Ohřev tištěnýma topnýma tělesy

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
misan26
Příspěvky: 101
Registrován: 20 led 2011, 01:00

Ohřev tištěnýma topnýma tělesy

#1 Příspěvek od misan26 »

Ahoj všem,

tak sem konečně udělal rozhodnutí a nakoupil jsem 50l nerezové hrnce na vaření piva ( konečně mohu vyházet smaltové :-D ). Dopracoval jsem se do fáze kdy chci aby měl hrnec vlastí ohřev. Měl jsem možnost buď plyn nebo elektro. Vzhledem k tomu, že to chci mít regulovatelný tak jdu do elektro.
Hlavní regulaci bude dělat Omron E5CN-Q2MTD-500.
Spínaní bude před SSR teď si nejsem jist ale snesou 25A ( což je myslím bezproblémové ).
Měření ještě přemýšlím kam umístím přesně v nádobě čidlo ale bude to PT100.

A teď to hlavní topné spirály 3 kusy, bych chtěl dát tyto http://www.backer-elektro.cz/produkty/topny-element-c-7
Prý se to dává na podložku, takže jestli to říkám dobře tak bych tam na spodek kastrólu měl dát hliníkovou desku nějakou silnou. K desce přidělat ty tělesa. Bohužel s tímto nemám žádnou zkušenost :(

Ale teď jak řešit spínání jestli dát zapojeni do série nebo použít 3 kusy SSR relátek a ať má každé těleso své ovládání. Protože kdybych chtěl spínat každé těleso zvlášť tak by musel být určitě kaskádová regulace. Popřípadě nemá někdo zkušenost s tímto Omronem ?? Zda není možné nastavit nějakou náběhovou rampu ? Aby neměl funkci jenom jako termostat?

Předem děkuji za rady či připomínky

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#2 Příspěvek od serviceman »

K SSD si přečti totovlákno.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
GeorgeB
Příspěvky: 1187
Registrován: 21 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od GeorgeB »

Pokud bude topná část natrvalo umístěná na hrnci,tak doporučuji kouknout na fólie s uhlíkovou vrstvou: http://web.elchemco.cz/ht-polyimid-kapton-folie.php
Nejedná se ovšem o hotové řešení. Je třeba vyřešit nakontaktování folie pro přívod proudu.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#4 Příspěvek od PeteBurns »

To bude mat bonus navyse, SSR bude pomahat spiralam v ohreve :D

Uživatelský avatar
misan26
Příspěvky: 101
Registrován: 20 led 2011, 01:00

#5 Příspěvek od misan26 »

PeteBurns píše:To bude mat bonus navyse, SSR bude pomahat spiralam v ohreve :D
nechapu nebo je neco spatneho ze budou spinane pres SSR relé

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#6 Příspěvek od PeteBurns »

Pozrel si ten servicemanov odkaz? :)

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#7 Příspěvek od serviceman »

Špatného není nic, jenom aby sis uvědomil jejich tepelnou ztrátu a nutnost chlazení.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
misan26
Příspěvky: 101
Registrován: 20 led 2011, 01:00

#8 Příspěvek od misan26 »

JJ cetl no asi by bylo lepsi reseni stykace a spinat to pres relatka :)

Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

#9 Příspěvek od wlezley »

Sebelepší regulace nezaručí, aby se to nepřipalovalo. Na vaření povidel je nezbytný dvouplášť a míchání. Bez toho jsi napůl cesty. Ohřát 50L není sranda - je potřeba topit, ne regulovat. A pokud u toho nemícháš, je výměna energetických hladit za dvojnásobný čas. Odzkoušeno praxí.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#10 Příspěvek od rezis »

Ty jo ten Omron to je palba cena. To už bych sáhnul po něčem jak Siemens LOGO! s převodníkem. Jinak spínal bych normálně všechno nebo nic. Případně mít je potom na dohřev v sérii aby byl nárůst teplot plynulejší. Co se týče ohřevu tak třeba v mladinové pánvi se ohřívá dno + je tam uvnitř z trubek další výhřevné těleso (parní) + samozřejmě míchadlo. Jinak prý nedosáhnou stanovených teplot za čas a dochází k nechtěnému štěpení enzymů....
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#11 Příspěvek od serviceman »

Možná by bylo vhodnější fórum, na domácí vaření piva zaměřené.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
misan26
Příspěvky: 101
Registrován: 20 led 2011, 01:00

#12 Příspěvek od misan26 »

Omron mám od kamaráda za každý kousek chtěl 500kc mám dva kusy :) má to z práce a upřímně mně to je jedno za tu cenu :-D
jj fórum znám diskutuju tam hodně ale co se týče zapojené regulace se raši poptávám tady :)

jj topit mne je jasný, ale proto sem zvolil omron, dokáže běžet v programu co je potřeba pro rmutování zaleží jakou technologii zvolím. Především mně šlo o to jak spínat topné spirály jestli těmi SSR relé nebo jak bylo uvedeno přes stykač :)

Jinak nádoba bude izolovaná toje samozřejmost kvůli tepelný ztráty a udržení teploty, míchaní bude 3f motor s měničem a regulací :)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

No kdybych měl doma plyn , šel bych do něj .. No ale tak tři týdny , co maník na bazoši prodával topnou stoličku za dva litry ...

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#14 Příspěvek od bu2520 »

pro takovýto ohřev jedině SSR při udržování teploty by měl stykač za chvíli opálené kontakty. Moc velká hystereze tam být nemůže a to zapínání u tak malého objemu kapaliny bude dost časté.

Uživatelský avatar
misan26
Příspěvky: 101
Registrován: 20 led 2011, 01:00

#15 Příspěvek od misan26 »

Plyn doma mám ale kvůli regulaci a automatizaci bude pro mne lepší jít cestou elektro

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“