Jak otevřít a zavřít FET? (název upraven)

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kucma25
Příspěvky: 25
Registrován: 11 lis 2014, 01:00
Bydliště: Krkonoše

Jak otevřít a zavřít FET? (název upraven)

#1 Příspěvek od kucma25 »

Mám zvláštní zapojení. Budím tranzistor z 6N136-000E ten mi dává 0-12V. Budím tím tedy tranzistor IRFZ48N, ten by mě měl rozsvěcet žárovku. Tak a teď k problému.

Když to takto zapojím tak se mi tranzistor na 4,5V sepne ale naplno a už se nerozepne, i když shodím napětí na bázi. Zajímavostí, že když připojím voltmetr tak jak je na obrázku, tak jde vše v pořádku, žárovka se pozvolna rozsvěcí a zhasíná.

Nevíte někdo proč?

Málo říkající název vlákna upraven.Viz PRAVIDLA, odst.7a)
Hill
Přílohy
schema.jpg
(17.79 KiB) Staženo 30 x

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Zapoj místo toho voltmetru odpor s hodnotou kolem 0,1MΩ - to "nezhasínání" je zaviněný nábojem, kterej i po odpojení buzení zůstává na ploše řídicí elektrody FETu a drží ho otevřenej - ten náboj potřebuješ někam odvést. Doteď to dělá měřák, pak to půjde přes ten odpor.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kucma25
Příspěvky: 25
Registrován: 11 lis 2014, 01:00
Bydliště: Krkonoše

#3 Příspěvek od kucma25 »

Díky, doma mám jen max 3K odpory a ten nestačil respektive, když jsem ho takhle zapojil jako přímo z gate na zem tak mě žárovka zhasla, a vubec se nerozsvítila to je normální?

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#4 Příspěvek od monterjirka »

Odpor 3k je proti vnitřnímu odporu voltmetru malý a na G se nedostane dostatečné napětí.

Uživatelský avatar
kucma25
Příspěvky: 25
Registrován: 11 lis 2014, 01:00
Bydliště: Krkonoše

#5 Příspěvek od kucma25 »

Takže by měl teda stačit opravdu ten 0,1-0,5MΩ odpor?

on je tedy 3KΩ jen jako drát a rovnou to uzemní?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Ber to takhle - FET se chová pro budicí signál jako maličkej kondenzátor - nabije se a dokud z něj náboj neodvedeš, trvá to hodně dlouho, než se vybije sám vlastním svodem - tobě by po odpojení buzení ta žárovka taky zhasla, ale trvalo by to řádově hodinu možná i víc. Přitom na nabití toho kondíku není potřeba moc vysokej proud, pokud teda ten FET nechceš otevírat opravdu extrémně rychle (důležitý ve vf spínacích obvodech, ne u rozsvícení žárovky). Když tam dáš odpor 100kΩ, část toho budicího odporu se odvede rovnou na zem, ale i tak ho zůstane dost, aby se gate FETu nabila a FET se otevřel. Na osciloskopu bys zjistil, že s tím odporem 100kΩ paralelně k FETu se nabíjení = otevírání trochu zpomalilo. Když tam připojíš 3kΩ neboli odpor víc jak 30x menší, poteče přes něj tolik proudu "bokem", že se kapacita řídicí elektrody nebude mít šanci nabít natolik, aby se FET otevřel - žárovka se nerozsvítí.
Už to chápeš?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#7 Příspěvek od lesana87 »

Ono by to šlo i s 3k odporem, ale musel bys zvětšit proud LEDkou v tom optočlenu tak na 20mA. Lepší bude sehnat 10k nebo víc.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

Přece když to budeš budit z pinu 6 optočlenu, tak otevřený tranzistor v něm ten náboj vybije. A mezi piny 6 a 8 musíš mít odpor nejméně 1k5, dal bych tak do 10k. Přes ten se po zhasnutí LEDky ta kapacita řídicí elektrody nabije dostatečně rychle.
Asi to buzení máš zapojené blbě, jak to, že se ti nemá řídicí elektroda přes co vybíjet? Dej sem celé schéma.

Uživatelský avatar
kucma25
Příspěvky: 25
Registrován: 11 lis 2014, 01:00
Bydliště: Krkonoše

#9 Příspěvek od kucma25 »

tady je, ale napadlo mě že napájet ten optočlen 12V je zbytečně moc
Přílohy
schema.jpg
(32.37 KiB) Staženo 37 x

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#10 Příspěvek od lesana87 »

Výstup optočlenu je na pinu 6 ty ho máš z pinu 7, tam je báze výstupního tranzistoru.

Uživatelský avatar
kucma25
Příspěvky: 25
Registrován: 11 lis 2014, 01:00
Bydliště: Krkonoše

#11 Příspěvek od kucma25 »

mě to dává těch 0-12V tady na tom pinu na tom 6. mám 0V.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#12 Příspěvek od lesana87 »

Protože ti chybí odpor z pinu 6 na 8, jak píše Hill. Pin 7 vůbec nezapojuj.

Uživatelský avatar
kucma25
Příspěvky: 25
Registrován: 11 lis 2014, 01:00
Bydliště: Krkonoše

#13 Příspěvek od kucma25 »

a jak velkej odpor, dal jsem tam 3KΩ, a stejně tam mám 0V

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#14 Příspěvek od Hill »

Nojo, ale ty používáš z toho optočlenu jen fotodiodu, tou teče tak nepatrný proud, že tam nemůžeš připojit snad ani M1 odpor proti zemi, aby pak ten tranzistor otevřel.
Jestli nechceš, aby potevření FETu bylo zhruba úměrné proudu LEDkou, a bude ti FET stačit pouze ve funkci spínače, použij nějaký optočlen s fototranzistorem (TLP721, CNY18-5, CNY71, PC120FB nebo MOC8101), ten má strmější přechod zapnuto/vypnuto.
To, co tam dáváš, je vhodnější pro rychlé oddělovače analogových veličin, v omezeném rozsahu a v určitém zapojení dost dobře lineární, kdy proud z plusu do pinu 6 je téměř přímo úměrný proudu LEDkou.

Nebo, když už ten optočlen s fotodiodou a tranzistorem máš, použij ten tranzistor uvnitř jako proudový zesilovač (emitorový sledovač). Příklad zapojení máš v příloze. Že GNDP je kostra, tedy mínus zdroje, snad je zbytečné připomínat, a emitor tranzistoru (pin 5) slouží jako výstup na řídicí elektrodu FETu, není spojen se zemí natvrdo.
Když použiješ uvedené hodnoty, nemusíš už do hradla FETu nic dalšího připojovat.
Pokud by citlivost přesto nestačila, musel bys ho zapojit v katalogovém zapojení a hradlo nebudit z pinu 5, ale 6, ten napájet od pinu 8 přes odpor (přendat tam RD31 5k1) a obrátit polaritu výstupu v programu, protože by pak FET spínal při zhasnuté LEDce.
Přílohy
6N136_jako_ES.png
Zapojení 6N136 s výstupním proudem do 5 mA (max. asi 2,5 mA totiž teče tím zatěžovacím odporem 5k1, je-li LEDka rozsvícená)
(16.09 KiB) Staženo 30 x

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#15 Příspěvek od masar »

kucma25 píše:a jak velkej odpor, dal jsem tam 3KΩ, a stejně tam mám 0V
Takto:

p.s. Nezapomeň na propojení příslušných GND.
Přílohy
spínání.png
(37.05 KiB) Staženo 50 x

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“