Potlačení cukání u krokového motoru

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
cadej
Příspěvky: 6
Registrován: 23 lis 2014, 01:00

Potlačení cukání u krokového motoru

#1 Příspěvek od cadej »

Zdravím,
obracím se na Vás s mým dotazem, jak potlačit cukání u krokového motorku? Dělám novou konstrukci pro natáčení hvězdářského dalekohledu s unipolárním krokovým motorem.

Motorek budu ovládat pomocí programovatelného mikročipu, samozřejmě výstup by to odpálilo, takže použiju zde tranzistor NPN jako spínač. Napadl mě kondenzátor dát mezi bázi tranzistoru a výstup čipu, ale jakou hodnotu mám zvolit? Je na to nějaký vzorec?

Vypočítaný spínací proud Ib mi vyšel 11,34mA (po vynásobení 5x), rezistor mezi bází a pinem čipu má hodnotu 390ohmu.

Samozřejmě není prioritou cukání potlačit, šlo s dalekohledem pracovat takhle několik let, ale bylo by to fajn bez něj. :)

Předem děkuji za rady,
cadej

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od workhard »

Řekl bych, že krokový motor cuká tak nějak z principu, řešením budou vyšší otáčky a převod do pomala.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#3 Příspěvek od mihal »

Trhavý pohyb pri priamom riadení je možné obmedziť len mechanickým tlmením, napríklad cez viskoznu spojku. Elektricky to ide cez plynulý nábeh a úbytok prúdu pri spínaní vinutí, to je však zložitejšie /PWM/. Možno by to pre jednu kritickú rýchlosť šlo kompenzovať aj RC členom, Tau=R.C.
Riešenie je aj doplniť na rotor nejakú mechanickú zotrvačnosť.

Uživatelský avatar
cadej
Příspěvky: 6
Registrován: 23 lis 2014, 01:00

#4 Příspěvek od cadej »

Aha, nebyl jsem si jistý, tak jsem zkusil, zda-by to šlo nějak vyřešit. Dobře, moc Vám děkuji za radu, bohužel převody měnit nemohu z technických důvodů konstrukce. :/
Ještě jednou děkuji a přeji příjemný zbytek dne,
cadej

EDIT: žádnou kritickou rychlost to nemá, prostě to škube při každé rychlosti, také mě napadlo zvětšit otáčky, bohužel jsem byl nemile překvapen, když jsem zjistil, že z konstrukčního hlediska nejdou převody měnit, protože by to bylo finančně náročné. :( no, vydržel jsem to roky, tak to snad přežiji i nadále. :)
Děkuji pánové za pomoc :)

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#5 Příspěvek od MetalGod »

Dělá to plný kroky, nebo půlkroky? Jestli používáš plný kroky, s půlkrokama by to nemělo tolik cukat.
Obrázek
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od kulikus »

Jemný posuv lze s mikrokrokováním. Lepší IO drivery pro krokáče to mají.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od jova1 »

Podle mě by to mikrokrokování mělo pomoci. Nepíšeš konkrétní parametry motoru, ale měl by se dát zapojit bipolárně, například na tento driver ( http://www.ebay.com/itm/CNC-Router-Sing ... 2ec73c3f79 ).
Pak by se tvůj současný krok (cuknutí), mohl rozdělit na 16 jednotlivých kroků. Samozřejmě by ten procesor musel poslat na ten jeden současný krok 16 pulsů.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

Musíš se na to celý dívat jako na systém, kterej vyžaduje kritický tlumení, ať už mechanický, nebo elektrický. To jsem toho poradil, že ? :)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Antares
Příspěvky: 41
Registrován: 01 zář 2011, 02:00

#9 Příspěvek od Antares »

Zdravím na ebastlírně.
Pohony montáží pro astronomické dalekohledy s krokovými motory se příležitostně zabývám cca 15 roků a je to skutečně "věda".
Pro amatérsky konstruovanou montáž se jeví jako optimální řešení použít 2 šnekové převody:
1. na polární ose šnekové kolo 360 zubů
2. na šneku polární osy vložené šnekové kolo 100 zubů (s tímto kolem již otáčí šnek na ose krok. motoru).
Potom vyhovuje unipolární motor a "osmitaktní" řízení (half-step).
Je nutné "laborovat" s proudem krok. motorem neboť pak lze dále minimalizovat nežádoucí "cukání".
Univerzální návod neexistuje. Větší problémy než s elektronikou bývají s mechanickou částí (například mechanická rezonance pohonu v oblasti jmenovitých otáček.) Pokud bude montáž sloužit k fotografování, MUSÍ být šnekové kolo na polární ose a hlavně zabírající šnek skutečně precisní! (minimalizace periodické chyby).
Máte-li v úmyslu pohánět šnek polárního kola krokovým motorem přímo (bez vloženého 2. šnekového převodu) je NEZBYTNÉ použít microstepping.
Dporučuji pročíst Astronomické forum. Přeji mnoho úspěchů v konstrukci
a jasnou oblohu.
Antares

Uživatelský avatar
ross4435897
Příspěvky: 426
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od ross4435897 »

mel jsem pred casem podobny problem (pokud jsem to dobre pochopil), akceleracni/deceleracni nabeh jsem nakonec poresil touto knihovnou ... snadne a funguje

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“