Selena B211, preladenie VKV jednotky do CCIR pásma

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#31 Příspěvek od durkovic »

ok1hga: super odkazy na krásne spracované web stránky, plno "baľšaje ťehniky" :)

díky :wink:
Budu-li moci, tak nepřijdu, ale nebudu-li moci, pak určitě přijdu

Uživatelský avatar
nobis
Příspěvky: 225
Registrován: 19 bře 2009, 01:00
Bydliště: Seč okr. Chrudim

#32 Příspěvek od nobis »

Použil jsem do Seleny 211 vstupní díl ze Spidoly 252. Dle manuálu k B211 změnil hodnoty součástek na model 210. Bez úpravy cívky L3. Ladilo to do 102.6 MHz, tak jsem také zmenšil C17. Mám problém z AFC. Po zapnutí se radio trochu rozladí, a po doladění je signál slabší než byl dříve. Mám malé znalosti a tak prosím o radu.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#33 Příspěvek od ok1hga »

musíš ještě snížit kapacitu C19, co jde na dolaďovací varikap . . .

Uživatelský avatar
nobis
Příspěvky: 225
Registrován: 19 bře 2009, 01:00
Bydliště: Seč okr. Chrudim

#34 Příspěvek od nobis »

Dík. Dal jsem dle manuálu 6.8 pF. Zkusím 4.7, až bude čas. Potom napíšu jak to pomohlo.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#35 Příspěvek od Hifista »

Vstupní díl Spidoly má sice obdobné schema, ale hodnoty součástek odlišné proti Seleně, takže při přeladění je nutno více laborovat.
Spidolu s CCIR pásmem mám rovněž k dispozici, takže za dlouhých zimních večerů to porovnám s OIRT verzí a poznatky sem dodám.
Ve schematu dodávaném spolu s rádiem jsou sice hodnoty kondů pro záp. normu uvedené, ale mohou být odlišné i počty závitů cívek, které uvedeny nejsou.

Uživatelský avatar
nobis
Příspěvky: 225
Registrován: 19 bře 2009, 01:00
Bydliště: Seč okr. Chrudim

#36 Příspěvek od nobis »

Měl jsem tuner ze Spidoly v zásobě, tak jsem chtěl úpravu na něm nacvičit. Asi to nebyl dobrý nápad. Předělám ještě ten původní a uvidím. V cívkách rozdíly být můžou.
1hga: Dal jsem na C19 5.8 pF a kmitočet po zapnutí AFC již neujede. Sníží se trochu hlasitost. Už se v tom hrabat nebudu. Mám tu ještě další 4 Seleny na opravu a vůbec tomu nerozumím. To je hrůza v krystalické podobě. Naštěstí jsou moje. Mě se to radio prostě líbí. Dík za radu.

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#37 Příspěvek od durkovic »

rozhodne by som nelaboroval s nejakým iným vstupným dielom a rozohdne by som upravil ten pôvodný zo Seleny, je to pohodová práca až na upravu kostričky s cievkou, tam treba trocha trpezlivosti a byť opatrný pretože telo kostričky cievky sa rado topí teplom od pájky takže najprv nahriať nožičky, dobre odsať cín a ked je uplne uvolnená tak potom po uplnom vychladnutí DPS vybrať koštričku s cievkou von a pohrať sa s odtočením 1 závitu.

k tým hodnotám C na preladenie, je tam napríklad uvedená kapacita napr 4.3pF ja som ju nemal takže som tam dal 4.7 takže ono to trocha tolerancie zvládne.
AFC mi pracuje výborne tak ako má.
Budu-li moci, tak nepřijdu, ale nebudu-li moci, pak určitě přijdu

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#38 Příspěvek od Nagant »

A máte, prosím, někdo zkušenost s přeladěním Seleny B216 na CCIR?

Kondenzátory vyměnit dle tabulky vlevo dole?
Je třeba i snížit počet závitů některé z cívek?
Přílohy
FM-Selena216.png
(81.22 KiB) Staženo 614 x

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od durkovic »

Zdravím,

pre začiatok by som u tej Seleny B216 začal len výmenou daných súčiastok. ak to bude nutné až potom by som riešil úpravu počtu závitov cievok.
Budu-li moci, tak nepřijdu, ale nebudu-li moci, pak určitě přijdu

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#40 Příspěvek od Hifista »

V tomto případě to již s cívkami není tak jednoduché, jako u Seleny 211. Já jsem tyto přístroje (Okean 214, Selena 216) přelaďoval výměnou celého vkv dílu. Měl jsem jich několik v zásobě z dob minulých, z výprodeje v ostravském Hadexu. Byly to originální kousky pro Selenu 215 s CCIR pásmem.
Takže zde jsou změny:
OIRT - L1-5záv.
L2-7záv.
L3-8záv., odb. 1,5záv. shora
L4-6záv., odb. 2,5záv. shora
CCIR - L1-původní
L2-ubrat 2záv. shora (tenké vinutí)
L3-6záv., odb. 2,5záv. shora
L4-3záv., odb. 1,5záv. shora
Tak se někdo pokuste upravit cívky a vyměnit kondenzátory podle tabulky a sdělte nám výsledek.
Vyskytuje se zde dosti hojně i Okean 214, dovezený z turistických cest do SSSR a ten také za přeladění stojí.
U této novější řady Seleny se již tak často nepřelaďuje, protože zde byly v prodeji obě verze a není tudíž problém sehnat model Selena 215 s CCIR pásmem.
Přílohy
IMG_0724.JPG
Vstup CCIR
(144.39 KiB) Staženo 194 x
IMG_0715.JPG
Vstup OIRT
(222.63 KiB) Staženo 200 x

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#41 Příspěvek od Nagant »

Děkuji za podrobný popis cívek, někdy to zkusím.
Jen se musím trochu osmělit, mám strach, aby se mi nerozmotal ladicí převod (na AM rádio hraje jak brus :D, tak to nechci pojebat).

Možná ještě jeden dotaz - tato Selena B-216 s OIRT nepropustí nic na zrcadlových kmitočtech? Při prolaďování jen lehoučký šum, bez výskytu jakékoliv známky stanice (stejně se mi chová i Meridian 202; naproti tomu Unitra Diora Słazak chytne 2 stanice, na dipol, i kus drátu).

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#42 Příspěvek od kutilmil »

Ďakujem za perfektný návod. Hlavne Hifistovy. B211 hraje po rokoch lepšie ako dnešné nové rádiá.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“