oběhové čerpadlo

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

oběhové čerpadlo

#1 Příspěvek od Olchor »

Zdar. Potřeboval bych oběhové čerpadlo na teplou vodu ( do 60°C), které ale dá vyšší tlak, min. 100kPa ( 1atp), průtok není potřeba velký, stačí tak 5l/min. Co jsem koukal, tak všechny běžné o. čerpadla dají tak 60 - 80kPa, to je málo. Bude to pracovat na běžném vod. rozvodu, takže přetlak cca do 6atp. proti okolí.
Dík .

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#2 Příspěvek od helios »

Také čerpadlá nie sú bežné, ale vyrábajú sa, ale ceny veru nepotešia. Hľadaj čerpadlá s výtlakom 10 a viac metrov.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
jano2
Příspěvky: 1748
Registrován: 28 pro 2006, 01:00
Bydliště: Orava,sever

#3 Příspěvek od jano2 »

Nepomohlo by,dat dva za sebou?

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#4 Příspěvek od Olchor »

Dvě za sebou by asi pomohlo, ale mám to jako poslední možnost. Cena, spotřeba a vůbec docela monstrum.
Problém je v tom, že oběh. čerpadla jsou jednostupňová odstředivá a tedy dají velký průtok při malém tlaku. Asi by to chtělo něco jiného, třeba zubové.

Uživatelský avatar
StandaT
Příspěvky: 232
Registrován: 19 led 2005, 01:00

#5 Příspěvek od StandaT »

Co s tím budeš dělat, cirkulaci teplé vody v domě?

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#6 Příspěvek od fero7 »

Olchor píše:Zdar. Potřeboval bych oběhové čerpadlo na teplou vodu ( do 60°C), které ale dá vyšší tlak, min. 100kPa ( 1atp),
Mozes upresnit preco potrebujes min. takyto tlak?
Pretoze ak to potrebujes na cirkulaciu, tak tam nepotrebujes vysoky tlak.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#7 Příspěvek od Olchor »

Mám plynový kotel Protherm 24 KTV na topení a TUV. Je to průtokáč, tak jsem za něj dal malý elektrický bojler, aby teplá voda naběhla rychleji. Žere to ale hodně elektriky, protože krátké odběry vlastně hradí jen ten bojler. Tak chci dát bypass mezi výstup bojleru a vstup vody do kotle, hnaný tím čerpadlem. To bude spínané termostatem bojleru. Takže jakmile poklesne teplota v bojleru, sepne čerpadlo, kotel to vyhodnotí jako odběr a začne topit. Tím mi natopí bojler, pak to termostat vypne. Problém je v tom, že třícestný ventil , který v kotli ovládá přepnutí na ohřev TUV potřebuje těch cca 100kPa, aby sepnul. ( změřeno).

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#8 Příspěvek od Otkundes »

Zkuste si vygůglit třeba:
Grundos Magna UPE 25-100, nebo UPE 32-120, případně
Wilo Startos Z 30/1-12
Případně svůj požadavek konzultovat – s technickou podporou Grunfos a Wilo

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#9 Příspěvek od Olchor »

Gůglil jsem, až se ze mě kouřilo. Hlavně z těch cen. 10 000 za to nedám.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#10 Příspěvek od Otkundes »

To je rozumné. Teď ještě vymysllet lepší řešení, než mařit energii předimenzovaným čerpadlem.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#11 Příspěvek od jirkati »

Možná mě budou někteří odborníci i kamenovat, ale po skoro třiceti letech zkušeností s provozováním postupně víc a víc zateplovaného řadového rodinného domku vytápěného plynem a několika variantami přípravy TUV si troufnu tvrdit, že kombinovaný kotel pro TUV a vytápění není to pravé ořechové. Jako konečná varianta se nejvíce osvědčilo vytápění plynovým kotlem a ohřev TUV el. boilerem na 180 l. Dokonce jsem ještě dal k bidetu ve druhém podlaží maličký boiler na 10 l spínaný el. hodinami na dva cca půlhodinové večerní intervaly. Po dlouhodobém ekonomickém vyhodnocování (manželka je ekonomka) je to vlastně nejlevnější varianta vytápění a přípravy TUV.

Uživatelský avatar
StandaT
Příspěvky: 232
Registrován: 19 led 2005, 01:00

#12 Příspěvek od StandaT »

Nechce se mi věřit, že by kombinace kondenzační kotel + externí bojler s výměníkem ohřívala vodu dráž než elektřina za 2,30kč/kWh v nejlevnější sazbě.

Uživatelský avatar
StandaT
Příspěvky: 232
Registrován: 19 led 2005, 01:00

#13 Příspěvek od StandaT »

Olchor píše:Mám plynový kotel Protherm 24 KTV na topení a TUV. Je to průtokáč, tak jsem za něj dal malý elektrický bojler, aby teplá voda naběhla rychleji. Žere to ale hodně elektriky, protože krátké odběry vlastně hradí jen ten bojler. Tak chci dát bypass mezi výstup bojleru a vstup vody do kotle, hnaný tím čerpadlem. To bude spínané termostatem bojleru. Takže jakmile poklesne teplota v bojleru, sepne čerpadlo, kotel to vyhodnotí jako odběr a začne topit. Tím mi natopí bojler, pak to termostat vypne. Problém je v tom, že třícestný ventil , který v kotli ovládá přepnutí na ohřev TUV potřebuje těch cca 100kPa, aby sepnul. ( změřeno).
Než kupovat a bastlit čerpadlo, tak je lepší kotel prodat a koupit verzi s ohřevem externího zásobníku např. http://dum.bazos.cz/inzerat/39446449/Pl ... ANTHER.php

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#14 Příspěvek od Otkundes »

Ale ano, mám podobnou zkušenost, jako uživatel jirkati. Finta je v tom, že pokud otočíte ventilem (kohoutkem) teplé vody, kotel ihned startuje. A vypne až když je voda v jeho deskovém výměníku, ohřáta nad nastavenou mezní úroveň, nikoliv když ventil zavřete a přestanete odebírat vodu. Kotel tak na začátku i po skončení odběru vody pálí plyn, aby ohřál sám sebe. Pak začíná chládnout a teplo odchází do komína, nebo je vyzářeno do okolí. V topném období, je pak toto přebytečné teplo, odvedeno do topného systému.

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#15 Příspěvek od dred »

Keď mi krachol "had" v starom bojleri,spravil som si prepojenie ohrevu vody v bojleri s prietokovým ohrevom z kond. pece,lebo na elektriku to bolo neúnosné pri 6tich ľuďoch v baráku+mimino
Použil som obehové čerpadlo na kúrenie a bežalo to bez problémov ( ORUNDFOS UPS 25-40 ). Teraz po výmene za solárny ohrev - 2,5roku to mám zapojené podobne ako dohrev vody pri nedostatku slniečka. Pradtým to riadil jednoduchý termostat,teraz solárny termostat.
Přílohy
TUVTUV.JPG
(79.28 KiB) Staženo 131 x

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“