Zapojení dvou a více spínaných zdrojů

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EYYE
Příspěvky: 24
Registrován: 29 kvě 2013, 02:00

Zapojení dvou a více spínaných zdrojů

#1 Příspěvek od EYYE »

Zdravím,
rád bych požádal někoho ochotného, jestli mi nebude schopen vysvětlit, zda-li (a případně s jakými problémy) je možno zapojit spínané zdroje do série a paralelně. To za předpokladu, že zdroje jsou totožné, parametricky shodné. Na netu jsem našel, že je možné zapojit spínané zdroje do série, není mi ale jasné, jak se s tím spínaný zdroj popere... Pro praktický provoz je to jistě nesmyslné, zajímá mě to spíše tedy jako "kuriozitka".

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

EYYE píše:To za předpokladu, že zdroje jsou totožné, parametricky shodné. Na netu jsem našel, že je možné zapojit spínané zdroje do série, není mi ale jasné, jak se s tím spínaný zdroj popere...
a pokud budou mít i výstup oddělený od kostry, bude to jako bys spojoval baterie . . .

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#3 Příspěvek od Milan »

Byl bych rozhodně opatrnější. Zdroje se s tím "poperou",pokud s tím konstruktér
při jeho návrhu počítal. Tak jen třeba start spínaných zdrojů je obvykle měkký,
s nějakým náběhem a velkou tolerancí,která většinou uváděna není. Jak to vyhodnotí řídící obvody dalších zdrojů,záleží na konstrukci. Extrémně může dojít i k zničení součástek přepólováním. Rozhodně bych doporučoval takto spojovat pouze zdroje,u kterých výrobce tuto možnost deklaruje. Ty čínské to asi nebudou.... :D .

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

V případě, že je výstup oddělenej od kostry, je sériový spojení skoro bezproblémový, protože výstupní napětí si hlídá keždej zdroj svým vlastním řídícím obvodem podle vlastní reference, "opřený" o libovolnej výstupní pól. Při sériovým spojení zdrojů je potřeba si pohlídat celkovejproud, aby v případě ne shodnejch zdrojů nebyl ten s menším výkonem "přetlačovanej" a nepřekročil se jeho maximální proud.
V případě paralelního spojení zdrojů už je to složitější, protože i rozdíl výstupních napětí v řádu desetin voltu vytváří při spojení výraznej vyrovnávací proud - neboli přesně jak píše OK1HGA, je to jako s bateriema...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#5 Příspěvek od Milan »

Nic proti tomu,když takto spojím zdroje,které již "jedou". Při rozběhu bych si na to tedy nevsadil. Nepíše,jaké zdroje má namysli. Co třeba sériové spojení blokujících měničů,přičemž při startu nastartuje jeden o x desítek ms později.
Pak tím,co je zatím mimo funkci,protéká proud a vytváří opačné napětí na primáru -a jak na to bude reagovat řízení ,třeba nadproud - nevypne jej ? Asi by se takových podobných pochybností našlo více . U profi zdrojů solidních výrobců je možnost spojování zdrojů popsána, je-li, u těch ostatních to bude záviset na náhodě.

Uživatelský avatar
EYYE
Příspěvky: 24
Registrován: 29 kvě 2013, 02:00

#6 Příspěvek od EYYE »

Děkuji moc za reakce :)

Uživatelský avatar
vava
Příspěvky: 56
Registrován: 20 led 2012, 01:00

#7 Příspěvek od vava »

U nás v práci pracujou dva spínaný zdroje do jednoho spotřebiče (karty). Na kartě jsou ty zdroje přivedený do společnýho bodu přes diody. Ty zdroje je třeba každej zvlášť nastavit přesně na stejný napětí. Stejně se to každou chvíli ale rozjíždí. Tohle paralelní zapojení bych použil fakt jen v případě dvou různejch sítí, kdy jedna může vypadnout a drží to pak ta druhá. Tedy každej zdroj musí umět utáhnout spotřebič i samostatně.

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od badoch »

To u nás v práci máme 2x SIEMENS SITOP 24V/40A paralelně. Akorát když jsem v minulosti jeden poprvé měnil si pamatuji, že mají v sobě nějaké přepínače, kterýma se nastavuje způsob provozu (paralelně-singl). Co to ve finále dělá nevím. Jen bez zátěže a odpojené se nastaví na stejnou hodnotu napětí, potom se propojí a funguje to celé roky.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#9 Příspěvek od termit256 »

Pokud to ma spolehlive fungovat, musi byt zdroje na takovy provoz stavene. Pouzivame roky nekolik takovych http://www.vicorpower.com/documents/app ... 200J00.pdf zdroju paralelne bez sebemensiho problemu.

Uživatelský avatar
vava
Příspěvky: 56
Registrován: 20 led 2012, 01:00

#10 Příspěvek od vava »

termit256 píše:Pokud to ma spolehlive fungovat, musi byt zdroje na takovy provoz stavene. Pouzivame roky nekolik takovych http://www.vicorpower.com/documents/app ... 200J00.pdf zdroju paralelne bez sebemensiho problemu.
A to platí jen pro paralelní řazení těch Vicorpower švábů, nebo lze paralelně zapojit i +/- výstupní svorky zdrojů, které tyhle šváby obsahují ? :wink:

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Skay »

Dobrý večer pánové :)
shodou okolností se momentálně zajímám o stejnou problematiku. Tedy spojení zdrojů s cílem dosažení vyššího výkonu při jednom napětí. Rád bych na to použil zdroje pro nootebooky s parametry typicky 18V/4A. jediné paralelní spojení co mě napadlo je s pomocí zvyšujícího měniče znázorněno na schematu níže.
mohlo by to takhle fungovat?
Přílohy
schema1.png
(20.21 KiB) Staženo 295 x

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od PavelFF »

Zajímavá , originální myšlenka. Já bych prostě tupě spojil 3 zdroje z NB přes 3diody a až za spojené katody bych dal jeden elyt a jednoduchou tlumivku. Ale tak jak to máš ty by to mělo taky chodit. Pokud budou vinutí trifilární...

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#13 Příspěvek od Atlan »

To nikomu nevadi ze tie zdroje mozu kmitat na inych frekvenciach s fazovym posuvom a vysledkom moze byt zvysene zvlnenie vystupneho napetia? Len tak zvazujem, lebo pri viacerych zdrojoch sa obcas pouziva zosynchronizovanie oscilatorov zdrojov.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#14 Příspěvek od termit256 »

vava píše:
termit256 píše:Pokud to ma spolehlive fungovat, musi byt zdroje na takovy provoz stavene. Pouzivame roky nekolik takovych http://www.vicorpower.com/documents/app ... 200J00.pdf zdroju paralelne bez sebemensiho problemu.
A to platí jen pro paralelní řazení těch Vicorpower švábů, nebo lze paralelně zapojit i +/- výstupní svorky zdrojů, které tyhle šváby obsahují ? :wink:

Jo, muzes jich spojit paralelne vic i na vystupu. Je to popsano v tom pdfku co jsem nalinkoval. mam tak udelany 750W zdroj 24V

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#15 Příspěvek od Cust »

Atlan píše:To nikomu nevadi ze tie zdroje mozu kmitat na inych frekvenciach s fazovym posuvom a vysledkom moze byt zvysene zvlnenie vystupneho napetia? Len tak zvazujem, lebo pri viacerych zdrojoch sa obcas pouziva zosynchronizovanie oscilatorov zdrojov.
nad schématem jsem nepřemýšlel mnoho, ale pokud takto spojí tři zdroje, bude zvlnění menší sqrt(3)kráte než průměrný zdroj z těch tří...

Odpovědět

Zpět na „Teorie“