Didaktik M

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
alkom01
Příspěvky: 244
Registrován: 20 bře 2006, 01:00
Bydliště: Brno

#91 Příspěvek od alkom01 »

Někde v garáži mám nějaký DIDAKTIK - nevím v jakém stavu - nalezenec, jestli bys ho chtěl, tak je tvůj.

Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 63
Registrován: 18 bře 2005, 01:00
Bydliště: Brno

#92 Příspěvek od VirtualMan »

Chtěl, moc bych chtěl. :lol:
Co pro to mám udělat? Telefon posílám jako soukromou zprávu...
Díky V.

Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 63
Registrován: 18 bře 2005, 01:00
Bydliště: Brno

#93 Příspěvek od VirtualMan »

Přátelé, kamarádi!
Tak jsem se těšil, jak se tady budu vytahovat "znovuzrozeným" Didaktikem, kterého se mi už podařilo zcela oživit díky garážovému nálezu Alcoma (Ještě jednou moc děkuju!), ale nedaří se, nedaří...

Snažím se o připojení "vyaukrované" disketové jednotky, ale už třetí den se vzpírá. Kabel k ní byl napůl rozebraný, dobastlený, tak jsem se tomu ze začátku moc nedivil. Ale ani poté co jsem ho celý rozebral na prvočinitele, očistil, zrekonstruoval a znovu osadil tišťáky, všechny spoje pečlivě propípal a proměřil, nedaří se mi komunikace s disketovkou.

Po zapnutí si Didaktik natáhne obsah Eprom z disketovky (to je jisté, protože slyší na disketové příkazy)
- Mechanika se zresetuje, při resetu se disketa roztočí, hlavičky projedou po disketě do středu a zpět, a mechanika čeká co se bude dít.
- Každý pokus o práci s disketou ale okamžitě skončí chybovým hlášením "Z - device unavailable". bez jakékoliv prodlevy.
- Pokud zkusím nějakou akci udělat s druhou disketovou jednotkou, která tam není (RUN, FORMAT "B:TEST"), vypadá to jinak. Je tam prodleva na nějaký timeout. (Na konektoru pro druhou mechaniku při tom naměřím povel pro roztočení jejího motoru, takže se na ni řadič evidentně zkouší obracet)
- Pokud stisknu tlačítko SNAP, mechanika se roztočí, jako by chtěla zapisovat, ale jen se točí, hlavičky se nevystavují, a po čase to spadne.
Zkusil jsem jinou 5.25" disketovou jednotku - bez zlepšení.
- S 5.25" se po příkazu RUN nestane nic, kromě uvedeného chybového hlášení.
- Zkusil jsem to i překopat na 3.5" mechaniku. Jediný rozdíl je, že po příkazu RUN se disketa vždy na chviličku roztočí, ale hlavičky se stejně nevystavují.
- Podle osciloskopu z mechaniky při otáčení normálně chodí signál INDEX\ }takže řadič by měl vědět že disketa tam je a otáčí se) , a zaznamenávám i sem tam nějaké písknutí na signálu READD\ (takže řadič dostane i nějaká ta data) Přesto se na základě toho co dostane rovnou rozhodne, že mechanika není ready.

Už jsem zkusil všechno co mne napadlo, a vylučovací metodou jsem zdánlivě vyloučil skoro všechny komponenty. Ještě by mohl být nějaký problém přímo v Didaktiku (nějaký signál nechodí jak by měl?) nebo přímo v řadiči.
Zdá se, že mi zbývá poslední možnost.. - Vzít to všechno na hřbet a zajít na návštěvu k někomu, u koho bychom mohli zkusit, která ta část (Didaktik/kabel/řadič/mechanika) vlastně stávkuje.

Je tady někdo z Brna, kdo by mi tu možnost dal?

Díky Vladimír

P.S. Teď jako koukám na schéma, došlo mi, že jsem v zápalu boje nějak neproměřil jestli a jak chodí signál STEP z toho WD2797. Předpokládám, že ten by měl vystavovat ty hlavičky.
Netušíte někdo, k čemu je u něj ten kapacitní trimr? Co se s ním nastavuje? Něco důležitého? Já do něj nevrtal, ale mohl někdo přede mnou....

Uživatelský avatar
PvvS
Příspěvky: 464
Registrován: 25 lis 2008, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#94 Příspěvek od PvvS »

Mrkni jestli ta disketovka ma nastavenou identifikaci na 0, POkud tam nekdo vrazil PC mechaniku, tak bude nastavena na 1.

MAximalne se muzem domluvit na otestovani.Ale o vikendech je to s casem spatny.

Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 63
Registrován: 18 bře 2005, 01:00
Bydliště: Brno

#95 Příspěvek od VirtualMan »

BINGO! Moc díky za nakopnutí správným směrem!
Už to běhá, zabralo to na první pokus. Původní majitel nejspíš vyměnil mechaniku za "lepší".
Obrázek


Jen s tou 3.5 mechanikou to nechodí jak by mělo. Taky jsem v ní přeletoval propojku, aby byla id0. Reaguje, ale disketu se mi naformátovat nepodařilo. Projde první fáze, kdy zapisuje postupně stopy a pak jakmile je začíná v opačném pořadí pro kontrolu číst vyhodí chybu.
Možné příčiny:
- Disketa byla HD, i když měla zalepené okénko, aby se tvářila jako DD. Vim že ne vždy to funguje, protože HD materiál měl jiné magnetické vlastnosti než DD.
- Mohlo by to mít možná i souvislost s dalšími dvěma propojkami, a to MS/MO a RY/DC. Někde jsem četl o nahrazování mechaniky ve Spectrum +3, a tam se ty propojky musely nějak nastavovat, aby to jelo.

Neví někdo nějaký další špek?
Přílohy
20141107_153248.jpg
(288.99 KiB) Staženo 70 x

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#96 Příspěvek od jjilek »

Mám ještě nejde nějaké diskety 720kB, nevím ale, jestli ještě pojedou. Pokud budeš potřebovat, tak jich pár je Tvých. V pondělí 10.11. projíždím přes Brno ráno tam, večer zpátky.

Uživatelský avatar
PvvS
Příspěvky: 464
Registrován: 25 lis 2008, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#97 Příspěvek od PvvS »

Je to divny, pac ja jsem si jenom z boku vytahl kabel na 3,5" a po prestaveni pozice jela. Jo a mechaniku mas napojenou misto 5,25" na kabel, nebo z boku ? To napojeni z extended konektoru neni 1:1 na FDD.

Uživatelský avatar
PvvS
Příspěvky: 464
Registrován: 25 lis 2008, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#98 Příspěvek od PvvS »


Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 63
Registrován: 18 bře 2005, 01:00
Bydliště: Brno

#99 Příspěvek od VirtualMan »

To jjilek: Díky, poslal jsem SZ :)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#100 Příspěvek od Celeron »

A má to chodit s 3,5", tedy dá se navolit? Protože 5,25 a 3,5 má jinej počet sektorů na stopu. 3,5" má v DS,HD 512byte x 36sektorů x 80 stop a 5,25" má v DS,HD, 512byte x 30sektorů x 80 stop. Taky nezapomeň, že 5,25 byly nejdřív 40 a potom 80 stop a už si nevzpomínám, jestli 3,5" někdy byly jinak než 80 stop. Před časem jsem připojoval k jednomu osmibitu 3,5 a 5,25 a psal od základu drivery pro řadič 8272.
Vím, že s driverem pro 3,5" nešly 5,25 vůbec, a s driverem pro 5,25" se 3,5" chovaly přesně jak píšeš. Celkem jsem si s tím užil ale do formátovací kompatibility s PC jsem to dokopal. Akorát to nemá FATku ale diskety naformátovaný na PC to sežere bez problémů.
Jirka

Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 63
Registrován: 18 bře 2005, 01:00
Bydliště: Brno

#101 Příspěvek od VirtualMan »

PvvS
Mě ta třiapůlka reagovala, ale nevystavovala hlavičku. (mechaniky mohou mít ID 0-3. Když má jiné ID tak na povel pro rozběh motoru zareaguje - reagují všechny, ale jinak nekomunikuje)
Mohl jsi mít možná mechaniku, která různá ID nepodporuje a slyší na všechny.
Já jsem si konektor pro 3.5" nakrimpoval na ten kabel k 5.25", o dva centimetry níž, a mám tam teď oba.
Naposledy upravil(a) VirtualMan dne 07 lis 2014, 20:27, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#102 Příspěvek od rnbw »

D40 ma 5,25" mechaniku so 40 stopami (360 KB), D80 ma 3,5" mechaniku s 80 stopami (720 KB). ROM po resete robi autodetekciu mechanik podla poctu stop, preto posunie hlavu na koniec a naspat.

Uživatelský avatar
PvvS
Příspěvky: 464
Registrován: 25 lis 2008, 01:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#103 Příspěvek od PvvS »

Jeste bych skusil jinou mechaniku. Tusim samsungy a nektery verze TEAC mi moc nechodily ani se starejma radicama v 386, ani u 8bitu. Sony v pohode a par vyberovejch kousku taky. Paradoxne, cim starsi, tim lepsi.
S prehozenym ID se mi hadala u nekterych radicu.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#104 Příspěvek od PotPalo »

3,5" mechaniku z PC (1,44MB - HighDensity) tam nerozchodíš, chýba na nej nejaký signál na konektore. Musíš tam dať 720kB (DoubleDensity). A tiež keď som s týmto kedysi experimentoval, tak 1,44MB diskety s prelepeným okienkom mi tiež nejak blbly (nekvalitný zápis), musel som použiť čistokrvné 720kB.

Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 63
Registrován: 18 bře 2005, 01:00
Bydliště: Brno

#105 Příspěvek od VirtualMan »

Tak jsem se chtěl pochlubit, že ten kabel na druhou jednotku jsem si udělal, a už vesele kopíruju z diskety na disketu :)
Moc děkuju PvvS za bezvadnej tip!
to PotPalo: No, ale já tam mám 3.5"/1.44 mechaniku, co jsem vyndal ze svého pc...

Diskety musí být DD (našel jsem tady jednu s nějakými drivery). Ale i 720 kB je pro osmibit slušná kapacita.
Podařilo se mi po zalepení rozpoznávacího okénka znásilnit i HD disketu, ale není to úplně ono, i když byla nová a bezvadná, zůstaly tři vadné bloky

Udělal jsem nějaké fotky, nasbíral s vaší pomocí nějaké zkušenosti, tak až to bude hotové zkusím na to téma napsat nějaké říkání, aby tady po mě aspoň něco zbylo až mě z toho trefí....

P.S.
Jo, a dávejte na sebe pozor! Možná to nevíte, ale v téhle zemi se volně pohybují a mají volební právo i jedinci, kteří by chtěli formátovat diskety v mechanice, které předtím při čištění ODPOJILI HLAVY!!! :lol:

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“