LED 10W

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

LED 10W

#1 Příspěvek od scorpions-cz »

Zdravím všechny.Jak už jsem někde tady psal,bastlím si svítilnu na potápění. Koupil jsem LED 10W s těmito údaji-napětí čipu 9-11V proud 900mA. Chystám se to napájet baterií poskládanou z NiMh AAček 2700mAH.Moje otázka zní :Mám použít 10Ks těchto článků což mi dá napětí 12V nebo bude lepší jich použít 12 a mít k dispozici 14,4V.Místo tam mám.
Proudových zdrojů je na netu i tady na EB popsáno opravdu hodně. Pokud by mi někdo doporučil nějakej opravdu osvědčenej s dobrou účiností budu rád.
za každé info díky,Tomáš.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#2 Příspěvek od MetalGod »

Sežeň si větší baterii z akuvrtačky, nebo 2 menší nepřímo propoj paralelně přes diody.
Tyhle aku jsou těsný dost (nebo se spoj dá přejet vhodným lepidlem), "věžička" s konektorem se dá snadno utěsnit gumičkou. Dobrý a kvalitní kusy maj dlouhou životnost, třeba mám 12 let akuvrtačku Makita s původním NiCd aku 12V/1.3Ah- jedna baterie odešla, ale ta druhá jede skoro jako zamlada.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#3 Příspěvek od Kvicala_r »

Viz můj příspěvek tady...
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 896#651896
Osvědčené to celkem je a možná by šlo i ten proud malinko potáhnout. To jsem nezkoušel.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#4 Příspěvek od scorpions-cz »

MetalGod dík za reaci,ale já neřeším zdroj jako takovej nebo jeho utěsnění. Celé to bude v hliníkovým nebo nerezovým válci. Konektory budou použitý LOLA. Myslím ,že baterie 2700mAH bude pro 10W LED s proudem 900mA dostatečná. Baterie budou složeny tak,že jich bude 5 nebo 6 u sebe a toto 2x nad sebou. no a protože 5 nebo 6 barejí zabere stejné místo tak jsem se ptal zda stačí těch 12V nebo bude lepších těch 14,4V.

Uživatelský avatar
StandaT
Příspěvky: 232
Registrován: 19 led 2005, 01:00

#5 Příspěvek od StandaT »

Do vody bych nebral NiMh, ale LiIon 18650 (cca 4ks v serii). LEDku napájet DC/DC step-down zdrojem proudu.

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#6 Příspěvek od scorpions-cz »

A máš k použití těch LiIon nějakej konkrétní důvod,mimo toho ,že jich stačí menší množství?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

Jestli to je světlo do ruky, tak si ho nejdřív namaluj, spočítej objemy, váhy a pak teprv přemejšlej nad typem aku a pak to znova přepočítej na objem a uprav. Archimeda určitě znáš, takže by to mělo být neutrál a nebo se aspoň k neutrálu blížit. Nějaká cihla, kterou když pustíš z ruky utopíš v blátě a nebo plovák, co ti ulítne na hladinu je zcela na H. :)
Jirka

Uživatelský avatar
e-man
Příspěvky: 62
Registrován: 06 bře 2008, 01:00

#8 Příspěvek od e-man »

Počítej s drsným zkrácením života Ledky při 14 ti voltech .Výrobce si max . napětí nevymýšlí pro pobavení užívatele . :roll:

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#9 Příspěvek od Kvicala_r »

LED se napájí proudem... napětí je jaksi vedlejší údaj! A scorpions-cz píše o step-down proudovém zdroji. Když se podíváš na V-A charakteristiku diody, bude Ti jasné ze směrnice tečny proč :)

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#10 Příspěvek od scorpions-cz »

Celeron původně jsem to plánoval tak,že bude zdroj oddělenej od hlavy. Sám si mi tady na EB radil kde sehnat vodotěsný konektor. Pravda je ,že pokud bych použil LiIon tak to můžu udělat jako celé světlo do ruky a tam by to vyvážení mělo smysl.

Uživatelský avatar
StandaT
Příspěvky: 232
Registrován: 19 led 2005, 01:00

#11 Příspěvek od StandaT »


Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

Přesunuto
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“