Periodické zvyšování zátěže/pokles výkonu PC

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
1N4148
Příspěvky: 185
Registrován: 15 led 2012, 01:00

Periodické zvyšování zátěže/pokles výkonu PC

#1 Příspěvek od 1N4148 »

Mám zajímavý problém s PC. Při jakémkoliv spuštěném programu periodicky stoupá a klesá zátěž procesoru a tím i výkon PC. U nenáročných programů to není ani tak poznat, ale třeba ve hrách nebo při spuštěné webkameře se to projevuje výrazným kolísáním FPS, což je hodně otravné. Problém se vyskytuje od doby, co jsem počítač sestavil, což už je několik let. Od té doby jsem stihl vyměnit HDD včetně přeinstalování OS, grafickou kartu a RAMky, tyto komponenty jsou tedy asi mimo podezření. Jiný OS na jiném disku současně vylučuje nějaký SW problém nebo virus. Má někdo nápad, co jiného by to mohlo způsobovat?

Současná konfigurace: AMD Phenom II X3 710, 4GB RAM, mb Asus M4N78-AM V2 s integrovanou GK, HDD 1TB WD Blue.
Přikládám záznam vytížení procesoru při spuštěné webkameře a záznam FPS ve hře:
Přílohy
Schránka 02.jpg
Záznam FPS ve hře
(49.23 KiB) Staženo 35 x
Schránka 01.jpg
Záznam vytížení procesoru
(294.95 KiB) Staženo 59 x
Když to fungovalo loni, musí to fungovat letos taky.

Uživatelský avatar
berk
Příspěvky: 107
Registrován: 07 úno 2014, 01:00

#2 Příspěvek od berk »

V tom správci úloh, ze kterého si poslal printscreen, je záložka procesy. Když si je seřadíš podle procenta CPU které si berou a počkáš si na špičku, tak uvidíš který proces za periodické vytěžování může.

Z toho procesu už se dá uvažovat na příčinu.

Uživatelský avatar
1N4148
Příspěvky: 185
Registrován: 15 led 2012, 01:00

#3 Příspěvek od 1N4148 »

Kdyby to bylo takhle jednoduché, tak jsem to vyřešil už před těmi několika lety. :wink: V uvedeném případě vytěžuje procesor proces System. Ale jak jsem psal - problém se vyskytuje na různých OS a ve všech programech, což prakticky vylučuje problém SW charakteru.
Když to fungovalo loni, musí to fungovat letos taky.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#4 Příspěvek od ok1hga »

1N4148 píše:Kdyby to bylo takhle jednoduché, tak jsem to vyřešil už před těmi několika lety.
. . . když jsi to nevyřešil před několika lety, udělej to teď !
alespoň sem dej ten PrintScreen správce ve špičce se záložkou procesy . . .

Uživatelský avatar
MrMagor
Příspěvky: 15
Registrován: 13 dub 2006, 02:00

#5 Příspěvek od MrMagor »

zkontroluj chladič procesoru, může se jednat o přehřívání, procesor se snaží chladit přerušováním činnosti (throttling)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Taky bych to viděl na ten negativní vliv tepla. Minimálně sundat chladič, omejt benzínem starou pastu a napatlat novou plus pořádně usadit chladič na procík. Někdy to je docela honička ho správně přitlačit...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#7 Příspěvek od MetalGod »

Starou pastu tam nechávám, akorát ji trochu naředím bílou vazelínou, prostě to seškrábnu, rozmíchám a zase napatlám zpátky. Nikdy mě to nenechalo ve štychu.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

hakamusai
Příspěvky: 943
Registrován: 17 dub 2007, 02:00

#8 Příspěvek od hakamusai »

Ono taky hodně záleží na nastavení v BIOSu.
Je potřeba prostě vše zkontrolovat.
Jak v tý sestavě chodí nějaký Live OS ?

kondik
Příspěvky: 3763
Registrován: 25 pro 2006, 01:00

#9 Příspěvek od kondik »

xxx
Naposledy upravil(a) kondik dne 17 lis 2017, 11:50, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#10 Příspěvek od EKKAR »

MetalGod píše:Starou pastu tam nechávám, akorát ji trochu naředím bílou vazelínou, prostě to seškrábnu, rozmíchám a zase napatlám zpátky. Nikdy mě to nenechalo ve štychu.
Tak tohle bych nedělal, starý pasty byly většinou na bázi mletýho stříbra a takový jsou skoro vždycky aspoň částečně vodivý - rozpatlání po povrchu procíku znamená, že se jima propojí laserem trimovaný propojky určující konstantu násobiče nebo velikost cache - a procík pak nefachčí. Starou pastu zásadně umejvám pryč technickým benzínem a pečlivě odplavuju zbytky mimo pouzdro i patici - abych se nedočkal nežádoucího "kraťase". Novou kupuju zásadně učuněnou na bázi elektricky nevodivý keramiky a silikonový vazelíny...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

kondik
Příspěvky: 3763
Registrován: 25 pro 2006, 01:00

#11 Příspěvek od kondik »

xxx
Naposledy upravil(a) kondik dne 17 lis 2017, 11:50, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
1N4148
Příspěvky: 185
Registrován: 15 led 2012, 01:00

#12 Příspěvek od 1N4148 »

kondik píše:Takže pri inom disku s podobným OS je to to isté ?
Ano, v průběhu času jsem měl celkem 3 disky, na jednom WinXP, na druhých dvou Win7, stále stejný problém.
Ale zdá se, že zmíněný CPU throttling bude asi podstatou problému. Přiznám se, že jsem o tomto jevu neměl tušení. Kouknul jsem se ve SpeedFanu na průběh teplot a snížení výkonu začne, když teplota dosáhne 76°C a skončí, až klesne na 71-72°C. O víkendu asi rovnou objednám nový chladič a uvidím, jak to zabere.
Když to fungovalo loni, musí to fungovat letos taky.

Uživatelský avatar
1N4148
Příspěvky: 185
Registrován: 15 led 2012, 01:00

#13 Příspěvek od 1N4148 »

Update:
Zkusil jsem udělat malý pokus s aplikací dodatečného chlazení (otevřeného okna a bočnice skříně). Předpoklad byl, že by za takových okolností teplota neměla dostáhnot kritického bodu, při kterém dojde k throttlingu.
Jak je patrné z průběhů teploty dole, předpoklad se nesplnil. Teplota se sice snížila, ale k throttlingu dochází stejně, jen za nižších teplot. Účinnější chladič nebo pasta by tedy nemusela pomoct.

Obr. 1 ukazuje průbeh teplot v zátěži za normálního chlazení, ke snižování výkonu procesoru dochází mezi teplotami 76-72°C.
Obr. 2 ukazuje průbeh teplot po aplikaci zvýšeného chlazení, ke snižování výkonu dochází po ustálení mezi teplotami 70-66°C.

Ještě poznámka- Na CPU jsou zřejmě 2 snímače, kterým odpovídají 2 průběhy v grafech. Za směrodatný považuji ten vyšší, i když třeba údaj v BIOSu odpovídá tomu nižšímu.
Přílohy
Schránka 05.jpg
Obr.2
(117.58 KiB) Staženo 31 x
Schránka 04.jpg
Obr.1
(112.95 KiB) Staženo 36 x
Když to fungovalo loni, musí to fungovat letos taky.

Uživatelský avatar
michal12
Příspěvky: 163
Registrován: 03 srp 2008, 02:00
Bydliště: Náměšť n/H

#14 Příspěvek od michal12 »

No jestli ti nedosedá správně chladič na cpu tak ti žádné přídavné chlazení nepomůže. Sundej chladič, obě dosedací plochy vyčisti a vylešti úplně do hladka a nanes novou pastu. Takové teploty totiž nejsou normální. Měl jsem tady pc se skoro stejným procesorem, hřál teda fakt hodně, ale ani při delší zátěži a origo chladiči našla teplota nad asi 65°C. V klidu by neměla moc přesáhnout 50°C, jinak je něco špatně.

Uživatelský avatar
pigeonit
Příspěvky: 320
Registrován: 18 črc 2009, 02:00
Bydliště: Pha Smíchov

#15 Příspěvek od pigeonit »

Taky bych zkusil chladič na CPU jen položit, bez zacvakávání úchytů, ale tak aby na něm opravdu ležel. Jestli se někde nějak nepříčí.

Jinak jsem se setkal s podobným problémem, kde se teda přehříval netrotlovitě a byl to vadný CPU...

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“