Ukazatel hladiny-jak upravit zapojení?

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
aldebaran
Příspěvky: 80
Registrován: 10 kvě 2007, 02:00

#46 Příspěvek od aldebaran »

Q3 jsem vyměnil . Ale jsem si v podstatě jistý , že neotvírá. Ty dva první fungují. Teď trochu filozofie. Tranzistor je ovládaný napětím UBE. Pokud je sepnutý S1, naměřím UBE na Q3 skoro 0V, to je v pořádku, není UBE, není otevřený tranzistor. Pokud se S1 rozpojí vyletí UBE na Q3 téměř na hodnotu napětí zdroje a to je podle mně ta chyba. Jaká by měla být správná velikost UBE, aby se Q3 otevřel? 0.65V? Proč je hodnota R2 jenom 1K, když ty ostatní tranzistory mají 10K? Neměla by být hodnota R2 taková, aby na něm vznikl úbytek napětí cca 11,5 V a tím pádem by pak byla hodnota UBE Q3 cca kolem 0,5V? Je taková úvaha správná??
Sestrojím téměř cokoliv, za předpokladu, že to nebude obsahovat tranzistor.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#47 Příspěvek od masar »

Není. Přechod Ube se chová jako dioda v propustném směru a proto napětí Ube je v otevřeném stavu vždy téměř stejné, t.j. cca 0,7V.
Řekl bych, že ten tranzistor máš špatně zapojený nebo jiného typu, než si myslíš, to je vše. :wink:

p.s. Také zkontroluj, že je emitor i báze skutečně připojena. Emitor má stále 0V?

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#48 Příspěvek od gepard »

Jak napsal masar. Něco máš pořád s tím trandem Q3. Už na jeho bázi je něco N.O.K. Má tam být buď téměř 0V (Q3 vypnutý) nebo oněch 0,65-0,7V (Q3 sepne). Ten odpor R2 udává proud do báze Q3. Jelikož Q3 již spíná přímo relé, je vybuzen větším proudem (jednoduše řečeno, aby to relé 100% zvládl sepnout - proud do báze: (12V - 0,7)/R2, když to vynásobíš proudovým zesílením toho Q3, dostaneš max. hodnotu, kterou 100% sepne ... přitom Ib, Ic nesmí překročit jeho možnosti - viz. datasheet).
-- Gepard --

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#49 Příspěvek od masar »

Na tom vyměněném tranzistoru je také taková "díra"?
Co je na něm napsáno?
Přílohy
detail.jpg
(28.25 KiB) Staženo 36 x

Uživatelský avatar
aldebaran
Příspěvky: 80
Registrován: 10 kvě 2007, 02:00

#50 Příspěvek od aldebaran »

Ta fotka je původní zapojení, kde jsou vývody nesprávně identifikovány a tudíž špatně zapojeny. Ta díra, není ve skutečnosti díra, vypadá to spíš jako nějaký otřep,asi pozůstatek z výroby. Není u všech tranzistorů na stejné straně. Na trandu je napsáno BC639 a pod tím 039. Na sáčku ve kterém to přišlo je nálepka s údaji: BC 639 - TAP, NPN 80V/1.0A/0,80W, TO92, BCE, 7c.
Svitla mi naděje , když jsem si všiml toho BCE, ale není tomu tak, když jsem proměřil přechody PN (za předpokladu, že jsou to v podstatě dvě diody splácnuté k sobě anodami), tak báze je opravdu vlevo, tak jak je uvedeno v katalogu.
No holt jak praví přísloví: "Drž se ševče svého kopyta". Ze mě ten elektronik opravdu nebude.
Sestrojím téměř cokoliv, za předpokladu, že to nebude obsahovat tranzistor.

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#51 Příspěvek od gepard »

Takže Q3 (BC639) máš nyní zapojen takto?
Datasheet: zde
Přílohy
Nepájivé pole.jpg
(148.16 KiB) Staženo 57 x
Naposledy upravil(a) gepard dne 14 pro 2014, 23:11, celkem upraveno 1 x.
-- Gepard --

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#52 Příspěvek od masar »

aldebaran píše:...Svitla mi naděje , když jsem si všiml toho BCE, ale není tomu tak, když jsem proměřil přechody PN (za předpokladu, že jsou to v podstatě dvě diody splácnuté k sobě anodami), tak báze je opravdu vlevo, tak jak je uvedeno v katalogu...
Tak vidíš, zase dezinformace, já vidím bázi vpravo. Kdyby to nebylo tak fatální... :wink:

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#53 Příspěvek od PeteBurns »

Identifikovat vyvody tranzistora je predsa hracka, okrem toho pri takychto je to priam nutnost, stretol som sa uz s roznym poradim vyvodov pri tom istom type od roznych vyrobcov, clovek sa meranim vyhne zbytocnym dalsim komplikaciam pri ozivovani a hlavne poskodeni dobrych kusov...B-C a B-E sa tvaria ako diody, pricom B-C ma nizsie napatie ako B-E, vdaka tomu sa da presne povedat, kde je aky vyvod...

Uživatelský avatar
aldebaran
Příspěvky: 80
Registrován: 10 kvě 2007, 02:00

#54 Příspěvek od aldebaran »

masar píše:
aldebaran píše:...Svitla mi naděje , když jsem si všiml toho BCE, ale není tomu tak, když jsem proměřil přechody PN (za předpokladu, že jsou to v podstatě dvě diody splácnuté k sobě anodami), tak báze je opravdu vlevo, tak jak je uvedeno v katalogu...
Tak vidíš, zase dezinformace, já vidím bázi vpravo. Kdyby to nebylo tak fatální... :wink:
VPRAVO. Samozřejmě vpravo. Já už jsem z toho tak doblblý, že už si pletu i levou a pravou :D
Sestrojím téměř cokoliv, za předpokladu, že to nebude obsahovat tranzistor.

Uživatelský avatar
aldebaran
Příspěvky: 80
Registrován: 10 kvě 2007, 02:00

#55 Příspěvek od aldebaran »

Poslední verze
Přílohy
IMG_3094.JPG
(23.46 KiB) Staženo 34 x
IMG_3093.JPG
(35.41 KiB) Staženo 32 x
IMG_3090.JPG
(89.78 KiB) Staženo 42 x
Sestrojím téměř cokoliv, za předpokladu, že to nebude obsahovat tranzistor.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#56 Příspěvek od masar »

Pokud to pořád nefunguje, je chyba v tranzistoru. Pro ověření vyzkoušej místo BC639 zapojit BC547 (s příslušnou změnou pořadí vývodů), zvládne to relé také. Fungovat to musí, ve schematu chyba není. :wink:

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#57 Příspěvek od gepard »

Zdárec,
je to tak, ani bych se nedivil, kdyby byl opravdu kaput. Je i možné, že jsi mu dal nechtěně tou rošádou s vývody pěkně napít - B na + a E na zem. Chudák, ten se musel pěkně otevřít :lol: (pokud se opravdu tak stalo). Vyměň ho za další, nový (měl jsi jich 10ks) nebo jak píše masar ...
-- Gepard --

Uživatelský avatar
aldebaran
Příspěvky: 80
Registrován: 10 kvě 2007, 02:00

#58 Příspěvek od aldebaran »

masar píše:Pokud to pořád nefunguje, je chyba v tranzistoru. Pro ověření vyzkoušej místo BC639 zapojit BC547 (s příslušnou změnou pořadí vývodů), zvládne to relé také. Fungovat to musí, ve schematu chyba není. :wink:
Zkoušel jsem. Nepomohlo. Nikdy bych si nedovolil tvrdit, že schéma je špatně, bo ho vytvořili lidé, kteří věci, na rozdíl ode mne rozumí :) .
Sestrojím téměř cokoliv, za předpokladu, že to nebude obsahovat tranzistor.

Uživatelský avatar
aldebaran
Příspěvky: 80
Registrován: 10 kvě 2007, 02:00

#59 Příspěvek od aldebaran »

gepard píše:Zdárec,
je to tak, ani bych se nedivil, kdyby byl opravdu kaput. Je i možné, že jsi mu dal nechtěně tou rošádou s vývody pěkně napít - B na + a E na zem. Chudák, ten se musel pěkně otevřít :lol: (pokud se opravdu tak stalo). Vyměň ho za další, nový (měl jsi jich 10ks) nebo jak píše masar ...
Vyměněno. Bez výsledku.
Sestrojím téměř cokoliv, za předpokladu, že to nebude obsahovat tranzistor.

Uživatelský avatar
aldebaran
Příspěvky: 80
Registrován: 10 kvě 2007, 02:00

#60 Příspěvek od aldebaran »

masar píše:Kdyby tě přestaly bavit hrátky s tolika tranzistory, můžeš použít jednodušší řešení.
:wink:
Dnes dorazily FET tranzistory. Rozchozeno na první pokus :) . Použiji toto zapojení.

Děkuji všem účastníkům diskuze za trpělivost a za odpovědi. Ať se Vám všem bastlení daří!
Sestrojím téměř cokoliv, za předpokladu, že to nebude obsahovat tranzistor.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“