Zapojení zářivky

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#31 Příspěvek od Jimmi2 »

Na kytky asi obyčejná zářivka stačí bohatě, ona má dost podobné spektrum jako denní světlo včetně malého množství UV.
Ovšem pro plaza v teráriu to bohužel chce něco se speciálním spektrem s velkým množstvím UV. Tam už ta zářivka musí mít trubici z křemenného skla, které propouští veškeré UV. A ta životnost opravdu nic moc, řekl bych, že 8tis. hodin to není ani zdaleka. Pak to začne mihotat, což plaz nemá rád.

Od Philipse jsem měl nějaké běžné úsporky a vždycky se strašně pomalu rozbíhaly, někdy i čtvrt hodiny, než to naběhlo na plno. Tuhle značku už v oboru osvětlovací techniky moc neberu.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#32 Příspěvek od rnbw »

Naco je plazovi UV-C (ked ma byt ta trubica z kremiciteho skla)? To ho chces dezinfikovat alebo mu mazat EPROM?

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#33 Příspěvek od helios »

rnbw, 100 bodov! :lol: :rofl:
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#34 Příspěvek od Jimmi2 »

Toho céčka tam zase tolik není, ale i na béčko je asi třeba jiné sklo než obyčejné.
Ne, EPROM mu opravdu mazat nechci, to by se plazovi nelíbilo 8-)

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#35 Příspěvek od FERYACT »

Nekamenujte mne,nemám se kde zeptat.Starým zářivkám se nažhavila vlákna přerušil se proud a tlumivka prošlehla výboj v zářivce.Pak se žhavení přerušilo.U tzv elektronických předřadníků se žhaví trvale?
Teď musím kupovat každý rok zářivku a uráží mne to.Dříve vydržela zářivka roky a tak si myslím že je to pro stálé žhavení.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od AmarokCZ »

Otázkou je taky kvalita samotné zářivky. Ty staré, tlusté měli opravdu obří výdrž.
U elektronických předřadníků je to různé, ty lepší žhaví na začátku (světlo se pak rozsvěcí se zpožděním cca 1 až 3s), ale většina šmejdů nežhaví vůbec a startuje se za studena.
Trvalé žhavení v pravém slova smyslu mají jen stmívací předřadníky. Ale i všechny další předřadníky svým způsobem žhaví, protože kondenzátorem (který je paralelně k trubici) teče přes vlákna jistý nežádoucí proud.
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#37 Příspěvek od FERYACT »

Při používání tlumivek se dala zářivka nastartovat i bez žhavení.Tlačítkem a kondensátorem cca 1M +R 220Ohm zapojeným do obvodu startéru.Bez tlumivky musím jen kupovat a kupovat.

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#38 Příspěvek od Jimmi2 »

Zapomněl jsem na začátku předeslat, že když jsem tlumivku vypraparoval, tak je teď volná. Doufal jsem, že to vypylyne z kontextu.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od ZdenekHQ »

Přesunuto
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“