Zvacsenie dosahu domoveho zvonku

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
proel64
Příspěvky: 464
Registrován: 28 led 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Zvacsenie dosahu domoveho zvonku

#1 Příspěvek od proel64 »

Zdravim vsetkych!
Potreboval by som poradit ohladom bezdrotoveho domoveho zvonku.Totiz skusam uz ale stvrty model a vysledok ziadny.Skusal som aj model z kamerou a stale nic.Proste jeden mur do domu,druhy mur na cestu,pritom vzdusna vzdialenost cca15 metrov a ani prd.Skusal som aj jeden z dosahom 300m na otvorenom priestranstve a stale nic.Aj sa zichrovali vetou,ze jeden mur moze znizit dosah az o 70perc.ale 15 metrovneda ani jeden cez tie dva mury.A to som skusal zvonky jak na 433Mhz tak I na 2,5Ghz.Teraz mam jeden,co mi vyhovuje mechanicky najviac a chyba mi cca 1m aby 100perc. fungoval.Potreboval by som poradit,ako zvysit vysielaci vykon alebo citlivost prijimaca.Zatial so rozobral prijimac a bola tam antena kustik drotu,asi tak 15cm.Skusil som ho predlzit asi na 1,5m ale vysledok ziadny.Mozete niekto poradit?

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#2 Příspěvek od kokun »

A snažil ses aspoň trochu hledat?
Třeba hned tady . . .
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#3 Příspěvek od monterjirka »

proel64 píše:Zdravim vsetkych!
...Zatial so rozobral prijimac a bola tam antena kustik drotu,asi tak 15cm.Skusil som ho predlzit asi na 1,5m ale vysledok ziadny.Mozete niekto poradit?
Zcela chybné představa.
Anténa musí být v nějakém vztahu k vlnové délce a tedy k frekvenci. Nějaké výrazné prodloužení zpravidla výsledek nevylepší, ale zhorší.
Některé firmy nabízejí externí antény pro pásmo 433MHz (v česku např. Flajzar), ale pokud na to není zařízení upraveno, opět je to problém správného připojení a impedančního přizpůsobení.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od Zaky »

Před časem jsem potřeboval zvýšit dosah jednoho dálkového obladače na 433MHz, tak jsem k anténě na DPS připojil kapacitně navázaný jestě jeden tranzistor, přiotevřel ho vhodným odporem z + do báze, do kolektoru dal rezonanční obvod naladěný na 433MHz, kapacitně navázal λ/4 drátu a účel to splnilo. Jen se to bohužel legálně poněkud nesmí... K tomu zvonku by to ovšem vzhledem k naprosto minimální době provozu celkem nevadilo, nárůst výkonu moc velký stejně nebude.

Uživatelský avatar
proel64
Příspěvky: 464
Registrován: 28 led 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od proel64 »

Omluvam sa,hladal som na fore bastlirny,ale nejakym nedopatrenim som nenasiel to vlakno,kde sa to riesi.tak to klidne zavrite,ono moc moznosti neni na vyber a v podstate su popisane v tom vlakne...
Vzhladom na to,ze mi chyba fakt len mozno meter,tak skusim to najjednoduchsie riesenie,a to zvysenie napajania vysielaca.Je tam 9v,skusim zvysit o 1,5 voltu...

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#6 Příspěvek od ok1hga »

zvýšení napájení o 1,5V ti nepomůže,
ale velmi záleží jak máš ten vysílač a přijímač namontován . . .
Ani jedno zařízení by nemělo být na vodivém podkladě . . .
Jeden můj známý si zakoupil také takový krám, jako ty a tlačítko s vypínačem dal na branku do plechové krabičky, aby to nikdo neukradl . . .
Tlačítko se mačkalo přes otvor asi 3cm, jinak to bylo celé z plechu . . .
Zvonek měl za dveřmi na chodbě v zásuvce.
Strašně se divil, že na 8 metrů od branky do baráku to nechodí, když na návodu bylo napsané "dosah 150 metrů" . . .
Není to náhodou taky tvůj případ ?
O tom jak to máš nainstalováno jsi nic nenapsal, jen že to máš 15 metrů . . .

Pokud totiž to zařízení namontuješ podle pravidel,
nebudeš muset řešit žádné voloviny okolo . . .

Uživatelský avatar
proel64
Příspěvky: 464
Registrován: 28 led 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od proel64 »

Ne nemam to na kovovem podklade,je to na mure z betonovych tvarnic kde je vnutry par roxorov.Myslel si ze zvysenim napatia sa vobec nic nezmeni alebo je 1,5v malo?

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od Michal22 »

Kdysi dávno jsem pro známého stavěl nějaký bezdrátový zvonek ze stavebnice, sice měl psaný dosah 25 metrů, ale nebral ani jednu zeď. Nakonec jsem někde našel úpravu, kde byla plošná cívka nahrazena cívkou na plastové kostřičce s feritovým jádrem, po odladění se mě to podařilo natáhnout asi na 100 metrů. Pokud si pamatuji, tak ta úprava byla podobná jako u těch štěnic, co se daly naladit na FM rádio.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#9 Příspěvek od ok1hga »

proel64 píše:Vzhladom na to,ze mi chyba fakt len mozno meter,tak skusim to najjednoduchsie riesenie,a to zvysenie napajania vysielaca.Je tam 9v,skusim zvysit o 1,5 voltu...
to je opravdu jen nepatrný rozdíl . . .
nemáš třeba ten "přijímač-zvonek" něčím rušen ?
těch 15cm drátu ti visí kolmo dolů ?

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od kulikus »

proel64 píše:Je tam 9v,skusim zvysit o 1,5 voltu...
Dle vztahu P=U*U/Z při stejné impedanci Z antény bude relativní zvýšení vysílacího výkonu (10,5/9)^2 = 1,36 tj. o 36% To už by mělo na ten metr stačit.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#11 Příspěvek od ok1hga »

. . . jenže ten "zbývající metr" nemá útlum jako "metrl volné vzdálenosti", ale má útlum jako "metr železobetonové zdi" !
Ten útlum může být i třeba o 20dB a na to zvýšení o 36% opravdu nebude stačit . . .
pokud bude ten tvůj výpočet fungovat, zvýšíš signál asi jen o 2,5 dB !!!

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#12 Příspěvek od monterjirka »

Jestli ve zdi roxor, tak je to velmi nevyzpytatelné co to se signálem udělá, záleží na vzdálenosti, na tom,jestli je anténa rovnoběžně nebo kolmo na dráty nebo nějak šikmo,... Běžně se stává, že lidi dají zvonek na plot z pletiva a je problém, aby to prolezlo do baráku přes 1 zeď :(
A stačí držáček nad plot a jede to skvěle.
Také jsem už dělal úpravičku u jednoho zvonku,kdy jsme zvonek dali z druhé strany zdi plotu a "do ulice" jsme dali jen tlačítko, funguje lépe a "blbci" to neničí!

A ještě jeden postřeh - mám tu RX2 od Eniky na spínání světla. Když jsem to oživoval, nestačil jsem se divit jak skoro pořád problikává LED signalizující signál v pásmu 433MHz. Tak jsem vzal TRX a zkoušel s minimálním výkonem zaklíčovat jak moc to bude brát i signály "kousek vedle. On ten přijímač je trochu "širší" a po síti se toho šíří... A předpokládám, že zvonek bude mít přijímač ještě s širším pásmem, méně odolný...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Ak ma nieco spolahlivo fungovat, tak tam musi byt kabel.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#14 Příspěvek od jirkati »

Před všemi zásahy do TX i RX by asi bylo rozumné vyzkoušet, jestli je uváděný dosah stejně špatný při umístění TX třeba půl metru od plotu a s přímou viditelností na zeď, kterou má signál projít. Tím by se eliminoval vliv všelijakých kovových hmot a ověřila funkčnost zařízení v "normálních" podmínkách.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#15 Příspěvek od mi-ro »

Někdy bývá v přijímači v rezonančním obvodu antény kapacitní trimr. Není od věci zkusit doladit. Je to piplačka, někdo musí s vysílačem odbíhat dál a dál a někdo u přijímače nepatrně pootočit trimrem, oddálit šroubovák a ruce, vyhodnotit. A stále dokola. Když si představím, jak to oživují tak je docela reálné. že doladit půjde.
..to bude jen ňákej odpůrek

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“