Sony MHC-RG20, porucha transformátoru

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Laurel
Příspěvky: 34
Registrován: 26 bře 2012, 02:00

Sony MHC-RG20, porucha transformátoru

#1 Příspěvek od Laurel »

Dobrý den
Vlastním mini hi-fi system Sony MHC - RG20 u kterého se dlouhodobým hlasitým poslechem hudby porouchalo trafo.Na primární straně jsem naměřil nekonečný odpor což svědčí o tom, že je přerušená tepelná pojistka přímo v tom trafu a já se ptám, zda-li by se s tím něco dalo dělat.Trafo má na primáru 3 vývody z niž dva krajní vedou do DPS a uprostřed je jeden volný na němž jsou přiletovaný dva dráty a to jeden nalakovaný měděný, druhý stříbrný bez laku.Dále jeden ten z krajních má ten samý stříbrný bez laku.Tak mě napadá, jestli ty dva stříbrný vodiče nejsou vývody té pojistky a nestačilo by jí pouze přemostit a pouštět hudbu s rozumnou hlasitostí propříště.Další otázka je, jestli je normální aby primární vinutí tohoto trafa mělo pouze 12 ohmů? (měřeno, jako bych tu pojistku přemostil)

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od Michal22 »

Dej foto.
A těch 12Ω, to je už trochu málo, asi.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#3 Příspěvek od serviceman »

Podle schématu je 220V na pinech 3 a 6 trafa. Mezi piny 2 a 3 je tepelná pojistka. Zkus to zapnout přes žárovku, jak je zde mnohokrát doporučováno.
Naposledy upravil(a) serviceman dne 20 říj 2014, 15:23, celkem upraveno 1 x.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#4 Příspěvek od konosuke »

12Ω na primáru je fakt nějak málo...přemosti tu pojistku a do série zapoj pro jistotu nějakou to sleněnou pojistku - trubičku ale jaké hodnoty ? Tos musel hulit jak čert že se trafko usmažilo...Ještě mě napadá použít extérní zdroj - adaptér jako mívají NTB, tiskárny a podobné spotřebiče.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Neviem ako u tohoto trafa, ale vacsinou byva poistka na povrchu vinutia, zakryta paskou. Staci pasku prerezat, poistku vybrat a vymenit za rovnaku a zalepit.

Uživatelský avatar
Laurel
Příspěvky: 34
Registrován: 26 bře 2012, 02:00

#6 Příspěvek od Laurel »

primární strana
Přílohy
DSCN0409.JPG
(299.93 KiB) Staženo 63 x

Uživatelský avatar
Laurel
Příspěvky: 34
Registrován: 26 bře 2012, 02:00

#7 Příspěvek od Laurel »

foto
Přílohy
DSCN0411.JPG
(297.39 KiB) Staženo 62 x

Uživatelský avatar
Laurel
Příspěvky: 34
Registrován: 26 bře 2012, 02:00

#8 Příspěvek od Laurel »

foto
Přílohy
DSCN0413.JPG
(296.18 KiB) Staženo 61 x

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od Michal22 »

Pojistka tam určitě je, když to píšou na trafu :D
"Build-in thermal fuse" znamená "zabudovaná tepelná pojistka". Zapojená je mezi vývody 2 a 5, z pětky to jde na jednu stranu primáru, druhá strana je na šestce.
I když ten drát primáru vypadá docela bytelně, tak těch 12Ω je fakt jaksi málo.
Je na kysni napsané, kolik to mělo max. příkon?
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Laurel
Příspěvky: 34
Registrován: 26 bře 2012, 02:00

#10 Příspěvek od Laurel »

Cca 4 hodiny to hrálo a potom všechno zhaslo včetně displaye a zůstala svítit pouze LEDka v tlačítku standby protože ta je napájená z jiného trafa.

Uživatelský avatar
Laurel
Příspěvky: 34
Registrován: 26 bře 2012, 02:00

#11 Příspěvek od Laurel »

píšou tam pouze to co tam vidíte, žádné další udaje o trafu sem nikde nenašel.

Uživatelský avatar
Laurel
Příspěvky: 34
Registrován: 26 bře 2012, 02:00

#12 Příspěvek od Laurel »

Myslim si totéž, že mezi 2 a 5 pinem je ta pojistka jenže když přiložím ohmmetr na pin 5 a 6 tak naměřím právě jenom cca 12 Ohmů takže jsem si nebyl jistej.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od Michal22 »

Ne, já jsem myslel jestli tam není na skříni (=kysni) napsaný celkový príkon zařízení.
Podle toho by se dal (hodně zhruba) určit max. výkon trafa, z toho potom odvodit i předpokládaný odpor primárního vinutí.
Ale nic nezkazíš, když proklemuješ tu tepelnou pojistku a zkusíš to připojit do série se 100W žárovkou- jak ti radil Serviceman o něco výš.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Laurel
Příspěvky: 34
Registrován: 26 bře 2012, 02:00

#14 Příspěvek od Laurel »

Na štítku přístroje píšou 85W 230V 50/60Hz.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#15 Příspěvek od Artaban001 »

Ty tepelky jdou srát většinou stářím (rekrystalizace nízkotavitelného kovu způsobuje snižování pevnosti spoje ). Co jsem známým opravoval věže z touhle závadou, tak jsem tu tepelku šlusl a trafo provozoval bez ní - to trafo je stejně na výměnu, pojistka je ve vinutí a je nevyměnitelná. Jinak se dá koupit tepelná pojistka , dát ji do silikonové bužírky a zastrčit mezi plechy a vinutí , nebo ji k vinutí přimotat vhodnou lepící páskou (izolaci primáru nechat tak jak je, tepelnou pojistku dát do bužírky a přimotat nití...
Jinak to trafo může mít odhadem tak kolem 80W až 100W a ten odpor primáru by odpovídal.. Při nejistotě měřit odběr při 24V AC v sérii s ampérmetrem.., nebo přes žárovku přímo do sítě (viz výše)

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“