Ukazatel hladiny-jak upravit zapojení?

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
aldebaran
Příspěvky: 80
Registrován: 10 kvě 2007, 02:00

#31 Příspěvek od aldebaran »

A neexistuje nějaký IO co by uměl přepínat? Kdyby byl S1 přepínací tak by se to vyřešilo hned.
Sestrojím téměř cokoliv, za předpokladu, že to nebude obsahovat tranzistor.

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#32 Příspěvek od gepard »

To je v poho, od toho je tady to fórum. Tak tady něco neklape ... Tím testem jsi odzkoušel, zda-li je funkční část obvodu od bodu "1" doprava. Tím rozpojením je S1 vlastně vyřazen a nemá vliv na sepnutí toho relé - zkoušíš růčo, defakto za něj.
No při spojení bodu "1" s "+" pólem 12V musí být Q1 uzavřen - na C Q1 by jsi vůči zemi neměl naměřit nic. Na B Q4 není tedy přivedeno napětí a ten je také uzavřen. Přes R2 prochází tedy proud do B Q3, tím ho otevírá a Q3 tedy spíná relé. V případě připojení bodu "1" na "-" pól/zem dojde k otevření Q1, napětí se z C Q1 dostane na B Q4 - ten sepne a defakto zkratuje B Q3 se zemí = Q3 se zavře a tím odpadne relé. Toť funkce z uvedeného schéma. Pokud je to jinak, je tady něco špatně - mrkni na to tvoje zapojení, na ev. přehození vývodů u tranzistorů. Máš úplně obrácenou funkci.Ty odpory R4 a R5 tam nechej, definují stav tranzistorů na vstupech, pokud na ně nepřijde spínací napětí (aby byly opravdu "vyplé").
-- Gepard --

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#33 Příspěvek od gepard »

Připojením test. bodu "1" na "+" pól vlastně simuluješ rozpojení S1 a připojením na "-" pól sepnutí S1.
O IO s přepínací fcí nevím. Bylo by to zbytečné, tohle musí fachat. Ono by stačilo, když by jsi měl přepínací to relé :lol: . Použil by jsi prostě druhý kontakt.
Ještě něco. Zkus ten testovací bod "1" připojit trvale na "+" pól a změř napětí (vůči zemi) v bodech vyznačených na obr. - body A, B, C. Totéž proveď při spojeném bodě "1" s "-" pólem/zemí.
Přílohy
image2.JPG
(121.28 KiB) Staženo 39 x
-- Gepard --

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#34 Příspěvek od gepard »

... a pro jistotu:
Přílohy
BC639.jpg
(6.72 KiB) Staženo 14 x
BC547_BC557.jpg
(11.25 KiB) Staženo 12 x
-- Gepard --

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#35 Příspěvek od masar »

Kdyby tě přestaly bavit hrátky s tolika tranzistory, můžeš použít jednodušší řešení.
:wink:
Přílohy
hladinový spínač.png
(98.08 KiB) Staženo 37 x
Naposledy upravil(a) masar dne 14 pro 2014, 10:01, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
aldebaran
Příspěvky: 80
Registrován: 10 kvě 2007, 02:00

#36 Příspěvek od aldebaran »

Ano. Relé má přepínací kontakt, ale tomuto řešení se chci vyhnout. Protože situace, že dojde voda a tím se rozpojí S1 nastane jednou za několik týdnů, možná i déle, takže to relé by muselo být celou tu dobu sepnuté. Nevím jaký by to mělo vliv na životnost jeho a dalších souvisejících součástek. Přitom to relátko tam zastává dost důležitou funkci. Bude blokovat další navazující zařízení a signalizovat havarijní stav. Proto se mi jeví jako spolehlivější řešení, kdy bude spínáno v případě, že se S1 rozepne.
Tvůj postup jsem si vytiskl a v průběhu dneška se na to podívám a dám vědět co jsem zjistil.
Sestrojím téměř cokoliv, za předpokladu, že to nebude obsahovat tranzistor.

Uživatelský avatar
aldebaran
Příspěvky: 80
Registrován: 10 kvě 2007, 02:00

#37 Příspěvek od aldebaran »

masar píše:Kdyby tě přestaly bavit hrátky s tolika tranzistory, můžeš použít jednodušší řešení.
:wink:
To je tranzistor řízený el. polem? O tom si pamatuju, že se na něho stačí blbě podívat a on odejde do křemíkového nebe. Ale zase to vypadá nádherně jednoduše. Bohužel se takový momentálně nenachází v mém inventáři, ale v pondělí objednám a uvidíme. Zatím se budu snažit rozchodit původní zapojení.
Sestrojím téměř cokoliv, za předpokladu, že to nebude obsahovat tranzistor.

Uživatelský avatar
aldebaran
Příspěvky: 80
Registrován: 10 kvě 2007, 02:00

#38 Příspěvek od aldebaran »

Jak jsem uváděl výše, já jsem silnoproudař a nemám praktické zkušenosti s tím co tyhle elektronické titěrnosti vydrží. (V mých rukách toho teda moc nevydrží :D ).
Ale když už jsem to jednou načal, tak bych to rád dotáhl do nějakého funkčního stavu. Jestli dokážu zprovoznit něco v čem jsou tři tranzistory, pak už dokážu asi cokoliv :lol:
Sestrojím téměř cokoliv, za předpokladu, že to nebude obsahovat tranzistor.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#39 Příspěvek od rnbw »

aldebaran píše:To je tranzistor øízený el. polem? O tom si pamatuju, že se na nìho staèí blbì podívat a on odejde do køemíkového nebe.
To o modernych vykonovych FEToch neplati.

Uživatelský avatar
aldebaran
Příspěvky: 80
Registrován: 10 kvě 2007, 02:00

#40 Příspěvek od aldebaran »

Tak tady je měření: při zapojení na + je v A 0.0V, B 11.68V, C 11.68V.
Při zapojení na - je na A 11.68V, B 0.08V, C 11.68V. Napětí zdroje je 11.7V.
Takže jestli to dobře chápu tak mi ten třetí tranzistor nefunguje.
Jo a měl jsem špatně vývody na Q3. Jak jsem to přehazoval už jednou, tak jsem myslel, že B je vždy uprostřed a že mám přehozené jen C a E, ale podle obrázku co tu dal Gepard je to ještě jinak. Tak jsem to opravil a relé teď nechodí vůbec. No aspoň zase nějaká změna :) .
Sestrojím téměř cokoliv, za předpokladu, že to nebude obsahovat tranzistor.

Uživatelský avatar
aldebaran
Příspěvky: 80
Registrován: 10 kvě 2007, 02:00

#41 Příspěvek od aldebaran »

masar píše:Kdyby tě přestaly bavit hrátky s tolika tranzistory, můžeš použít jednodušší řešení.
:wink:
Nešlo by to něčím nahradit?? Tento typ momentálně nemají skladem.
Sestrojím téměř cokoliv, za předpokladu, že to nebude obsahovat tranzistor.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#42 Příspěvek od breta1 »

IRFZ44, IRFZ46....

Uživatelský avatar
aldebaran
Příspěvky: 80
Registrován: 10 kvě 2007, 02:00

#43 Příspěvek od aldebaran »

Díky.
Sestrojím téměř cokoliv, za předpokladu, že to nebude obsahovat tranzistor.

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#44 Příspěvek od gepard »

Zdař,
je to tak jak píšeš. Měřením sis ověřil, že opravdu je problém až s Q3 - nespíná (ještě navíc měl přehozené vývody a nefachá ani po opravě) - je kaput. Můžeš ho vyměnit ... nebo, jak píše masar, hodit tohle celé za hlavu (nedořešit to a vzdát to) a jít jiným směrem.... Je to na tobě. Tomu se říká bastlení...
-- Gepard --

Uživatelský avatar
aldebaran
Příspěvky: 80
Registrován: 10 kvě 2007, 02:00

#45 Příspěvek od aldebaran »

Ještě na to mrknu. Ale FET už je pro jistotu objednaný :) .
Sestrojím téměř cokoliv, za předpokladu, že to nebude obsahovat tranzistor.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“