Seagate Barr.7200.11 (ST3500320AS) odchází?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Bastlfanda
Příspěvky: 301
Registrován: 11 črc 2012, 02:00
Bydliště: za Prahó

Seagate Barr.7200.11 (ST3500320AS) odchází?

#1 Příspěvek od Bastlfanda »

Zdravim,
disk je ve stavu, kdy se v biosu občas objeví, občas ne (zkoušel jsem i jinej sata kabel), ale ve Win se neobjeví (byl rozdělenej na 3 a tu nejmenší část chtěly Win kontrolovat i po naformátování...), když ho zapojim s najetym systémem, tak se na chviličku objeví i ve správci zařízení, ale hned zmizí a v Počítači se disk.jednotky neobjevěj (ani v Linuxu).
Čim to může bejt? Odcházející IO nebo něco jinýho?
Napadá někoho možnost, jak z něj dostat data? (neni tam nic extra důležitýho, takže záloha neni, ale i tak by se to docela hodilo...)

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#2 Příspěvek od serviceman »

Vidí ho řádkový příkaz diskpart?
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#3 Příspěvek od kevin_mitnick »

V poradku urcite neni. Bylo by zajimave zapojit jej pres nejaky USB interface a zkusit zda ho system nacte. Problemu muze byt vice, od motherboardu az po widle samotne...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Ked ho nevidiet ani v BIOSe, tak je vadny.

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#5 Příspěvek od Mira_A »

kevin_mitnick píše: az po widle samotne...
Píše že ho nevidí bios. Takže buď disk nebo základní deska (na řadiči) případně BIOS. Ještě také něco z napájením nebo kabeláží.

Mohlo by to ukazovat na napájecí konektor.

Určitě zkusit disk jak se chová v jiném PC.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#6 Příspěvek od ohryzek36 »

Už jsem se s tím párkrát setkal - disk se občas v BIOSu objevil, občas ne, často se stávalo, že BIOS hledal při startu hodně dlouho a podobně. Kabelem, zdrojem ani základní deskou to nebylo (přehazoval jsem všechno možné mezi sebou a pořád stávkoval ten stejný disk), žádné "klasické" příznaky jako cvakání disku nebo chybové zápisy (v Hard Disk Sentinel nebo Crystal Disk Info) se nekonaly. Měl jsem i druhý stejný disk (byly koupené spolu) a ani po přehození elektroniky se nic nezlepšilo - asi nějaká mechanická závada na hlavičkách nebo tak něco (motor se točil).

Občas se mi takové disky podařilo nějak rozjet (párkát jsem s ním poklepal o hranu stolu a pověsil svisle na kabely), ale většinou se po chvilce systém seknul a disk zase nefungoval - často se dalo před zásekem zpozorovat v process exploreru vyjetí kolonky "Interrupts" někde k 90%.

Jo, a disky byly také nějaké Seagate Barracuda, velikostně podobné, ale se sběrnicí PATA.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#7 Příspěvek od p32 »

Problém je v desce na disku, ale chtělo by to ověřit s podobným diskem a s přehozením desky.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od Zaky »

S tím přehazováním elektronik opatrně, u některých disků to jde, u některých je ale nezbytně nutné přepájet sériovou flash, která nese mimo jiné určité kalibrační informace a bez jejího přepájení za tu z původní elektroniky to korektně fungovat nemůže.

Uživatelský avatar
vlado88
Příspěvky: 12
Registrován: 06 kvě 2011, 02:00

#9 Příspěvek od vlado88 »

Ako vyzerá hlavičkový konektor???

Uživatelský avatar
bootwin
Příspěvky: 301
Registrován: 13 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zdar nad Sazavou

#10 Příspěvek od bootwin »

Taky si pamatuji,ze se nekde mluvilo o firmweru techto typu disku.Delala se nejaka oprava biosu. Google bude chytrejsi,proste prehrat firmware disku

Uživatelský avatar
Bastlfanda
Příspěvky: 301
Registrován: 11 črc 2012, 02:00
Bydliště: za Prahó

#11 Příspěvek od Bastlfanda »

díky, takovejch odpovědí jsem nečekal :)

serviceman: diskpart jsem nezkoušel a i když mam i nějaký zkušenosti už od DOSu, o tomhle info nemam, ale asi bych mohl zkusit...

kevin_mitnick: to mě taky napadlo, ale mam ext. adaptér jen na "kšandy"(pata)

Jinak MB je ASRock 970 Pro3 a zdroj Seasonic (taky mě napadlo proměřit napájení, ale přímo v tom napájecím konektoru to bude pěkná pakárna/piplačka, tak jsem ho aspoň zkusil na jinou větev - místo jedný opt.mechaniky a výsledek stejnej...) a podle Aidy je napětí na 12V větvi stabilně 12,038V a na 5V 5,088-5,112V (na 3,3V je 3,232V), takže napájení je snad ok ...

rnbw: i když je vidět v biosu (kde musim pochválit reál.znázornění MB a obsazenosti konektorů/slotů..., takže člověk hned ví kam sáhnout, i když tam hdd má víc/obsazený všechny sata sloty, z čehož jsou teda 2xopt.mech.), tak ve Win neni (ani ve správci, to jen tu chvilku po plug-play připojení)

Mira_A:částečně jsem odpověděl už výše/ostatním a zkusit v jinym PC budu muset asi u někoho, tohle je muj akt.jedinej se sata konektorama (když nepočítam noťasy, čimž si moc nepomůžu...)

ohryzek36: zatim jsem raději nepřistupoval k žádnýmu "nešetrnýmu" zacházení, jen jsem ho zkoušel zapnout otočenej elektronikou vzhůru a taky pečlivě vyčistit tu elektroniku (antistatickou čist.tyčinkou na optiku s isopropanolem z obou stran) a změnu jsem nepozoroval ani v jednom případě...

p32: nevim, jak je to s tou kalibrací, ap. jak píše Zaky, ale kdyby někdo měl tenhle plošňák (PCB100466725 REV A DLAJ-4 ... na lepce s kódem/datamatrixem je 100468974 H C850C9U4), mohlo by to stát za vyzkoušení ... pokud by bylo nutný pájet, tak nevim, jestli by to za to vůbec stálo...

bootwin: bios přímo v tom hdd? Neni potřeba něco spešl na reflash? Zkusim něco ještě vyhledat...

Zatim všem díky, uvidíme jestli ho ještě nějak rozchodim...

Uživatelský avatar
bootwin
Příspěvky: 301
Registrován: 13 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zdar nad Sazavou

#12 Příspěvek od bootwin »

Jo nekde na forech se o tom mluvilo,ze tyhle disky maji od vyroby spatny firmware a ze se musi prehrat. Dej si do Googlu update firmware Seagate Baracuda 7200.1 a najdes urcite

Uživatelský avatar
bootwin
Příspěvky: 301
Registrován: 13 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zdar nad Sazavou

#13 Příspěvek od bootwin »


Uživatelský avatar
bootwin
Příspěvky: 301
Registrován: 13 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zdar nad Sazavou

#14 Příspěvek od bootwin »

http://support.seagate.com/firmware/fts ... ck_en.html tady mas nejake info ohledne firmware

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#15 Příspěvek od weed_smoker »

Včera se mi stalo něco podobnýho a s podobnym HDD (500GB Seagate).PC zamrznul během používání internetu a po resetu DOS hláška DISK BOOT FAILURE.Na jedný SATA vidlici ani to(tam původně byl zapojenej).Po výměně kabelu je to OK,systém funguje.
Původní kabel měl 40cm,novej má 25 a oba jsou oranžový.Novej má na straně do desky zásuvku s kovovou sponou,starej ne.U starýho je vyboulená zásuvka na straně HDD (ten užší plast naproti nožům je "do luku" asi o 0.5mm).Má cenu ten kabel nějak proměřovat(vzhledem k rychlosti signálů "propísknutí" a megmet asi nestačí) nebo tu zásuvku měnit? Značka toho starýho kabelu je VSO,zásuvky odlitý celoplastový beze spon.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“