BM556 - zaostření

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Kaca
Příspěvky: 2802
Registrován: 29 lis 2006, 01:00
Bydliště: Hadačka
Kontaktovat uživatele:

BM556 - zaostření

#1 Příspěvek od Kaca »

Zdravím!
Chci Vás poprosit o radu jestli se nechá ještě o trošku víc zaostřit tenhle osc. Celá dokumentace ke stažení zde: http://www.zewel.tuliscz.com/meraky-brno.php
Děkuji a zdravím!!!
Přílohy
Výstřižek.PNG
(77.28 KiB) Staženo 90 x
IMG_2454.JPG
(105.77 KiB) Staženo 77 x
IMG_2453.JPG
(118.38 KiB) Staženo 62 x

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#2 Příspěvek od monterjirka »

Ostření je zpravidla "funkční" v nějakém rozsahu, který odpovídá nějakému režimu obrazovky.
Pokud je "vysvícená" nebo je tam jiný problém a jas se nějak dohání, nemusí rozsah regulace ostřícího napětí stačit.
Asi by to chtělo voltmetr s "hóóódně" velkým vnitřním odporem a oměřit to
Podle výsledku můžeme přemýšlet dál co zkusit

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#3 Příspěvek od masar »

Jest-li při otáčení ostřícího potenciometru dosahuje ostrost stopy maxima, tak se s tím asi moc dělat nedá. Pokud je ale potenciometr tzv. "nadoraz" před dosažením maxima ostrosti, pak lze provést opravu kontrolou děliče v obvodu potenciometru R25. To vše za předpokladu, že i potenciometrem R36 lze dosáhnout minima astigmantismu a potenciometrem jasu minimální jas stopy. Také je nutno mít jistotu, že měříme čistý (nezašuměný a nerozkmitaný) signál. :wink:
p.s. Někdy bývá stopa rozmazaná působením vnějších rušivých elektrických nebo magnetických polí při odstraněných stínících krytech přístroje.

Uživatelský avatar
Kaca
Příspěvky: 2802
Registrován: 29 lis 2006, 01:00
Bydliště: Hadačka
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Kaca »

Ano. Regulace na panelu je v mezích a funkční takže lepší už to nebude. No, kreslí jak kreslí. Když jsem to zadekloval tak se to ještě zlepšilo. Tady je to nafocené.
Jen ještě mám pocit že obraz mrká v síťovém kmitočtu. Trošku. Možná by ještě pomohla výměna např. C2, C3 a možná ještě některého.
Jestli máte s tímhle strojkem tuto zkušenost tak prosím ještě o tuto jednu radu.
Děkuji a zdravím!!! :beer:
Přílohy
Výstřižek.PNG
(288.11 KiB) Staženo 73 x
IMG_2458.JPG
(118.21 KiB) Staženo 64 x
IMG_2456.JPG
(109.94 KiB) Staženo 78 x
IMG_2455.JPG
(114.28 KiB) Staženo 81 x

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#5 Příspěvek od fredis »

To máš ten od Wordharda? :wink: Žádný zázrak nečekej, to ostření je u všech BM xxx bída. Snad 621ka, ta měla mít obrazovku Tektronix. Pokud to nepohnojili obvodově :lol: .

Uživatelský avatar
Kaca
Příspěvky: 2802
Registrován: 29 lis 2006, 01:00
Bydliště: Hadačka
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Kaca »

JJ. To je on. Po opravě a očistě. :D Jen ještě zkusím odstranit to nepatrné ale znatelné mrkání obrazu v síťovém kmitočtu. Mám doma ještě BM510 i s dokumentací ale počítám že za nějaký čas bych se těch dvoukanálů zbavil a pořídil nějakej jednokanál v trochu novějším provedení. To je ale budoucnost a taky je možné že si nechám co mám. No, ještě uvidím.

Teslatron
Příspěvky: 125
Registrován: 15 úno 2008, 01:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Teslatron »

Mám BM556 i BM566 a BM430. U te 556 je to s tou ostrostí fakt bída, u 566 je to o trochu lepší ale co jsem měl zatím možnost vidět různe BMxxx, tak ta 430 je nejostejší oproti 556 je to nebe a dudy jen ty rozorměry škopku jsou uplně jinde.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#8 Příspěvek od fredis »

Paradox je ten, že ta samá obrazovka ale v ruským oscilu píše úplně jinak a stopa je perfektně ostrá :cry: .

Uživatelský avatar
Kaca
Příspěvky: 2802
Registrován: 29 lis 2006, 01:00
Bydliště: Hadačka
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Kaca »

Taky si myslím že to nebude obrazovkou, jak píše fredis " Pokud to nepohnojili obvodově" :bordel:
Když to mrkání v síťovém kmitočtu dělá televize s baňkou tak je to většinou kond v napájení RKS ale s tímhle nemám ani malinkou zkušenost. Ještě jednou tedy prosím o radu. Pokud se nic nedozvím tak budu měnit kondy v napájení. Samozřejmě pak napíšu jak to dopadlo ale to zas až bude čas. Možná v týdnu a nebo až v tom dalším.

Uživatelský avatar
Kaca
Příspěvky: 2802
Registrován: 29 lis 2006, 01:00
Bydliště: Hadačka
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Kaca »

Ahoj! Je tu někde autor tohoto? : http://www.zewel.tuliscz.com/meraky-brno.php
Mám komplet dokumentaci k BM510. Bylo by vhodné ji doplnit do těchto stránek. Má to ale 50 stran plus techniku a to je ještě jednou tolik. Bylo by možné nejsnadnější ji okopčit a někomu poslat. Nebo bych mohl počkat do důchodu až bude čas a oskenit. Je to už jen 10 let. :D
Co s tím?

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“