Li-ion - Nabíjení

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
SDAN
Příspěvky: 8
Registrován: 08 říj 2012, 02:00

Li-ion - Nabíjení

#1 Příspěvek od SDAN »

Potřebuji poradit s nabíjením 2-4 Li-ion článků zapojených do série (nebo je lepší řadit paralelně/sérioparalelně. Základní teorii nabíjení Li-ion článků znám. Zajímá mě jak již bylo uvedeno nejvhodnější spojování (k článkům bude připojen step-up měnič s výstupem cca 20V). Jako zdroj chci použít adaptér od NB. Existuje nějaký odvědčený IO, který se o nabíjení takto zapojených článků postará nebo musím použít jiné řešení. Je nutné použití balancérů a omezovačů napětí jednotlivých článků? Děkuji za odpověď,

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Balancování je nutné u sériového spojení. Hledej buď omezovač od pana Zajíce, nebo třeba specializované obvody řady BQ ot TI. S tím BQ.. si užiješ, není to úplně jednoduché.

Uživatelský avatar
ross4435897
Příspěvky: 426
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od ross4435897 »

pokud ti bude stacit nabijeci proud do 1A ... pak doporucuji tyhletymoduly ... 1 modul na 1 clanek
Kazdy modul funguje zcela samostatne az do 100% nabiti ... je to postavene na bazi cipu TP4056, ktery je vyvinut pro nabijeni Li-Ion
Zkraceny navod regulace nabijeciho proudu je zde
Podrobnejsi recenze o tomto modulu je zde
Schema zapojeni zde

pouzivam ho k plne spokojenosti ...
Přílohy
TP4056.pdf
(54.99 KiB) Staženo 136 x

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Doporučuji : http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... t=balancer . Koupil jsem 2x a mám na 6 článků .

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#5 Příspěvek od czatlantis »

ross4435897: no ty moduly jsou pěkný, taky sám používám, ale nejde je používat na nabíjení víc článků v sérii. Teda alespoň ne z jednoho zdroje/zdrojů co mají společnou zem, jelikož to by pak byl vlastně zkrat....jediný jak by to šlo, tak mí několik nezávislých nabíječek (neuzeměných) třeba na mobily (nebo články nabíjet postupně) ,což je teda dost naprd..

Uživatelský avatar
ross4435897
Příspěvky: 426
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od ross4435897 »

lipolky se nabiji vzdy balancovane = kazdy clanek ma svuj vlastni nabijeci obvod, coz reprezentuje jeden nabijeci modul ... kazdy clanek musi byt nabijen samostatne
takze ti nejak nerozumim ...
?

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#7 Příspěvek od Zaky »

Každý článek nemusí být nabíjen samostatně, to je příliš komplikované, běžně se balancuje tak, že se k článku s největším napětím připojuje paralelně odpor a nabíjí se normálně v sérii. Zajícova nabíječka pouze omezuje maximální napětí, tedy k článkům nabíjeným v sérii jsou připojené elektronické zenerky. I to je postačující řešení.

Uživatelský avatar
ross4435897
Příspěvky: 426
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od ross4435897 »

no jednoduse mame na to kazdy jiny nazor ...

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#9 Příspěvek od p32 »

Jestli tě mohu uklidnit, mám na to stejný názor jako ty. :wink:
Ale je věcí každého, co si pro to zajistí.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#10 Příspěvek od czatlantis »

Teď nevím jestli se chápeme tady, ale liionky se samozřejmě v sérii normálně nabíjí. Ale musí na to být uzpůsoben balancér, co (v nejjednodušším zapojení) při překročení požadovaného napětí na článek na tom konkrétním článku začne přebytečnou energii ztápět do tepla, aby na tom slabším (nabitějším) článku nestouplo moc napětí, zatímco ostatní ještě nabitý nejsou.

O co mi ale šlo - pokud použiješ ty moduly, tak bys musel baterky nabíjet paralelně, nebo mít každej modul napájen z nezávislýho izolovanýho zdroje. Protože tady ty moduly mají propojenej mínus ze vstupu na výstup. Takže kdybys připojil dva moduly ke dvoum baterkám v sérii a teď do toho připojil zdroj se společnou zemí (třeba z USB), tak ti to začne hořet, jelikož tam uděláš zkrat.

Uživatelský avatar
ross4435897
Příspěvky: 426
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od ross4435897 »

... a co kdybys zapojil ty moduly take do serie?

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#12 Příspěvek od czatlantis »

No možná by to šlo, pokud bys na každej modul připojil 5V zenerku, aby se nepřekročilo vstupní napětí, pokud jeden modul donabíjí. To by chtělo vyzkoušet, ale přijde mi to jako takový dost pofidérní řešení teda..

Uživatelský avatar
ross4435897
Příspěvky: 426
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od ross4435897 »

Uvaha byla ... pokud budou oba moduly zatezovany rovnomerne ... pak by se proste jenom spojily do serie na spolecny zdroj 10V ... stejne tak i vystupy. Inspiraci jsem nasel na netu - viz obrazek.
Přílohy
charger_circuit.jpg
(44.93 KiB) Staženo 149 x
Naposledy upravil(a) ross4435897 dne 13 pro 2014, 21:55, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#14 Příspěvek od Celeron »

Hmm, taky bych něco takovýho potřeboval ale na 7 článků 4,5Ah LiPol zapojený sérioparalelně aby to mělo celkem cca max 29,4V / 27Ah, tedy 7x6 článků. Jenže při předpokládaným nabíjecím proudu 10A mě stále nenapadá, jak vyřešit balanční "topítko". Nevíte náhodou někdo, jak to dělaj v auťákách? Tam je baterka taky poskládaná ze spousty sérioparalelních článku a nabíjecí proud se prý pohybuje řádově ve stovkách ampér.
Jirka

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#15 Příspěvek od Zaky »

Co jsem zkoumal obvody řady BQ.., tak obvykle je topítko skutečně topítko a obvykle také se značně malou balancovací schopností, čili kvůli malému protopenému výkonu je bypassovací proud dost malý. Dá se ale balancovat případně i když se nenabíjí, čímž lze rozbalancování článků srovnat dobře, ale zase dochází ke snížení využitelné kapacity, protože se místo efektivního využití kapacitu baterky část vybije do balancovacích odporů. Lepší, ale značně složitější řešení je, že se vždy nejslabší článek dobíjí galvanicky odděleným zdrojem napájeným z celého napětí baterie. Uvažovali jsme při vývoji elektroniky jednoho akumulátoru toto použít, již to bylo skoro hotové, ale bylo to zamítnuto kvůli ceně a použita topítka :-)

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“