simulátor termočlánku K , S

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dakov
Příspěvky: 24
Registrován: 04 čer 2014, 02:00

simulátor termočlánku K , S

#1 Příspěvek od dakov »

Zdravím , dá se nějak vyrobit nejaky simulator teploty termočlanku, nekdy potřebuji na regulatoru servisně nasimulovat teplotu od 50 do 1400 stupnu C, diiky dakov

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#2 Příspěvek od lesana87 »

Já používám dělič 1000:1 připojený za laboratorní zdroj.

Uživatelský avatar
Jirka525
Příspěvky: 325
Registrován: 22 kvě 2013, 02:00
Bydliště: Psáry JN79GW

#3 Příspěvek od Jirka525 »

Kdysi, když jsem hledal něco úplně jiného, jsem viděl tento simulátor jako profesionální výrobek. Teď už pochopiteně nevím kde. Asi bych se podíval do sortimentu firem, které termočlánky prodávají jako ZPA, JSP a pod. Jinak výrobu, pokud to třeba nechceš na kalibraci, bych neviděl příliš komplikovanou. Jedná se o výrobu zdroje malého napětí v rozsahu cca 1 mV - 70 mV.
Jirka

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od Zaky »

Asi tak, termočlánek je poměrně tvrdý zdroj napětí, ale vstupní zesilovače regulátorů budou mít vstupní odpor pravděpodobně i tak dost vysoký, typ K dává cca 40µV/°C, takže s využitím asi nejlépe dvou potenciometrů hrubě/jemně s ocejchovanou stupnicí, dalším odporem v děliči a vhodnou baterkou to lze realizovat. Alternativně by to šlo s procesorem, d/a převodníkem generovat napětí, na displeji zobrazovat simulovanou teplotu, ale to už jsou zbytečně komplikované kraviny.

Uživatelský avatar
Jirka525
Příspěvky: 325
Registrován: 22 kvě 2013, 02:00
Bydliště: Psáry JN79GW

#5 Příspěvek od Jirka525 »

Já bych tu "kravinu" s DA převodníkem úplně nezatracoval. Ono totiž záleží, k čemu to potřebuješ. Jestli to máš na hraní a studování převodníků pro termočlánky, tak bastl se 2 potenciometry multimetrem a kalibrační křivkou je řešení. Když jsi ale servisák na kotle a potřebuješ rychle zjistit jestli je vadný termočlánek nebo regulátor tak udělátko s s displejem, kde si navolíš typ termočlánku a když jsi fajnšmekr, tak si tam uděláš ještě měření teploty studeného konce, pak na displeji vidíš jakou by to mělo měřit teplotu a na displeji regulátoru vidíš, co to skutečně měří, je k nezaplacení.
Jirka

Uživatelský avatar
dakov
Příspěvky: 24
Registrován: 04 čer 2014, 02:00

#6 Příspěvek od dakov »

nebylo by to kalibrační, bylo by to jen pro nasimulovaní nejake teploty. uz me nebaví nahřívat termočlanek zapalovačem atd

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“