatní?

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od drabek06 »

LCD v notebookach jsou vetsinou napajeny 5V nebo 3.3V :wink:

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#10 Příspěvek od rezis »

lCD u vsech novych notebooku jsou napajeny 3.3V. Pokud je tam pinovy konektor tok z tveho pohledu po prave strane dva piny jsou napajeni. Hned za tim je pojistka . Tam si pohlidej napeti. Ty svazky kablu odchazeji casto. podle popisu bych typoval ze to je notebook z rady 212 220 nebo 514
Internet - metla lidstva

Millisx

#11 Příspěvek od Millisx »

Jj, je to travelmate 212TX. Z mého pohledu, ale nevím z jaké strany(pøedpokládám z pohledu na PCB :-) ). Chápu správnì, že napájení do elektroniky LCD jde po dvou kabelech z desky MB po kabelu až do LCD. Takže chybu mám hledat v tom NTB, nebo pøímo v tom LCD? NA fotce je popis pinù, které jdou do LCD.
http://muj.edisk.cz/soubor/stahni/33352 ... .91MB.html

Millisx

#12 Příspěvek od Millisx »

Tak jsem zkoušel zmìøit DC napìtí pøi pohledu na PCB LCD (tak jak je fotka viz výše), na pravých dvou kabelech (pro jistotu ani na levých ) ani volt. Pøedpokládám, že jsem mìl mìøit proti nim, ne proti zemi. Zkoušel jsem i pohýbat s kablíkem v kloubu a žádný efekt. Nìjáký konkrétnìjší tip po tomhle zjištìní?

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#13 Příspěvek od rezis »

To napajeni je zvojene a zemi je tam kupa. jako zem si vem treba sroub u LPT a zmer to. Mely by to byt ty cervene.
Internet - metla lidstva

Millisx

#14 Příspěvek od Millisx »

Tak jsem zmìøil 2 pravé èervené vodièe, na každém je pøesnì 3.85V. Co dál? Mám teda lézt dál do toho LCD?

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#15 Příspěvek od rezis »

Měříl jsi to zrovna když je bílý? V tom případě je asi v tahu LCD. stím nic moc nenaděláš. Ještě by to chtělo zkusit jiné LCD. Můžeš zkusit to uvnitř propájet ale moc šancí tomu nedávám.
Internet - metla lidstva

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“