Tiskárna Samsung ML-1665 - Nejde USB

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Peca
Příspěvky: 61
Registrován: 01 srp 2013, 02:00

Tiskárna Samsung ML-1665 - Nejde USB

#1 Příspěvek od Peca »

Dobrý den,
mám tiskárnu Samsung ML-1665 a když ji připojím k PC, tak to napíše, že bylo připojeno neznámé zařízení. PC není schopen tiskárnu rozpoznat ani když jsou správně nainstalovány ovladače. Dělá to i na jiném PC. Když na tiskárně podržím tlačítko, tak správně vytiskne testovací stránku. Takže základní funkce tisku je v pořádku. Problém je pouze v komunikaci přes USB. Samozřejmě jsem zkoušel i jiný USB kabel, ale tím to není. K tiskárně jsem sice našel servisní manuál, ale jsou v něm maximálně bloková schémata, ale není v něm přesné schéma zapojení. Našel jsem schéma k tiskárně ML-1610, která používá stejný mikrokontroler ( Samsung Jupiter4E ), ale nejsem si jist, zda je stejné zapojení a označení součástek. Označení té mé základní desky ( plošný spoj, na kterém je USB konektor, MCU atd ) je JC92-02255A. Pod tím je napsáno ještě JC41-00615A. Je možné, že je porucha následkem přepětí na USB portu. Přesnou příčinu ale neznám. Kde mám hledat a co může být špatně?

Uživatelský avatar
warp
Příspěvky: 1063
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Praha-Sobín

#2 Příspěvek od warp »

Zkontroloval bych konektor (kontakty, vytržení z desky ...), potom zda nejsou v signálové cestì ochranné odpory èi diody, které jsou pøepìtím poškozené, jinak to odnesl asi procesor. Prostì vystopovat kudy vede USB signál do procesoru. Díval jsem se na obrázek desky, ale nenašel jsem moc vhodný detail, zkus ty drobné souèástky poblíž USB konektoru.

Uživatelský avatar
Peca
Příspěvky: 61
Registrován: 01 srp 2013, 02:00

#3 Příspěvek od Peca »

Na desce jsem našel 2 cesty, které vedou od datových vodičů USB a tak jsem proměřil všechny SMD součástky v blízkosti této cesty nebo přímo na ní. Minimálně 1 cesta ale vede rovnou na hlavní MCU. Nenašel jsem žádnou vadnou součástku z těch, které jsem zkoušel. Ono taky kdybych měl schéma přesně k té desce, tak bych aspon věděl, co všechno musím přeměřit a co nemusím. Cesta blesku je nevyzpytatelná, ale trochu mě zaráží, že by bylo poškozené MCU tak, že USB komunikace nefunguje, ale jinak všechny ostatní funkce fungují.

Jak je to řešené s firmwarem? Na té desce je kousek od toho MCU samostatná EEPROM pamět ( 93C66WP ). Na netu jsem se dočetl něco ve smyslu, že se do této EEPROMky nahrává FW. MCU má ale FW nahraný přímo s sobě, že? Nebo si to nějak načte z té EEPROMky? Přemýšlím totiž, zda by byla reálná případná výměna toho MCU. Ale myslím si, že je to blbost, protože bych do toho nového MCU musel nahrát FW.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#4 Příspěvek od Jodr »

V externí eeprom bude jen konfigurace. 93C66 je na FW příliš malá. MCU určitě nevyměníš, bude to speciál na zakázku, žádný "univerzál". Pokud je po smrti, hledej nejbližší cestu na SD.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Ten procesor si Samsung vyraba sam. Obsahuje internu flash, kde je ulozeny firmware.
Ak to odislo pri burke, tak je to jasne - vzdy odide to, kde je pripojeny nejaky kabel. Premeraj DATA+ a DATA- na procesore oproti zemi diodovym testom multimetra (cerveny kabel daj na zem a ciernym meraj). Keby to bolo odpalene, tak mozno zozenies celu dosku niekde na eBay.

Uživatelský avatar
warp
Příspěvky: 1063
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Praha-Sobín

#6 Příspěvek od warp »

Bohužel je to tak, tyto typy tiskáren to holt s ochranou neøešily, zkrátka Samsung je "levná" tiskárna s vyšší poruchovostí a proto provedení je co nejjednoduší. Na e-shopech tato deska dá objednat jako náhradní, protože èasto odchází (ale není to asi cenovì rentabilní - nevím co pùvodnì tiskárna stála, je evidentnì dotována cenou origo toneru)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Mame Samsungov par desiatok uz niekolko rokov a na ziadnej neodisiel USB port.

Uživatelský avatar
Peca
Příspěvky: 61
Registrován: 01 srp 2013, 02:00

#8 Příspěvek od Peca »

Tiskárna je v cenové relaci kolem 2 000 kč. Nechci jí ale pohřbít proto, že toner v ní má ještě 96% náplně a jediné, co nyní mohu tisknout je system report. Ale ted to spíš vidím na to, že skusím ten toner prodat za nějakou rozumnou cenu, než abych do té tiskárny kupoval tu desku za 700.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Uz si to premeral?

Uživatelský avatar
petrikstr
Příspěvky: 120
Registrován: 18 led 2009, 01:00

#10 Příspěvek od petrikstr »

neviem či ti pomožem ale ja som mal podobny problem mam tu istu tlačiaren použil som reset tlačiarne a funguje.
https://www.youtube.com/watch?feature=p ... 3kIoXF-jOk

Uživatelský avatar
petrikstr
Příspěvky: 120
Registrován: 18 led 2009, 01:00

#11 Příspěvek od petrikstr »

v pripade zaujmu ti subory na reset tlačiarne a navod pošlem.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“