POWER LED 100W

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#16 Příspěvek od serviceman »

Na hraní dobré.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#17 Příspěvek od mi-ro »

To už bych uchladil, buď nějaký chladič z modulů z nebo y plasmy, příp malý ofuk. Chtěl bych to nějak implantovat na místo kruhový zářivky stolní lampy na kloubu. Jako pracovní světlo.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#18 Příspěvek od Sendyx »

Zkoušel jsem něco podobného, no bohužel jako pracovní lampa je to komplikované - je to moc malá svítící plocha, chce to rozptýlit. I jenom krátké podívání na stětlo znamená oslnění. Mnohem jednodušší mi připadá použít hromadu 1-3W diod a strčit je do pouzdra třeba trubkového tvaru, jednodušší kvůli rozptylu světla i chlazení.

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#19 Příspěvek od Milan_F »

PavelFF píše: A tady si na strop(nebo kam vlastně?) umístím takovou výtopnu? Navíc pro dodržení výkonu a (pofiderní) životnosti LED musí mít chladič strašně nízkou teplotu, takže bude buď velmi rozměrný, nebo bude hučet ventilátorem.
Když si do lustru dáš stovku žárovku, budeš tam mít úplně stejnou výtopnu jako s 100 W ledkou (přibližně). Vtip žárovky je v tom, že tomu malýmu kousku skla a kovu nevadí vysoká teplota. Naproti tomu LEDka, jak píšeš, musí mít relativně nízkou teplotu a tudíž musí bejt přišroubovaná na pořádnym kusu hliníku.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#20 Příspěvek od Sendyx »

Není to tak úplně pravda - místo té 100W žárovky stačí LED s mnohem menším příkonem.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#21 Příspěvek od mi-ro »

Ano, tak právě uvažuji, počítám že právě cca 20W by mohlo tu 100W klasiku nahradit. Jinak by přece LED nměly smysl.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#22 Příspěvek od Ondra2 »

Těch 100W je scifi, stačí se podívat do datasheetu - Rth J-S je 12°C/W a Tj max 115°C. Takže ikdyž udržíte chladič na 30°C, tak do té ledky můžete cpát max 7W. Těch 100W je opravdu jenom na blikání.

PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od PabloX »

Mam tu LED doma, hnal som ju na max 30W a mal som co robit s chladenim. Pri plnych 100W si to neviem predstavit, asi jedine vodne chladenie :D
Viem si ale jej vyuzitie predstavit v nejakom stroboskope miesto klasickej vybojky - blika to dost silno.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#24 Příspěvek od PavelFF »

Tak mě napadlo, s tím vodním chlazením, že by hodila snad jedině potápěčům a kameramanům pod vodou.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#25 Příspěvek od Hydrawerk »

Tak jsem zase četl datasheet a řekl bych, že ten LED modul vyrobila firma ShenZhen Getian Group. http://www.getiangroup.com/product.aspx?TypeId=8

Uživatelský avatar
Jeejda_teda_puvodne
Příspěvky: 142
Registrován: 08 dub 2012, 02:00

#26 Příspěvek od Jeejda_teda_puvodne »

Naposledy upravil(a) Jeejda_teda_puvodne dne 25 říj 2016, 13:28, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#27 Příspěvek od PavelFF »

Čemu říkáš "rozměrný chladič" je sice z estetického hlediska velký chladič, ale pro uchlazení 85W je to naopak chladič prťavý. Až se pánovi ohřeje nádobka s olejem, bude řešit problém, jak uchladit nádobku s olejem. Tak to bude tak dlouho máčet do větších nádob až se konečně dostane na rozumnou ochlazovací plochu a to už bude poněkud jiný rozměr svítidla.

Tady je taky 100W ledka
https://www.youtube.com/watch?v=YDFf4f6Z0vg
a svítidlo už má trochu jiné rozměry a vzadu pěkná žebra.
Do obýváku bych to nechtěl, leda snad kdybych bydlel v loftu.

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#28 Příspěvek od gepard »

Zdárec,
ano, souhlasím s PavlemFF. V tom videu má fakt prťavý chladič na 100W-vou LEDku. Spíš by se hodil tak na max. 30W-vou LEDku. Zhruba 1 rok a 3 měsíce jsem majitelem tohoto 50W LED reflektoru a mohu po nějakých testech říct, že ten relativně masívní chladič (cca š. 25 x v. 18 x v. žeber 2,5 cm) - vč. vlastního rámu - stíhá bezproblémově uchladit tu LED-ku i při velmi dlouhém svícení... Pro názornost obr. zadní str. podobného reflektoru Obrázek
-- Gepard --

Uživatelský avatar
Jeejda_teda_puvodne
Příspěvky: 142
Registrován: 08 dub 2012, 02:00

#29 Příspěvek od Jeejda_teda_puvodne »

Naposledy upravil(a) Jeejda_teda_puvodne dne 25 říj 2016, 13:29, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#30 Příspěvek od PavelFF »

Jasně, já to pochopil. To nebylo na tebe, to bylo na pána, co vymýšlí olejová svítidla.

Jak se tak dívám na ty stavební světlomety, což je myslím celkem vhodné využití velkých ledek, co myslíte, má ta plechová odrazná "parabola" nějaký praktický smysl? Může vůbec něco odrážet? Když ledka je skoro plošný zdroj světla a svítí převážně dopředu? Taky ten tvar není vůbec parabolický, ale je to vlastně spíš komolý jehlan. Mně připadá, že tam ten stříbrný plech je jen z historicko-sentimentálně-esteticko-komerčních důvodů. Aby zákazník cítil návaznost na halogenovou klasiku.

Myslím podobné jako tyto:https://www.youtube.com/watch?v=YDFf4f6Z0vg

Edit:
Tady
http://www.petrol.cz/aktuality/osvetlen ... -2837.aspx
jsem našel tohle tvrzení:
Oproti klasickým svítidlům, kde se složitou cestou (přes odrazovou plochu) distribuuje světelný tok do prostoru, se provozní účinnost pohybuje kolem 68 %, u světelných diod je tomu naopak, distribuci zajišťují vlastní optické prvky, tím se dosahuje vyšší provozní účinnosti až 98 %.
Takže ta odrazka tam asi být nemusí.
Naposledy upravil(a) PavelFF dne 29 říj 2014, 21:28, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“