Solární světlo nenabíjí

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PetrSinger
Příspěvky: 110
Registrován: 11 kvě 2008, 02:00

Solární světlo nenabíjí

#1 Příspěvek od PetrSinger »

Zdravím zdejší odborníky a prosím o radu.
Zakoupil jsem v Lidlu 2 ks solárního LED svítidla s pohybovým čidlem za 3 stovky, které používám na zahradě, kde nemáme elektriku.
Jedná se o LED panel s pohybovým čidlem a 3xAA Ni-MH a na káblu solární článek, který ty baterky má dobíjet.
Obrázek

Vynikající věc, avšak u jednoho světla jsem zjistil, že solár jaksi nedobíjí. Nevím jestli nefungoval hned nebo až nyní, ale ze soláru proud do světla jde (světlo dle napětí vyhodnocuje, jestli už má rozsvítit nebo ne), ale už to nejde do akumulátorů.
Problém je v tom, že všechno jinak funguje - proud ze soláru jde do světla, rovněž jde proud z akumulátorů do světla, světlo se spíná až když je šero a je napájené z akumulátorů.
Takže el. vedení je v pořádku, pouze světlo nechce pouštět proud do akumulátorů - jen naopak.

Porovnával jsem funkci s druhým světlem a vše funguje stejně - i jsem prohodil solární články, ale to jedno světlo prostě nechce pouštět proud DO akumulátorů.

otázka - dá se zjistit, v čem je chyba a odstranit ji?

Nabízí se samozřejmě možnost jít to vyreklamovat, ale to nechci, protože výsledkem bude vrácení 3 stovek. Jenže já už mám pěkně rozvedené káble a i z jiných důvodů prostě chci toto světlo mít dál. Dnes ho samozřejmě už nekoupím :cry: .Obrázek
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#2 Příspěvek od kovar »

Akumulátory jsou v pořádku?
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
PetrSinger
Příspěvky: 110
Registrován: 11 kvě 2008, 02:00

#3 Příspěvek od PetrSinger »

Aku jsou v pořádku.
Na kontaktech aku jsem při stejném slunečním svitu (a proudu ze solaru do světla) naměřil napětí jen u funkčního světla. U pokaženého na kontakty aku nešlo nic. Měřeno při vyjmutých aku samozřejmě.
Přitom z aku přes ty samé kontakty a káble šťáva do světla (desky) jde - aku napájí LEDky. Jakoby to šlo pouze jednosměrně 8O .

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#4 Příspěvek od kovar »

Jelikož máš k dispozici dvě totožné destičky ,a to je výborné,tak zkus měřit a porovnávat součástky . Ale ty baterie bych stejně prohodil jako první ! Některá může být vadná!
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#5 Příspěvek od gepard »

Zdárec,
pokud to bude s prokazatelně dobrými články taky v ( x ), pak bych hledal na "trase" od solárního panelu k bateriím, hlavně na DPS. Je totiž možné, že nějaký "cínový" spoj bude taktéž v ( x ). Píšu cínový v uvozovkách proto, že se snad ani o cín nejedná (alespoň ho je minimální množství). Pájí to nějakou sračkou (samože bezolovnatou), která umožňuje při pnutí DPS (prohnutá po zašroubování do krabičky díky špat. roztečím děr v DPS), klepnutím do součástky (apod.) vznik studeňáku, odskočení součástky ve spoji ... zvlášť u smd! Další možností by byla vadná součástka, možná dioda, či tranzistor ...
Naposledy upravil(a) gepard dne 08 říj 2014, 01:16, celkem upraveno 2 x.
-- Gepard --

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#6 Příspěvek od kovar »

gepard- souhlasím! Kde jsou ty časy co si míchala šlechta cínovými lžičkami čaj! :D
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
PetrSinger
Příspěvky: 110
Registrován: 11 kvě 2008, 02:00

#7 Příspěvek od PetrSinger »

Zjistit prostupnost cesty mám v plánu. Musím demontovat ten funkční a porovnat to.
Nyní vlastně všechny káblíky (a jejich cesty) jsou plně funkční, pouze nějaká součástka nechce pouštět proud ze soláru (z desky) na svorky aku.
Otázkou je, jestli se mi to podaří zjistit, jelikož elektrovědomostmi příliš neoplývám. Od toho mám tady Vás :D .

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#8 Příspěvek od procesor »

To prvé foto je takmer OK keby sa odstránili tie lepiace "sračky". Celkom slušne by sa potom dala nakresliť schéma zapojenia, a ak sa vie ku akým prvkom idú jednotlivé farebné vodiče...aj funkcia by sa vedela lepšie...

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#9 Příspěvek od Honza_dy »

Zaměřil bych se i na přepínač. Většina solárů v poloze OFF vypíná baterie od zbytku obvodu čili i od nabíjení. Navíc jeden ten spoj na desce u přepínače nevypadá moc zdravě (ten spodní prostřední).

Uživatelský avatar
PetrSinger
Příspěvky: 110
Registrován: 11 kvě 2008, 02:00

#10 Příspěvek od PetrSinger »

Lepidlo se mi povedlo odstranit, takže zde nové foto:
Obrázek

Přepínač má 3 polohy:
- OFF
- stálé svícení se sníženým výkonem (rozsvítí při snížené viditelnosti)
- AUTO - svícení naplno při splnění obou podmínek:
1. snížená viditelnost (zřejmě nízké napětí ze solaru)
2. zaznamenání pohybu čidlem (pak svítí asi 1,5 min.)

Nenabíjení jsem zjistil (měřákem na svorkách aku) při nastavení na AUTO, kdy druhé světlo normálně nabíjelo.

Možné vodítko - když jsem obě světla zkoušel po zakoupení doma, všiml jsem si, že z polohy off do polovičního svícení se dobré světlo rozsvítilo, ale to "nenabíjecí" chtělo napřed hodit na AUTO a teprve pak se při "poloviční poloze" rozsvítilo. To dobré se rožlo hned. Neřešil jsem to, protože při stálé poloze AUTO to fungovalo na pohyb o což mi hlavně šlo.

Vysvětlivky ke káblíkům na fotce:
- vlevo červený a bílý - přívod ze soláru
- prostřední hnědý a černý úplně vpravo - svorky ke 3 AA Ni-MH
- černý a červený uprostřed - vývod k LED

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#11 Příspěvek od Zaky »

Mě to skoro přijde, že tam soudruzi v Číně zapomněli osadit D3, vede ta ploška od + pólu soláru ještě někam jinam, než na R11 / 10 KΩ, přes který to určitě nabíjet nemůže ? Podívej se do toho druhého světla, zda tam D3 je.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#12 Příspěvek od ok1hga »

Zaky píše:Mě to skoro přijde, že tam soudruzi v Číně zapomněli osadit D3
po zvětšení obrázku se zdá, že tam i byla, ale pouze přilepená a ještě před pájením odpadla . . .
Přílohy
dioda D3-2.jpg
(47.35 KiB) Staženo 48 x
dioda D3-1.jpg
(30.51 KiB) Staženo 45 x

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#13 Příspěvek od Zaky »

jj, zbytky lepidla viděti jsou, takže jsme asi doma, po osazení jiné diody to bude pravděpodobě pracovat jak má.

Uživatelský avatar
PetrSinger
Příspěvky: 110
Registrován: 11 kvě 2008, 02:00

#14 Příspěvek od PetrSinger »

Na tomhle foru je takový život a rychlost, že se opravdu nestačím divit 8O .
Jeden nestačí ani reagovat :D .

Nafotil jsem detail inkriminovaného místa a jdu se podívat na zahradu na to dobré světlo - sice se mi v té tmě zrovna dvakrát nechce demontovat a rozebírat světlo, ale jsem napnutý jak to vlastně je.

Mimochodem - dá se nějak ta dioda jednoduše sehnat? A co její parametry?
Asi hloupé otázky, že? :oops:

Teď jsem si všiml, že na desce není ani odpor R9 8O .
Tak teď už vážně nevím.
Obrázek

P.S.: To připájení červeného káblíku tak hrůzostrašně pouze vypadá - světlo bylo zespodu a hází to takový hnusný stín.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#15 Příspěvek od Zaky »

Můžeš tam dát skoro jakoukoli diodu, jestli máš při ruce GMe, tak třeba http://www.gme.cz/dioda-s2m-smd-p917-020 jinak celkem cokoli z nějakého vraku, na 1 - 3 A, klidně tam naroubuj i nějakou vývodovou, pokud SMD nemáš a je tam dost místa. Anodou k soláru, katodou k akumulátorům. Podívej se, jestli je v tom druhém světle ten odpor, možná to někdo před pájením utrhl šmahem oboje :-)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“